Katı şampuan nedir? Ne işe yarar, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir?

Son zamanlarda adını giderek daha fazla duyuran katı şampuan nedir, merak ediyor musunuz? Saçlarınız için iyi olduğu kadar çevreye de duyarlı bir saç bakım ürünü düşünün!

Katı şampuan tam olarak tahmin edeceğiniz gibi. Katı formda ve sıvıyla dolu, ağır bir şişeye ihtiyaç duymuyor. Bu da duşunuzda çok daha az yer kaplayacağı ve çevre dostu olduğu anlamına gelmekte. Bu tür bir saç bakım ürünü kullanmak, plastik kullanmadan saçlarınızı temizlemenin çevre dostu bir yolu olabilir. Ayrıca, sıvı emsallerinden daha hafif olduğu için nakliye sırasında CO2 emisyonlarını da azaltır.

Neyse ki artık daha fazla insan, gezegeni ve plastik kullanımını azaltmak ve mümkün olduğu kadar dünyaya yardım etmek üzerine düşünüyor. Güzellik endüstrisi, dünyadaki plastik atıkların büyük kısmından tek başına sorumlu. Katı şampuan ise plastik kullanımından tasarruf sağlayarak kap içermeyen bir temizlik sağlıyor. Elbette bu noktada da, tıpkı diğer şampuan türlerinde olduğu gibi, saç tipiniz için tasarlanmış bir formül aramak isteyeceksiniz. Katı şampuan hakkında tüm sorularınıza yanıt bulmak için okumaya devam edin.

Katı şampuan nedir?

Katı şampuan, çeşitli kimyasallar içeren ve plastik ambalajlı şampuanlara karşı daha sağlıklı bir alternatif olarak karşımıza çıkmakta. Onu, normal kalıp sabunlarla karıştırmayın. Çünkü sabun güçlü bir alkali ortama sahipken, katı şampuan zayıf alkaliliğiyle saçlar için son derece ideal. Dolayısıyla işleyişi de tıpkı su bazlı şampuanlara benziyor. Yine de plastik ambalajlı geleneksel şampuanlarla arasında birçok fark var.

Katı şampuanın faydaları

Katı şampuan nedir, açıkladık. Katı şampuan seçerken öncelikle temiz içerikli olup olmadığına dikkat edin. İçeriğinde cildi tahriş edebilecek sentetik malzemeler içermediğinden emin olun. Geleneksel şampuanlar yerine, katı şampuana geçmeyi düşünenlerdenseniz aşağıdaki maddeler karar vermenize yardımcı olabilir. İşte katı şampuanın faydaları.

Katı şampuanlar, ambalaj gerektirmez

Bu, katı şampuana geçiş yapmak için bir numaralı neden olabilir. Çünkü katı şampuanlar ambalaj gerektirmez; çevre için şişelenmiş muadillerinden çok daha iyidirler. Dünya çapında yoğun plastik kullanımı, çevreyi her geçen gün daha fazla kirletiyor. Euromonitor International’ın küresel ambalaj trendleri raporundaki tahminleri özetleyen makale, aslında durumu en net haliyle ortaya koymakta (Tüm bunlar su şişesi üretimiyle ilgili olsa da):

  • Her dakika, dünya çapında 1 milyon plastik şişe satın alınıyor ve bu sayı 2021 yılında %20 oranında artış gösterdi. Bu da her saniye yaklaşık 20.000 şişe satın alınması demek.
  • 10 yıl önce yaklaşık 300 milyarken; 2016 yılında dünya genelinde 480 milyardan fazla plastik su şişesi satıldı. Bu şişeler uç uca yerleştirilirse güneşe kadar uzanabiliyor!
  • 2021 yılında, satılan yıllık plastik şişe sayısı 583.3 milyara çıktı.
  • 2016 yılında satın alınan şişelerin yarısından daha azı geri dönüşüm için toplandı ve toplananların sadece %7’si yeni şişelere dönüştürüldü. Bu, 2016’da satılan 480 milyar plastik su şişesinin yaklaşık %93’ünün çöplüklerde veya okyanusta biriktiği anlamına geliyor.

