Kendinize karşı dürüst olmanızı kolaylaştıracak 5 öneri

Kendinize yalan söyler misiniz? Belki birazcık, belki çok fazla ama emin olun ki kendine yalan söyleyen bir tek siz değilsiniz.

Birçok insan kendine yalan söyler, olayları rasyonalize eder, gerçekleri kabul etmek yerine isteklerini baz alarak kendi kendine konuşmalar yapar. Sanılanın aksine bu saydıklarımız çok da kötü özellikler değil. Bazen hayatı daha renkli görmek için ufak bir çaba harcamak, sağlıklı bir davranış bile olabilir. Ancak bunu bir alışkanlık haline getirmek tehlikeli bir hale gelebiliyor ve çoğu zaman en sağlıklı ve etkin bakış açısı, insanın kendine karşı dürüst olmasından geçiyor.

Siz bir hedefi yerine getiremediğinizde bunu başarısızlık olarak görürken, bir başkası bunu deneyim olarak görebilir

Peki bu nasıl mümkün kılınabilir? İnsanın kendisine karşı dürüst olup bu konuda kendini rahat hissetmesi çok zaman alır mı? Bugünden başlayarak hangi adımları atmak gerekir? İşte kendinize karşı dürüst olmanızı sağlamak için birkaç tüyo:

1. Olayları başkasının gözünden görmeye çalışın.

Size siyah-beyaz görünen bir şey, başkasının bakış açısından bakınca tamamen farklı görünebilir. Bunun da ötesinde, bir şeyi nasıl gördüğümüz aslında önceliklerimize, deneyimlerimize, değerlerimize ve diğer faktörlere göre belirlenir. Hepimizin kendine has bir dünya görüşü var. Siz bir hedefi yerine getiremediğinizde bunu başarısızlık olarak görürken, bir başkası bunu deneyim olarak görebilir ve dolayısıyla bununla ilgili kendisine daha az yalan söyleme ihtiyacı duyar. Kendinizi başkasının yerine koyarak, başkasının gözünden olaylara bakarak daha anlayışlı ve merhametli olabilirsiniz. Bu da kendinize karşı daha dürüst davranmanıza yardımcı olur.

2. Pozitif olun.

Her gün yaptığınız olumlu bir şeyi düşünün ve dünya adına iyi bir şeyler yaptığınız için şükredin. Bunun hayatınızı baştan sona değiştiren bir şey olmasına gerek yok. O gün pozitif olmak adına gösterdiğiniz herhangi bir çaba yeterli olur. Örneğin ailesiyle sorunlar yaşayan bir iş arkadaşınıza yardımcı olmak için bir şeyler yaptıysanız, bunu da hayatınızdaki pozitif adımlardan biri olarak görebilirsiniz. Yaptığınız pozitif şeyler için kendinizi iyi hissetmelisiniz. Daha fazla iyilik yaptıkça, kendinize karşı daha dürüst olduğunuzu göreceksiniz.

3. Kendinizi affedin.

İnsanların kendine yalan söylemesinin en büyük nedenlerinden biri, yanlış yaptığı şeylerin veya yerine getirmediği sorumlulukların sonuçlarından kaçma isteğidir. Geçmişin yanlışlarından, hatalarından sıyrılıp yolunuza devam edebilmeniz için öncelikle kendinizi affetmelisiniz. İlk başta size tuhaf gelebilir ancak insanın kendini affetmesi, hayatın birçok alanında güçlü bir etki yaratır. Kendinize karşı dürüst olup eylemlerinizin sorumluluğunu üstlendiğinizde ve yaptığınız hatalar için kendinizi affettiğinizde hayatta ilerlemeye hazırsınız demektir. Bu, kendinize karşı dürüst olmayı biraz daha kolaylaştırır.

Geçmişin yanlışlarından, hatalarından sıyrılıp yolunuza devam edebilmeniz için öncelikle kendinizi affetmelisiniz.
4. Başkalarına yardım etmek istiyorsanız, kalbinizdeki merhamete odaklanın.

Başkalarına yardım etmek istediğinizde, buna engel olan bahanelerinizi düşünmek yerine kalbinizdeki bu yardım isteğinin aslında merhamet gücünüzün uyanması olduğunun farkına varın. Kim kalbinin merhametle dolmasını istemez ki? Merhamet, hem bu duyguyu hisseden hem de yardımcı olunan kişiyi duygusal açıdan güçlendirir.

5. Kendinize dürüstlüğün ne kadar önemli olduğunu hatırlatın.

Yapılan araştırmalar, dürüst olmak için ufak hatırlatmaların çok işe yaradığını gösteriyor. Eğer kendinizi dürüst olmak için eğitmek istiyorsanız, bunun için etrafınıza hatırlatıcılar koyun.

İlginizi çekebilir: Haklı olmak mı daha önemli, yoksa mutlu olmak mı?

Kaynaklar:
PsychCentral
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!