İyilik, sağlık ve mutluluk yolunda: Hedef belirlemenin önemi ve hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken etkili adımlar 

Hepimiz daha sağlıklı, daha mutlu, daha huzurlu, daha tatmin dolu bir yaşam sürmenin peşindeyiz. Yani pek çoğumuzun uzun ya da kısa vadeli amaçları arasında “mutlu olmak”, “sağlıklı olmak”, “başarılı olmak” gibi maddeler yer alıyor.

Hayatın her alanında olduğu gibi, sağlıklı, mutlu ve iyi yaşam yolunda da başarıya ulaşmanın yolu hedefler belirlemekten geçiyor. Neden mi?

Hedef belirlemek neden önemli?

Hedef belirlemek, hayatta istediklerinizi elde etmek için uygulayabileceğiniz en iyi tekniklerden biri. Çünkü hedef belirlemek, odaklanmamız gereken asıl şeyi bulmamızı sağlarken, motivasyonumuzu da artırıyor.

Net hedefler koymak, gideceğimiz yönü belirlememizi sağlarken, ulaşmak istediğimiz noktaya varmak için atmamız gereken adımları planlamamıza da yardımcı oluyor. Varmak istediğimiz nokta ve şu an bulunduğumuz nokta arasındaki fark, davranışlarımızı doğru şekilde yönlendirmemize fırsat veriyor. 

Hedef belirlemek ayrıca yolumuza devam etmek için ihtiyaç duyduğumuz itici gücü de veriyor. Attığımız adımlar bizi hedefimize yaklaştırdıkça, kendimize olan güvenimiz ve hedefe ulaşma isteğimiz de artıyor.

Güzel haber: teknoloji artık hedef belirlemek ve takip etmek konusunda da yanımızda! Hedeflerinizi belirlerken ve uygulamaya geçerken, akıllı saatlerle kendinizi daha iyi tanıyabilir; akıllı saatinizin sunduğu takip mekanizmasının yanı sıra vereceği kişiselleştirilmiş önerilerle daha kararlı ve motive hareket edebilirsiniz.

Hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken adımlar

Belirlediğiniz hedef ne olursa olsun, bir yol haritası çizmek, bu süreci daha pozitif ve daha öğretici bir deneyime dönüştürecek.

1. Zorlayıcı değil, akıllı hedefler belirleyin.

George T. Doran, geliştirdiği S.M.A.R.T hedef belirleme yaklaşımı ile, spesifik, ölçümlenebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı özelliklere sahip hedeflerin ulaşılma ihtimali en yüksek hedefler olduğunu öne sürüyor. Örneğin hayaliniz “yaza daha fit girmek” ise,  bu yaklaşımla hedefinizi “4 ay içerisinde haftada en az 3 gün 1 saat egzersiz yaparak 8 kilo vermek” olarak belirleyebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzda HUAWEI Health uygulamasıyla eşleştirdiğinizde tüm kişisel sağlık kayıtlarınızı kolayca takip etmenizi sağlayan HONOR MagicWatch 2, kendinizi daha iyi tanıyarak daha gerçekçi hedefler koymanıza yardımcı olacak.

2. Kişiselleştirin ve içsel motivasyon kaynağınızı belirleyin.

Sabahları daha enerjik uyanmak, daha zinde olmak ya da daha kaliteli bir yaşam sürmek…Ulaşmak istediğiniz hedefe “neden” ulaşmak istiyorsunuz? Hedefinize ulaştığınızda hayatınızda ne daha farklı olacak?” Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, içsel motivasyonunuzu bulmanızı kolaylaştırırken, tamamen size özel “kişisel başarı planı”nızı hazırlamanız için de gerekli.  

Hedeflerinizi kişiselleştirirken, bu yoldaki yardımcılarınızı da tarzınıza uygun bir hale getirmek istiyorsanız; HONOR MagicWatch 2’nizin saat görünümünü onlarca seçenek arasından dilediğiniz şekilde seçebilir, kutuda gelen çift kayış opsiyonu ile farklı ortamlara göre saatinizin tarzını değiştirebilirsiniz.  

3. Araştırın, plan yapın ve yolunuza çıkabilecek engellere karşı hazırlıklı olun.

Araştırmak ve plan yapmak, hedefinize giden yolda atacağınız adımları belirlemenizi sağlarken, herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığınızda yeniden yönünüzü bulmanızı da kolaylaştıracaktır. Plan yaparken alternatif yol haritaları belirlemek, herhangi bir engelle karşılaştığınızda yolunuza devam edebilmenizi sağlayacak.

