Kendinize karşı ne kadar dürüstsünüz?

Çoğumuz dürüstlüğün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz; bunu savunuyor, çevremizden sürekli dinleyip duruyoruz. Yalan söylememek, her zaman doğrunun peşinden gitmek, insanlara karşı dürüst bir tavır sergilemek… Evet, hepsi çok doğru. Ancak başkalarına karşı dürüst olmak gerektiğini tartışırken kendimize karşı dürüst olup olmadığımız gerçeğini gözden kaçırıyor olabilir miyiz? Gerçekten ne istediğimizi, ne beklediğimizi, ne düşündüğümüzü, ne hissettiğimizi biliyor muyuz; yoksa kalbimiz başka beynimiz başka şeyler mi söylüyor?

Sevdiğimiz birinin bize yalan söylediğini öğrendiğimizde üzülüyoruz; neden gerçeği söyleyecek kadar bizi güvenmediğini düşünüyoruz ve bunun büyük bir sorun olduğunu fark ediyoruz. Peki, neden kendimize karşı dürüst davranmadığımızda bunu bir sorun olarak görmüyoruz? Pembe gözlüklerle yaşamak bir süre için iyi hissettirebilir ancak kendimizden kaçarak ne kadar gerçek bir yaşam sürebiliriz ki…

Üstelik kendimize karşı dürüst olmak, sadece ‘gerçek’ bir yaşamla değil; aynı zamanda sağlıklı ve uzun yaşamakla da ilgili. Birçok araştırma, kendine karşı dürüst olmayı ön planda tutan bireylerin daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürdüklerine dikkat çekiyor. Eğer sağlıklı ya da uzun yaşam sizi kendinize karşı dürüst olmanız gerektiğine ikna etmiyorsa, araştırmaların ortaya çıkardığı farklı bir sonuç ilginizi çekebilir: Kendine karşı dürüst olan bireyler kariyerlerinde daha büyük bir tatmin yaşıyorlar. Modern dünyada belki ikinci sonuç daha çok ilginizi çekebilir… Gelelim, kendinize karşı dürüst olup olmadığınıza. Uplifers olarak kendinize karşı dürüst olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak anahtar noktaları bir araya getirdik. Eğer kendinize karşı yeterince dürüstseniz:

Kendinizle baş başa kalmaktan ve bağlantı kurmaktan kaçmazsınız

Duygularınızla, düşüncelerinizle yüzleşmekten korkmaz; onları daha yakından keşfetmek için kendinizle baş başa kalacak zamanlar yaratırsınız. Meditasyon, günlük tutma, doğada yürüyüş yapma gibi kendinizle bağlantı kurabileceğiniz yolları keşfeder; özünüzle ilgili gerçekler ne kadar sert olsa da onlardan kaçmaz, kabul edersiniz.

İlginizi çekebilir: Kendinizi yalnız hissetmeden yalnızlığın tadını çıkarabilmenin yolları

Düşüncelerinizi ve duygularınızı özgürce paylaşırsınız

Başkalarının eleştirilerinden ya da yargılanmaktan çekinseniz bile ne düşündüğünüzü, nasıl hissettiğinizi açıkça ifade edersiniz. Başkaları rahat hissetsin diye duygularınızı bastırmaz; düşüncelerinize katılıp katılmayacaklarını dert etmezsiniz. Savunmasız ya da utanmış hissetme riskini göze alarak inandığınız, arkasında durduğunuz her şeyi açıkça ortaya koyarsınız.

Kendi ihtiyaçlarınızı karşılarsınız ve ihtiyaçlarınızla çelişen her şeye hayır dersiniz

Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak dengeli hissetmek için neye ihtiyacınız olduğunu çok iyi bilirsiniz ve başkalarına hayır deme pahasına ihtiyaçlarınızı karşılamayı önceliklendirirsiniz. Kendi ihtiyaçlarınızı karşılamanın bencillik olmadığının ve herkesin ihtiyaçlarının farklı olabileceğinin farkındasınızdır. Kendinize iyi bakmak için gerekli düzenlemeleri yapar; kendinize yeteri kadar zaman ayırır ve tüm bunların doğru olduğuna gerçekten inanırsınız.

