Yaşam boyu kişisel gelişim için sürdürmeniz gereken 25 tutum

Kişisel gelişim, en az kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek ve sahip olduğumuz olumlu ya da olumsuz özelliklere odaklanmaksızın, kendimizi koşulsuzca sevmek kadar temel ihtiyaçlarımızın başında geliyor. Kişisel gelişim, kısıtlı bir zamana sığdırmaya çalıştığımız yaşam yolculuğunda benlik algımızı şekillendirmemiz, kendimizin en iyi versiyonu olmamız ve karşımıza çıkan engellere rağmen hayallerimize ulaşmamız konusunda motivasyon sağlayan ve ilerleme gücü veren en önemli araçlardan biri.

Ölümcül bir hastalığın pençesindeki birinin, her yeni güne yavaş yavaş ölüme yaklaştığını bilerek gözlerini açmasının nasıl bir şey olduğuna hayret edersiniz. Peki, ya her gün uyanıp da hiç ölmeyecekmiş gibi yaşadığınız dakikaların değerini bilmemek nasıl bir şey, hiç düşündünüz mü? Hayat kısa, zaman hızla akıp geçiyor. Öyleyse kendiniz için tam şu andan başlayarak bir şeyler yapmaya ne dersiniz?

Uplifers olarak “Anı yaşa!” mottosuyla, hâlâ nefes alıyorken günlük telaşları, sorumlulukları ve endişeleri bir kenara bırakıp yalnızca kendiniz için sürdürmeniz gereken 25 tutumu sizler için bir araya getirdik. İşte sadece bir gün değil ‘yaşam boyu’ kişisel gelişim felsefesini içselleştirmenize yardımcı olacak alışkanlık ve tutumlar:

1. Kendinizin en iyi versiyonu olmaya çalışın

Olduğunuz yerde saymayın ve ne yapıyor olursanız olun kendinizi geliştirmeye devam edin. Sınırları zorlayın ve büyük hayallerin peşinde koşun. Akranlarınızdan veya sizden öncekilerden daha iyi olmak için kendinizi zorlamayın ve sıkıntıya düşmeyin. Hep daha iyisi için sadece ama sadece kendinizle yarışın.

İlginizi çekebilir: Mutlu ve iyi hissetmek için kendini gerçekleştirmek

2. İçgüdülerinizi dinleyin

Bazen aklınız tam aksini söylüyor olsa da, verdiğiniz kararın sizin için iyi olacağını bir şekilde hissettiğiniz durumlarda içinizdeki sese kulak vermekten vazgeçmeyin. İlk önceliğiniz başkalarının ne dediği, ne düşündüğü değil sizin nasıl hissettiğiniz olsun. Bırakın, herkes kendi iç sesinden sorumlu olsun. Herkesi kendi fikriyle baş başa bırakmayı ve kendi yolunuzdan vazgeçmemeyi öğrenin.

3. Kendi ayaklarınızın üstünde durun

Yanınızda ne kadar fazla sevdiğiniz olursa olsun, en nihayetinde yaşam yolculuğuna tek başınıza başladığınızı ve tek başınıza sonlandıracağınızı unutmadan, kendi ayaklarınız üzerinde dimdik yürümeye çalışın. Başkalarının sizden beklediği yoldan yürümediğinizde zaman zaman ‘acaba yanlış mı yapıyorum’ yanılgısına düşebilirsiniz. Endişeye kapılmayın; kendi yaşamınızı iyileştirmek için hangi yolda yürüyeceğiniz sadece sizin seçiminiz olmalı, onların değil. Herkes kendileri dışında herkesin nasıl bir hayat sürdürmesi gerektiğine dair ahkam kesip dursa da, siz kendi iç sesinize kulak vermekten ve doğru bildiğinizi yapmaktan vazgeçmeyin.

İlginizi çekebilir: Kendi kendine yeterli yaşam rehberi 

4. Korkularınızla yüzleşin

Korku, gelecekle ilgili hayallerinizi gerçekleştirmenizin önündeki en büyük engel olarak neredeyse yaşamınızın her anında yanınızda olacak bir duygu. Ancak korkularınızın geleceğinizi şekillendirmesine izin vermeyin. Verdiğiniz kararların sonucunda ya rahat ya da daha cesur biri olacaksınız, ancak her ikisinin de aynı anda olmasını beklemeyin.

5. Hayalperest yanınızı besleyin

Gerçekçi olmayı biraz da olsa elden bırakın. Başarmak için en az gerçekçi olmamak kadar hayal kurmanın ve yaratıcı yönünüzü beslemenin de gerekli olduğunu unutmayın. Daha önce hiç meydana gelmemiş, hiç olmayan bir şeyin gerçeğe dönüşebilmesinin yolunun önce o şeyi zihinde imgelemek olduğunu kendinize sürekli hatırlatın. Düşünün, hayal kurun ve hayallerinizin gerçeğe dönüşebileceğine dair inancınızı canlı tutun. 

