Evcil hayvan sahipleri için mobil uygulamalar

Mobil uygulamalar artık hayatlarımızın vazgeçilmez birer parçası. Beslenme ve egzersiz düzenimizi uygulamalar sayesinde oluşturuyoruz, bankacılık işlemlerimizi uygulamalar üzerinden yapıyoruz, her türlü alışveriş için uygulamalara başvuruyoruz, uyku düzenimizi uygulamalar sayesinde izliyoruz, hatta uygulamaları ne sıklıkla kullandığımızı bile uygulamalar üzerinden öğreniyoruz. Hayatımızın bu kadar vazgeçilmezi olan mobil uygulamalar, evcil hayvan sahipleri için de sayısız kolaylık sağlıyor. Özellikle kedi ve köpek sahipleri için, evlerindeki dostlarının bakımını daha iyi ve kolay hale getirebilecekleri, oldukça ilginç ve faydalı mobil uygulamalar bulunuyor. ‘Evcil hayvan sahipleri için mobil uygulamalar’ı sizler için yazımızda bir araya getirdik.

FitBark

FitBark, köpeğinizin aktivitelerini izleyen bir program. Köpeğinizin tasmasına takacağınız ufak ve kemik şeklindeki FitBark’ı cep telefonununa indireceğiniz aynı isimli uygulamayla senkronize ediyorsunuz. Daha sonra da uygulama üzerinden köpeğinizin beslenmesinden hareket sıklığına tüm aktivite düzenini takip edebiliyorsunuz. Cambridge Üniversitesi’nden Mayo Clinic uzmanlarına kadar pek çok araştırmacı tarafından test edilen FitBark, tamamen güvenli ve gerçekçi sonuçlar veriyor. Köpeğinin ‘fit’ olmasını isteyenler için işe yarar bir uygulama gibi görünüyor. FitBark aynı zamanda köpeğinizin uyku düzeni ve genel deri sağlığıyla ilgili de bilgiler veriyor. Örneğin, köpeğiniz bir bölgeyi normalden daha fazla kaşıyorsa, FitBark uygulama üzerinden uyarı gönderiyor.

ResQwalk

Sadece yürüyerek barınaklardaki hayvanlara yardım edebileceğiniz bir uygulama olduğunu biliyor muydunuz? “Her yürüyüşe çıktığınızda bir hayvan kurtarın” sloganıyla yürüyerek sokak hayvanlarına destek olabileceğiniz ResQwalk uygulamasında uygulamaya kayıtlı olan barınaklardan seçtiklerinize yardımda bulunabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak indirilebilen uygulama, GPS aracılığıyla konumu hesaplıyor ve ne kadar fazla yürürseniz o kadar fazla maddi bağış seçtiğiniz barınağa aktarılıyor. Bu sayede evdeki minik dostunuzun her yürüyüşünü patili bir dostu için yardıma dönüştürebilmeniz mümkün. Sizce de muhteşem değil mi? 

İBB Semtpati

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesi olan ve ücretsiz olarak indirilebilen İBB SemtPati, İstanbul’un farklı mahallelerinde sokak hayvanlarına yönelik gönüllü faaliyetler sürdüren hayvanseverlerin birbirlerinden haberdar olmalarını sağlayan bir mobil uygulama. Kullanıcıların kendi mahallelerindeki sokak köpeklerinin fiziksel özelliklerini, sağlık ve beslenme bilgilerini, konumları ve fotoğraflarını kaydettiği uygulama vaka bildirme özelliğine de sahip.

Cat Clicker Training

Köpekler dışarıda gezmek durumunda oldukları için hareket etmeleri kolay. Ancak çok yiyen ve uyumayı seven obur kedinize egzersiz yaptırmak pek kolay olmayabilir. Cat Clicker Training, kedinize vereceğiniz emirlerin yerine getirilmesi karşılığında bir klik sesi çıkarıyor. Kedinizin kolayca ayırt edeceği bu klik sesini duyduğunda, ona bir ödül vermeniz gerekiyor. Ödül yoluyla kedinize egzersiz yaptırmanıza olanak veren bu uygulama aynı zamanda oyun arayüzü sayesinde kedinizle son derece keyifli anlar paylaşmanızı sağlayacak.

Pet First Aid

Kedi ve köpek sahipleri için belki de en yararlı uygulamalardan biri, Pet First Aid. Acil durumlarda, evcil hayvanınızın başına bir şey geldiğinde ve ne yapacağınızı bilemediğiniz durumlarda, veterinere götürene kadarki sürede Pet First Aid imdadınıza yetişiyor. Uygulama aynı zamanda evcil hayvanınızın genel sağlık durumunu kontrol etmenizi sağlayacak bilgiler de içeriyor. Üstelik hem kedi hem de köpek sahiplerinin faydalanabileceği bir uygulama.