Herkesin sizi sevmesini beklemezsiniz

Olmadığınız biri gibi görünüp sevilmektense olduğunuz gibi kalıp sevilmemeyi tercih edersiniz. Sürekli başkalarını memnun etmeye ve sizi sevmeleri için çaba harcamaya uğraşmazsınız. Kendi kendinizi onaylar, kendinizi sever ve çevrenizdeki insanların sizi olduğunuz gibi sevecek kişilerden oluşmasını beklersiniz. Sizi değiştirmeye çalışan, benliğinizi kabul etmeyen insanların sizi sevip sevmemesine aldırış etmezsiniz.

İlginizi çekebilir: Öz sevgi pratiği bilinçli bir tercihtir

Etrafınızda yalnızca sizi olduğunuz gibi seven ve destekleyen insanlara yer açarsınız

Çevrenizdeki insanların sizi etkilediğini bildiğiniz için etrafınızda sadece size saygı duyan, destekleyen ve olduğunuz gibi seven insanlara alan açarsınız. Etrafınızdaki doğru insanlar sizi kendinize karşı dürüst olmaya devam etme konusunda daha da motive eder. İlişkilerinizde sağlıklı sınırlar inşa eder, herkesin kendi seçimlerini yapmaya hakkı olduğuna inanırsınız.

Toplumun kabul edilebilir gördüğünden çok kendi değerlerinize odaklanırsınız

Toplumda kabul gören ve empoze edilmeye çalışılan birçok değeri bilirsiniz; kurumsal yaşam, lüks bir düğün, iyi bir ev, pahalı bir araba, çocuk sahibi olma ve çok daha fazlasını… Ancak tüm bunları doğrudan kabul etmek ve uygulamaya geçmek yerine sorgular; size ne kadar uyduklarını değerlendirirsiniz. Değerlerinizin hayattaki pusulanız olduğunu ve zamanla değiştiğini bilirsiniz sadece kağıt üzerinde değil, aynı zamanda kalbinizde de iyi hissettiren bir yaşam için kendi değerlerinize odaklanırsınız.

İlginizi çekebilir: Başkalarının söylediklerini ne zaman dinlemeli, dinlememeliyiz?

Sezgilerinizi dinler ve kendiniz için en iyisini bildiğinize inanırsınız

İçinizdeki sese her zaman kulak verir; onu yalnızca dinlemekle kalmaz aynı zamanda ona güvenirsiniz. Sizin için neyin iyi neyin kötü olduğunu en iyi kendinizin anlayabileceğine inanır ve yaşamınızı ona göre şekillendirirsiniz. Etrafınızda değer verdiğiniz insanların sözlerini görmezden gelmeseniz bile günün sonunda tek bir sese odaklanırsınız: İçinizden gelene.

Çevrenizdekilerin onaylamasını beklemez; kendiniz için doğru olduğuna inandığınız şeyi yaparsınız

Kendiniz için sadece en iyisini bildiğinize güvenmekle kalmaz; aynı zamanda uygulamaya geçersiniz. Hayatınızı sizden başka kimsenin yaşamadığını ve başka hiç kimsenin seçimlerinizin sonuçlarıyla yaşamak zorunda kalmayacağını bilirsiniz. Bu nedenle onaylanma ihtiyacı hissetmeden kendi seçimlerinizi yaparsınız.

Sizin için doğru olmayan bir seçim yaptığınızda bunu fark eder ve değişime açık olursunuz

Hataların, yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu bilirsiniz ve sizin için yanlış olan bir şeyi yaptığınızda bunu olgunlukla kabul eder ve yargılanma, onaylanmama gibi sosyal riskleri göze alarak değişiklik yaparsınız. Sizin için doğru olmayan bir şeyi kabul etmektense cesaret göstererek yönünüzü değiştirirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kendini gerçekleştirmek kendine dürüst olmaktır

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!