Kendinize giden yolda, yılın farklı zamanlarında Hindistan yoga tatilini yapabileceğiniz yerler

Yaz kış fark etmeksizin, tatil dönemi geldiğinde hepimiz planlar yapıyoruz. Planlarımız genel olarak kişisel önceliklerimizden çok belki eşimizin belki çocuklarımızın veya ailemizin önceliklerini de içeriyor. Örneğin yaz mevsiminde kış mevsimi yaşanan ülkelere gitmek istesek, “Antalya yerine Dublin’e gitmek istiyorum” diye sesli bir şekilde dile getirsek arkadaşımız veya eşimiz karşı çıkabilir. İşte iş hayatımız veya normal hayatımız da bu şekilde geçip gidiyor.

Birçok farklı noktada ve konuda defalarca başkalarının önceliklerine göre karar verebiliyor ve kendi isteklerimizi ikinci planda bırakmayı ise uyum olarak adlandırıyoruz. Peki sonunda direksiyon başındaki biz nereye varıyoruz? Bir bakıyoruz ki ilk hedeflediğimiz duraktan tamamıyla sapmışız, zamanın geçtiğinin farkında bile değiliz.

Kendinize giden yolda, yılın farklı zamanlarında Hindistan yoga tatilini yapabileceğiniz yerler
Hindistan yoga merkezleri, tatil alternatifleri arasında yer alıyor

Yoga felsefesi insanın kendisiyle ilgili farkındalık kazandırır

Yoga felsefesinde herkesin en önemli yolu kendine giden yol, yani içine giden yoldur. Bu farkındalık ile dış dünyanın etkisi ile oluşan ben kaybolur ve aslında en içeride saklı olan, bütün olan, dengeli olan ben ortaya çıkar. Tabi ki, bu farkındalığın gelişmesi zaman ve çaba isteyen bir süreçtir. İşte yoga uygulamaları, meditasyon, duruşlar ve nefes bu farkındalığı giderek daha ileri götürmeye çalışma egzersizleridir.

Bu yıl bir değişiklik yapın ve yolculuğunuz sadece kendinize olsun. Kendinize yolculukta yanınıza küçük bir bavul ve sadece yine kendinizi alın. Hindistan’da birbirinden iyi yoga okulları ve tesislerinde geçireceğiniz bir hafta, on beş gün veya daha uzun tatilinizde sadece kendinize odaklanın.

Bir düşünün bu güne kadar toplam kaç kez başkaları için ve başkaları ile tatile gittiniz?

Kendinize giden yolda, yılın farklı zamanlarında Hindistan yoga tatilini yapabileceğiniz yerler
Yoga felsefesi, benliğinizle alakalı farkındalık kazandırabilir

İşte hayatınızın ilk kendi başınıza ve “kendinize” yolculuğunu planlamak için Hindistan yoga tatili önerileri:

Osho Meditasyon Merkezi’nde Hindistan yoga tatili

Osho Meditasyon Merkezi‘ni, dünyadan her yıl birçok yoga meraklısının ziyaret ettiği, bir yoga okulu olarak da bilinen, yoga felsefesi ve yoga uygulamalarını detaylı bir şekilde tecrübe edebileceğiniz ve bu tecrübenizi doğunun el değmemiş incisi Hindistan geziniz ile birleştirebileceğiniz unutulmaz bir tatil için tavsiye ediyorum. Üstelik bu merkeze yılın her döneminde ulaşmanız ve programınızı ihtiyacınıza göre düzenleyebilmeniz de mümkün.

İstanbul Yoga ile Hindistan Vivekananda Yoga Üniversitesi yoga tatili

İstanbul Yoga Merkezi halen Hindistan Vivekananda Yoga Üniversitesi’nin Türkiye’de tek işbirliği yaptığı yoga merkezidir. Özellikle yoga uygulamaları ve felsefesi hakkında üniversite düzeyi de dahil olmak üzere bilgi edinmek ve aynı zamanda 2 hafta boyunca inziva çalışmaları da dahil olmak üzere İstanbul Yoga Merkezi kurucusu sevgili Ayça Gürelman ve Vivekananda Yoga Üniversitesi’nin muhteşem kadrosu ile unutulmaz bir tecrübe edinebilirsiniz. Her yıl Ağustos’un son iki haftası olarak planlanan programa, bu yazın en unutulmaz macerası için katılmanızı tavsiye ederim.

Kendinize giden yolda, Hindistan yoga tatilini yıl boyunca deneyebilirsiniz
Hindistan’da yoga yaparak, kendinize doğru bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz

Gülenay Pema Gauri ile Hindistan yoga tatili

Gizemli Dişilik programı ile Türkiye’de ve tüm dünyada yoga uygulamalarında öncülük etmiş Gülenay Pema Gauri önderliğinde, Hindistan’da geçireceğiniz tatiliniz boyunca, yoga felsefesi ve uygulamaları üzerine çalışabilir, yoga üzerine bilgi ve tecrübelerinizi geliştirirken unutulmaz tecrübeler edinebilirsiniz. Yılın farklı dönemlerini de kapsayacak Hindistan seyahatleri için program yapmaya bugünden başlamanızı tavsiye ederim.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam