Kazara orgazm nedir ve nasıl olur?

Orgazmın ‘kazara’ olabilmesi, ilk bakışta zor bir durummuş gibi görünebilir. Hele ki çoğu zaman orgazma erişmek için bir hayli çaba harcandığı düşünülürse… Ancak, bu kavram imkansız da değil. Çoğu cinsel ilişki uzmanına göre ‘şanslı’ olarak tabir edilebilecek bir grup insan, accidental orgasm yani kazara orgazm deneyimleyebiliyor. Kafanızda birçok soru belirmiş olabilir, o yüzden lafı fazla uzatmadan devam edelim.

İsminden de anlaşılacağı üzere cinsellikle ilgili bir durum içerisinde değilken, aniden, beklenmedik bir şekilde, tesadüfi meydana gelen haz duyma, zevk alma durumu ‘kazara orgazm’ olarak tanımlanıyor. Bir nevi sürpriz haz olarak da açıklanabiliyor. Uzmanlara göre, cinsellikten tamamen uzak ortamlarda meydana gelebilen, kontrolün dışında gerçekleşen kazara orgazmların birden çok nedeni bulunabiliyor.

Kazara orgazmın olası nedenleri

Kulağa hala inanması zor bir kavrammış gibi geliyor olsa da fiziksel, zihinsel ya da duygusal birçok neden kazara orgazmın olası tetikleyicileri olabilir. İşte bu tetikleyicilerden bazıları:

1. Genital olmayan erojen bölgelerin uyarılması

Erojen bölgeler, kulaklar ve orta bölüm gibi vücut kısımları da dahil olmak üzere cinsel organların çok ötesine uzanıyorlar. Ve bu alanlardan herhangi birinin uyarılması, açıkça cinsel bir şekilde olsun ya da olmasın, cinsel birleşme olmadan da orgazmı tetikleyebiliyor. Kişinin masaj yoluyla, dokunmayla, gıdıklanmayla ya da kulağına bir şeyler fısıldanmasıyla orgazm olabilmesi, farklı uyarılmaları gündeme getirerek orgazmın, cinsel birleşme dışında olabilmesini mümkün kılıyor. Bu uyarılmalar her zaman istemli olmadığı için de kazara orgazma neden olabiliyor.

2. Bazı egzersiz türleri

Bazen orgazm, kendiniz veya bir partner tarafından herhangi bir doğrudan dokunma veya uyarı olmaksızın da gerçekleşebiliyor, temas ya da cinsel birleşme yerine yakın bölgelerdeki kas fleksiyonu yoluyla olabiliyor. Örneğin, kegel egzersizleri yani pelvik kasların güçlenmesine yardımcı olan egzersizler, kazara orgazma yol açabiliyor. Benzer bir şekilde, şınav, bacak kaldırma, karın kaslarını sıkma gibi farklı bölgeleri çalıştıran egzersizler sonucunda da istemsizce orgazm gerçekleşebiliyor. Bu hareketler ve sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi, duyulan hazzın yoğunluğu da farklı olabiliyor.

3. Bisiklet veya motosiklet sürmek

Evet, belki bu sebep pek şaşırtıcı gelmemiş olabilir. Çünkü, üzerine biraz düşünüldüğünde bisiklet veya motorsiklet üzerinde hareket etmenin cinsel organı uyarabileceği sonucunu çıkarmak mümkün. Hem iç hem dış bölgenin uyarılması, sürtünme, sıkma, ileri-geri hareket etme gibi eylemler bisiklet veya motorsiklet üzerindeyken kazara orgazmların meydana gelebilmesini mümkün kılıyor. Uzmanlar, bu noktada, kişinin kendini tanıması ve özellikle profesyonel bir spor olarak bisiklet ya da motorsiklet kullanıyorsa bu konuda önlemler alması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

4. Dar kıyafetler giyme

Basit bir tayt ya da dar kesim bir kot pantolon ile pek mümkün görünmese de, aşırı sıkı kıyafetlerin içerisinde hareket etmeye çalışmak, uyarılmaya ve kazara orgazma neden olabiliyor. Çok dar bir kotun içerisinde aktif kalmak için çaba harcarken, istemsizce haz duymanız mümkün. Cinsel birleşimle hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünse de cinsellik uzmanlarının, seksologların yaptıkları çeşitli çalışmalarda çok sıkı kıyafetlerin böyle bir etki yaratabildiğine dikkat çekiliyor.

5. Zihinsel uyarılma

Fiziksel bir uyaran olmadan, dokunmadan, temastan, nesnelerden, hareketlerden bağımsız bir şekilde de kazara orgazm meydana gelebiliyor. Nasıl mı? Düşünce gücü ile. Uzmanlar, hayal gücünün orgazma ulaştırabileceğine dikkat çekiyor. Fanteziler alemine dalarak, zihinsel uyarılma ile kazara orgazm yaşamanın mümkün olduğunu ortaya koyan araştırmalar, basitçe erotik uyarımı hayal etmenin, beynin bu bölgelerin gerçek uyarımı sırasında aktif olan aynı bölgesini harekete geçirdiğini gözler önüne seriyor.

6. Sürekli cinsel uyarılma sendromu

Dokunma, cinsel uyaranlara maruz kalma ya da düşünce yoluyla meydana gelebilen kazara orgazm, bunların hiçbiri olmadan da ortaya çıkabiliyor. Sürekli cinsel uyarılma sendromu olarak tanımlanan genetik bir durum, yukarıdaki sebeplerin hiçbiri olmadan kişinin kazara orgazm deneyimlemesine neden olabiliyor. Kişinin iradesi dışında, kontrolsüz bir şekilde orgazm yaşamasına sebep olan bir tür cinsel problem başlığı altında değerlendirilen bu sendromun henüz kanıtlanmış bir tanı ve tedavi yöntemi bulunmuyor.

Dahası, kazara orgazmın olası nedenleri bu maddelerle sınırlı değil. Hızlı oturma, türbülans, emzirme, tırmanma, sallanma, diş fırçalama, madde kullanımı, uyanmak, göz teması, rüyalar, dövme yaptırmak ve daha birçok normal ve sıra dışı olarak değerlendirilebilecek durum, kazara orgazma neden olabiliyor. Uzmanlara göre öznel bir deneyim olmasından dolayı, tüm sebepleri sıralamak imkansıza yakın görünüyor.

Kazara orgazm iyi mi kötü mü?

Bu sorunun cevabı, tamamen yaşayan kişinin durumu nasıl yorumladığına göre değişebilir. Ancak, uzmanlara göre zevk almaya yönelik yeni keşifler yapmaya imkan sağlayan kazara orgazmlar, heyecan verici olabilir. Kişinin duyularını harekete geçirmesini, kendine ait yeni bir şeyler keşfetmesini, daha önce yaşamadığı heyecanlar deneyimlemesini sağlayabilir. Kısaca, heyecan verici güzellikte olabilir.

Öte yandan, endişe verici hisleri de harekete geçirebilir. Özellikle, bir genital uyarılma bozukluğuna işaret ediyorsa. Bu nedenle, her kazara orgazmın ‘zevk’ verici olmadığını belirtmekte fayda var. Uzmanlara göre anksiyete, depresyon, hormonal sorunlar gibi birçok olumsuz durum kazara orgazm ile tetiklenebiliyor. Sıklığı, yoğunluğu, etkileri ve benzeri birçok değişken değerlendirildiğinde kazara orgazmı deneyimleyen kişilerin, özellikle rahatsızlık verici sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalıyorlarsa mutlaka bir uzmandan yardım almaları öneriliyor.

Kaynak: wellandgood, mindbodygreen, myimperfectlife

İlginizi çekebilir: Haz hakkında her şey: Cinsellikte hazza giden yollar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!