İlginizi çekebilir: Daydreaming: Gündüz düşlerinin pozitif etkileri

6. Ertelemeyin

Gerçekçi olmak gerekirse hayat yapmak istediğiniz her şeyi gerçekleştirmek için çok kısa. Bu yüzden yapılması gerekenleri ertelemeden yapın. Herkes gibi siz de başarılı olmak, yani kendinizi gerçekleştirmek için dünyaya geldiniz. Ancak bunun için plan yapmalı, hazırlanmalı, beklemeli ve ertelemeyi bir kenara bırakarak dur durak bilmeden çalışmalısınız.

İlginizi çekebilir: Erteleme alışkanlığınızdan basit teknikler izleyerek kurtulun

7. Zorluklar karşısındaki bakış açınızı değiştirin

Yaşamdaki pozitif deneyimlerin hepsi engellerle, zorluklarla, başarısızlıklarla dolu süreçlerden sonra geliyor. Bu yüzden olumlu deneyimlere olduğu kadar çektiğiniz sıkıntılara da kucak açın. Geçmişte çekilen her bir sıkıntı ve çile, insanı olgunlaştırır ve gelecekteki zorluklar karşısında sizi daha da hazır kılar. Büyüme ve olgunlaşma sürecinde yaşadığınız zorlukların sürecin doğal bir parçası olmadığını unutmayın. Ne kadar tatsız olsa da varmak istediğiniz noktaya ulaşmak için hayatta zorluklarla da karşılaşmanız gerek.

8. Hata yapmaktan korkmayın

Hata yapa yapa ilerlemek, hiç hata yapmadan bekleyerek boş durmaktan çok daha iyidir. Hatalarınızdan çok şey öğrenebilirsiniz. Yaptığınız hata ne kadar kötü olursa olsun, bir noktada hatanızı düşünüp durmaktan vazgeçecek ve yolunuza devam edeceksiniz. Hayatta pişmanlığa yer yok; ancak ufkunuzu açacak derslere her zaman yer var.

9. Her düştüğünüzde ayağa kalkmak için kendinizi cesaretlendirin

Düşünce tekrar ayağa kalkmaktan vazgeçmeyin. En güçlü ve başarılı insanlar, her daim başaranlar değil; kaybetse bile tekrar ayağa kalkmasını bilenlerdir. Bizi en güzel tanımlayan şey, düştükten sonra ne denli kararlı şekilde ayağa kalkabildiğimizdir.

10. Elinizden gelenin en iyisini yapın

Hayalleriniz, sorumluluklarınız ve yaşamdaki ilerleyişiniz için elinizden geleni yapın. Bir şeyleri kaybettiğinizde, bunu bir kayıp olarak nitelendirmektense, baş koyduğunuz yolu aydınlatacak bir hediye olarak görün.

11. Dış sesleri filtreleyin

Kararlarınıza, fikirlerinize, kendiniz için çizdiğiniz yola burun kıvıranları, ‘yapamazsın’ diyenleri, başarabileceğinize inanmayanları umursamayın. Birisi olur da kurduğunuz hayalleri küçümser, fikirlerinizi yersiz yere eleştirir, hatta yaşamınıza müdahale etmeye kalkışırsa bunların sizin hikayenize değil, onların hikayesine ait tutumlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

12. Pes etmeyin

Geleceğe doğru küçük ve güvenli adımlar atarak ilerleseniz de bazen düşmek, yaralanmak, yorulmak da hayatın bir parçası. Ancak milyarlarca insanın kendi hayallerinin peşinden koşarak kaynaklarını çoğaltmaya çalıştığı dünya düzeninde pes ettiğiniz anda bir başkası kazanacağını unutmayın. Vazgeçmeden ilerlemeyi alışkanlık haline getirin ve pes ettiğinizi düşündüğünüz anlarda, kendinizi zorlayarak da olsa yeniden aksiyon almak için kararlılığınızı sürdürün.

13. Hedeflerinizi yüksek tutun

Olduğunuz yerden daha da yükseklere kanat çırpmayı, olduğunuz yerin ilerisine gitmeyi ,konfor alanınızın dışına çıkmayı tutuma dönüştürün. Sizi alıkoyan prangalarınızdan kurtulmadıkça hayal ettiğiniz geleceğe doğru ilerlemeniz mümkün olmayacaktır. Hayatınıza yeni bir şey katmayan alışkanlıklardan, insanlardan, davranışlardan uzaklaşın ve yeni şeyler deneyin. 

İlginizi çekebilir: Hedef belirlemenin önemi ve hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken etkili adımlar

14. Gülümsemekten vazgeçmeyin

Yüzünüzdeki gülümsemeyi kaybetmeniz mutsuz olmanız demek ve kendinizi gerçekleştirmek için çıktığınız yolda yaptıklarınız size mutsuzluktan başka bir şey getirmiyorsa, artık o şeyleri sürdürmek için bir dayanağınız kalmamış demektir. Nasıl bir durumun içine düşerseniz düşün, gönlünüzdeki en ufak neşe kırıntısını sahneye çıkararak daima gülümseyin ve ışıl ışıl ışıldayın. Böylece mutluluk ya da mutsuzluğunuza karşılaştığınız durumların değil, tavrınız ve duruşunuzun belirlediğini öğreneceksiniz.