4. Destek mekanizması oluşturun.

Etrafınızı sizi ve hedeflerinizi destekleyen kişilerle çevreleyin. Hatta mümkünse, sizinle benzer hedeflere sahip kişilerle bir destek grubu oluşturabilir, birbirinizi motive edebilirsiniz. Başkalarının desteğini hissetmenin, kararlılığınızı ve cesaretinizi artıracağı kesin.

5. Gelişiminizi takip edin.

Sizi hedefinize ulaştıracak olan, küçük de olsa adım atmaya devam etmek ve yolunuzda istikrarlı olmak. Gelişiminizi, yani başlangıç noktasından itibaren ne kadar yol katettiğinizi gözlemlemek ise, kısa vadede ulaşmak istediğiniz noktaları belirleyerek bir sonraki adımınızı daha kolay planlamanızı sağlayacak.  

Bilimsel olarak kanıtlanmış spor ve sağlıklı yaşam takibi teknolojileriyle donatılan HONOR MagicWatch 2, daha kişisel, çeşitli ve verimli bir spor hayatı için koşu, yürüyüş, bisiklet, triatlon, havuzda yüzme, serbest antrenman ve kürek gibi 8 dış, 7 iç ortam sporu için toplam 15 ayrı spor dalında hedef bazlı takip desteği sunuyor. Gerçek zamanlı öneriler sunarak sporda daha iyisini yapmanız için ihtiyaç duyduğunuz motivasyon desteğini sağlıyor.

6. Başarılarınızı ödüllendirin.

Küçük ya da büyük… Hedefinize giden yolda kazandığınız tüm başarıların kutlanmaya değer olduğunu ve başarılarınızı kutlamak eşsiz bir motivasyon kaynağı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

7. Temel iyi yaşam alışkanlıklarını ihmal etmeyin.

Hedefiniz her ne olursa olsun, içinizde devam etme gücünü bulmak için kendinizi fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi hissediyor olmanız şart. Sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, yeterli su içmek, meditasyon yapmak, iş-yaşam dengesi gibi iyi bir yaşamın temelinde yer alan alışkanlıkları sürdürmeyi ihmal etmeyin.

HONOR MagicWatch 2, iyi yaşam alışkanlıklarınızı sürdürmenizde de en büyük destekçilerden biri. Uyku takibi özelliği ve HUAWEI TruSleep™2.0 teknolojisi ile uyku ritminizi takip ederek insanlarda yaygın olan 6 uyku bozukluğu tipini hassas şekilde tespit ederken, uyku kalitenizi artıracak 200’ün üzerinde öneri arasından size uygun olanı iletiyor. HUAWEI TruRelax™ teknolojisi, stresli anlarınızda stres seviyenizi tespit ediyor, sakinleşebilmeniz için önerilen en etkili nefes egzersizlerini size hatırlatıyor. HONOR MagicWatch 2’de yer alan HUAWEI TruSeen™ teknolojisi ise nabız atışınızı 7/24 takip ederek normal seviyenin üstünde ya da altında görüldüğünde size hemen uyarı gönderiyor.

İyi yaşam yolunda en akıllı teknolojik destekçi: HONOR MagicWatch 2

HONOR’un en yeni akıllı saati MagicWatch 2, iyi yaşam hedeflerinizi belirleme ve hedeflerinize ulaşmak için motivasyon sağlamak için yanınızda. Kullandığı Kirin A1 yonga seti ile şarj etmek zorunda kalmadan 14 güne kadar pil ömrü sunan HONOR MagicWatch 2, sağlam camı ve paslanmaz çelik kasasıyla her an yanınızda.

Teknoloji severlerin sağlıklı yaşam konusunda en büyük yardımcılarından biri olacak MagicWatch 2 hareket halindeyken ister kulaklıkla, ister akıllı saatin dahili hoparlör ve mikrofonunu üzerinden Bluetooth telefon görüşmeleri yapabilmenizi sağlarken; telefonunuza bağlıyken SMS mesajları, e-postalar, takvim ve diğer tüm içerik bildirimlerini saatinizin ekranda görüntüleme olanağı da sunuyor. 

4 GB’lık dahili hafızaya sahip olan HONOR MagicWatch 2 ile ayrıca dilediğiniz müzikleri depolayarak, 500 şarkıya kadar saklayabilir ve dilediğiniz yerde, telefona ve internete ihtiyaç olmaksızın istediğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz.

 

Bu içerik HONOR Magic Watch 2 katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!