Puppr

Köpeğinize yeni numaralar öğretmek istiyorsanız, tam aradığınız uygulama Puppr. Uygulama içinde adım adım köpeğinize hangi numarayı, nasıl öğreteceğinizi anlatıyor. En temel itaat eğitimlerinden en gelişmiş numaralara kadar köpeğinizi eğitmek için size kılavuzluk hizmeti sunuyor.

Perfect Dog Free

Evcil hayvan sahiplenmek istiyor ancak yaşam koşullarınıza, kişiliğinize, evcil hayvandan beklentinize uygun bir seçim yapmak için hangi cinste bir hayvan seçmeniz gerektiğiyle ilgili kararsızlık yaşıyorsanız ya da sahiplendiğiniz hayvanın özelliklerine dair daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Perfect Dog Free, size pek çok farklı kategoride sorular sorarak cevaplarınız doğrultusunda yaşam koşullarınıza en uygun olan evcil hayvanları ve tüm özelliklerini sizin için listeliyor. 

Cat Fishing 2

Son derece oyuncu ve enerjisi bitmek tükenmek bilmeyen bir kediniz varsa zaman zaman enerjisine ayak uydurmakta zorlandığınızı ve oyun isteğine yetişemediğinizi hissediyor olabilirsiniz. Ancak teknolojinin buna da bir çözümü var.:  Telefonunuza ya da tabletinize indirebileceğiniz ücretsiz bir uygulama olan Cat Fishing oyunu sayesinde bir yandan kedinizin oyun ihtiyacını karşılarken bir yandan da onun ilginç hareketlerini keyifle izleyebilirsiniz. Kediniz ekran üzerinde hareket eden balıkları patileriyle yakalamaya çalışırken, son derece eğlenceli sahneler yakalayacağınıza eminiz.

Human-to-Cat Translator

Hayvanlarla konuşabilmek hiç şüphesiz büyük bir çoğunluğumuzun en çılgın fantezilerinden biri. Peki size, teknoloji sayesinde artık kedinizle konuşabilmenizin mümkün olduğunu söylesek? Human-to-Cat Translator uygulaması, 25 farklı kediden derlediği 175 farklı miyavlama seçeneğiyle kısmen de olsa bu hayali gerçekleştirmeye çalışıyor. Kedinizin miyavlama tonuna göre karnı mı aç, bir problemi mi var ya da sadece oyun mu oynamak istiyor gibi sorulara çok güvenilir olmasa da tahmini yanıtlar verebilen bu uygulamayla kedinizin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Pets Bro

Sizin Instagram hesabınız varsa evcil hayvanınızın da Pets Bro’su var! ‘Hayvanlar için Instagram’ oalrak da adlandırabileceğimiz bu uygulama ile evcil hayvanınız için fotoğraf albümleri oluşturabiliyor ve bu albümleri diğer hayvan sahipleriyle paylaşıp etkileşime geçebiliyorsunuz. Üyelik sistemiyle çalışan bu uygulamayı kullanabilmek için evcil hayvan sahibi olmanıza gerek yok, sadece bir hayvansever olmanız yeterli. Ancak paylaştığınız fotoğraflarda hayvanlarla ilgili olmayan görüntüler bulunuyorsa uygulamanın bu görüntüleri otomatik olarak ayıkladığını hatırlatmamızda fayda var. #AnimalsOnly 🙂

AqDiary

Karantina döneminde, evden sadece evcil hayvan gezdirmek için dışarı çıkılabildiği zamanlarda akvaryumunu kucağına alıp balığını gezmeye çıkaran hayvan sahibini haberlerden hatırlıyorsunuzdur 🙂 Balık da en az köpek, kedi, kuş kadar evcil hayvan ve her ne kadar küçük akvaryumların bakımı kolay olsa da, büyük akvaryumlarla ilgilenmek başlı başına mesai isteyen bir iş. AqDiary, akvaryum sahiplerinin sorumluluklarını az da olsa rahatlatmak amacıyla geliştirilmiş bir uygulama. Bu uygulama ile büyük akvaryumlarınız için yapılması gereken işleri aklınızda tutmak zorunda değilsiniz. Su değişimi, yem takibi, su değerleri, temizlik zamanı gibi akvaryum bakımına dair kapsamlı bir hatırlatıcı görevi gören bu uygulamaya mutlaka bir şans vermelisiniz.

Bonus: Instagram

İster evcil hayvan sahibi olun ister olmayın, eğer kedi veya köpek fotoğraflarının hayranıysanız sizin için en iyi uygulama Instagram. Eğlenceli fotoğraf veya videolardan, en şirin kedi-köpek fotoğraflarına kadar aradığınız her şeyi Instagram’da bulabilirsiniz. Eğer kendi evcil hayvanınızın fotoğraflarını çekip paylaşmak istiyorsanız, onun için de ayrıca bir sayfa açabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sosyal medyanın en neşeli karakterleri: Mutlaka takip etmeniz gereken “eğlenceli ve tüylü” Instagram hesapları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!