15. Pozitif kalın

Düşünceler güçlüdür; olumlu düşünceler olumlu duyguları, olumlu duygular olumlu tepkileri, olumlu tepkiler olumlu deneyimleri beraberinde getirir. Etrafınıza dönüp bir bakın, tüm hayatınızın sizin düşüncelerinizden meydana geldiğini göreceksiniz. Adımlarınızı bu gerçeğin farkında olarak atın ve olumsuzluklar karşısında bile pozitif bakış açınızı sürdürmeyi unutmayın.

16. Hayatı gereğinden fazla ciddiye almayın

Evet, hayatta çok ciddi ve son derece zorlayıcı pek çok olayla karşılaşıyor, kırılıyor, üzülüyor ve mutsuz olabiliyoruz. Ancak her durumun içinde az da olsa şükredecek bir şeyler barınıyor. Bu yüzden zaman zaman ciddiyeti elden bırakarak kendinize ve başınıza gelenlere gülüp geçmeyi de bilin. Her şeyi, özellikle de kendinizi, gereğinden fazla ciddiye alırsanız attığınız her adımdan korkar, yeni şeyler denemekten kendinizi sakınırsınız. Biraz gevşeyin ve bazen gülüp geçmenin pek çok şeyin ilacı olacağını unutmayın. Kendinize ve başınıza gelenlere içten bir kahkaha attığınız gün büyüdüğünüz gün olacaktır.

17. Her anın kıymetini bilin

Nefes aldığınız an dünya üstünde sahip olabileceğiniz en kıymetli hazine, değerini bilin. Hayat kısa olsa da aceleye hiç gerek yok. Nefes alın ve olduğunuz yerde durun. Şu an tam olarak olmanız gereken yerdesiniz. Her deneyimin ve adımın kişisel gelişiminiz için gerekli olduğunu unutmayın.

18. Küçük şeylerden mutlu olun

Nefret ettiğiniz şeylere değil, sevdiğiniz şeylere odaklanın. Daha çok gülümseyin. Mutluluk, büyük hedeflerin peşinden koşarken hayattaki en küçük şeyden bile zevk almaktır. Mutluluğu küçük şeylerde arayın ve elinizdekiyl nasıl mutlu olabildiğinizi deneyimleyin.

19. Nezaketli olun

Nezaket, iki insan arasındaki en kısa mesafedir. İnsanlar, neler hissettirdiğiniz hakkınızda çok şey söyler. Öyleyse insanlara düzgün bir şekilde davranın. Kibarlık, vermeye gücünüzün yeteceği ve sizden hiçbir şey götürmeyecek bir hediyedir.

20. Paylaşın

Elinizden geldiğince vermeye ve elinizdekini paylaşmaya çalışın. Yorgun düştüğünüzde, sizin yapabildiğiniz şeylere muktedir olmayanları düşünün. Onlar için daha da fazla çabalayın.

21. İnsanlara şans verin

Sizin için önemli olan ilişkilerinize şans vermekten vazgeçmeyin. Sizi hiç ama hiç üzmeyecek birini bulmanız imkansız, öyleyse acı çekmeye değer dediğiniz insanların peşini bırakmayın. Ufak da olsa acı çekmeden neşenin sizi mutlu etmeyeceğini unutmayın.

22. Mutlu olmak için çaba gösterin

Kendi mutluluğunuz için küçük şeyler yapın. Kendi tercih ve eylemlerinizin mutluluğunuzu belirleyen en önemli faktörler olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Başkasının sizi mutlu etmesini beklemek, mutsuz olmanın en iyi yoludur.

23. Yeniliklere açık olun

Yeni bakış açıları edinin. Anlamadığınız şeylere karşı önyargı beslemeden önce bir şans tanıyın. Zihniniz bir paraşüt gibidir, açık olmadıkça uçmaz.

24. Değişim zihniyetini benimseyin

Değişime açık olun. Zamanında bir şeyi sevdiniz diye her zaman sevmek zorunda değilsiniz. Fikrinizi değiştirebilirsiniz. Unutmayın, dünya üstünde değişmeyen tek şey dönüşümün kendisi ve daha huzurlu, mutlu, başarılı olmak için değişim zihniyetini hayatınızın ortasına koyun.

25. Hayatınızın kontrolünü elinize alın

Kendi hayatınızın senaryosunu kendiniz, kendi istediğiniz gibi yazın. Hayatınızın öyküsünü kaleme alırken, kalemi kimseye kaptırmayın. Değerleriniz ve isteklerinizle uyumlu, bilinçli kararlar alın; çünkü seçtiğiniz yaşam şekli, senaryonuza eklediğiniz bir cümledir. Bu cümlelerin sonuna nokta mı, soru işareti mi gelecek, bu sadece ve tamamen size bağlı.

Kaynak: Marc and Angel

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!