Bu istatistikler sadece plastik su şişeleriyle ilgili! Başka bir deyişle, diğer ambalaj atıklarını kapsamıyor. Bu da aslında mümkün olan her yerde ambalajı azaltmak için çaba sarf etmenin, geleceğimiz için son derece akıllıca olduğunu göstermekte.

Çok konsantredir

Katı şampuan nedir açıkladıktan sonra, onu tercih etmenizi sağlayacak bir diğer neden de daha konsantre olması. Katı şampuanlar geleneksel şampuan ve saç kremlerinden daha yoğun, bu nedenle uygulama başına daha az ve daha uzun süre kullanabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Duşunuzda veya mağaza raflarında bulunan bir şişe şampuana baktığınızda ilk göreceğiniz malzeme su. Bu, istediğiniz performansı elde etmek için neden genellikle bir dizi ürüne ihtiyacınız olduğunu açıklıyor. Çoğu şişe sadece bir kuruş büyüklüğünde şampuan kullanmanızı öneriyor, ancak kaçımız bu tavsiyeyi uyguluyoruz ki? Söz konusu katı şampuanlar olduğunda ise çok fazla kullanmak zor. Genellikle hemen köpürdüklerini göreceksiniz, böylece daha fazlasına ihtiyacınız olmayacak.

Seyahat için harikadır

Katı şampuanlarla seyahat etmek, herhangi bir dökülme veya sıvı kısıtlaması konusunda endişelenmenize gerek olmadığı için harikadır. Onlar ayrıca yerden tasarruf etmek açısından da mükemmel. Aynı miktardaki üründen alacağınız yıkama sayısına göre şişelenmiş muadillerine göre, çok daha küçük ve hafif olan katı şampuanlar hem valinizde hem de yaşam alanlarınızda yerden tasarruf etmenize yardımcı olur.

Minimalizmi en iyi şekilde sergiler

Katı şampuan nedir, artık biliyorsunuz. İşte katı şampuanın faydaları arasında gösterebileceğimiz bir diğer özellik de onun şişelerin dağınık görünümünü azaltarak banyonuzda minimalist bir estetik yaratmanıza yardımcı olması. Bu, duştaki dağınıklığı önemli ölçüde azaltır ve temizlenmesi de daha kolaydır.

Karbon ayak izini azaltır

Genel karbon ayak izi, katı şampuanlarda daha azdır. Belirtildiği gibi, bu ürünler şişelenmiş emsallerinden daha hafif ve kompakttır, bu nedenle, sıvı şampuanla aynı miktarda yıkamaya kıyasla taşıma sırasında daha az yer gerektirirler. Aynı sayıda yıkamayı elde etmek için katı şampuanlardan oluşan bir taşıma kamyonu için yaklaşık 10-15 sıvı şampuan taşıma kamyonu gerekecektir…

Çok amaçlıdır

Katı şampuanlar ayrıca vücudunuzu, evcil hayvanlarınızı veya seyahat ederken kıyafetlerinizi yıkamak gibi başka amaçlar için de kullanılabilir. Gerekli olduğunda, genellikle tıraş kremi ve duşta nemlendirici olarak da görev yaparlar.

Saçta temiz bir his bırakır

Katı şampuanlar genelde, saç bakımında doğal seçeneklerdir. Çoğu doğal içeriklerden oluşur ve saçlarınızın nemini korumasına yardımcı olacak şekilde formüle edilir. Dolayısıyla katı şampuan kullanırken de tıpkı şişe şampuanlar gibi saç hedeflerinize ulaşabilir, temiz hissin tadını çıkarabilirsiniz.

Katı şampuanla ilgili sık sorulan sorular

Katı şampuan nedir, katı şampuanın faydaları gibi konuları açıkladıktan sonra sık sorulan soruları yanıtlayalım.

Katı şampuan nasıl kullanılır?

Saçlarınızın istediğiniz gibi köpürmesi için hem saçlarınızı hem de katı şampuanı ıslatın. Bir elinizle katı şampuanı tutarken, köpüğü köklerden uçlara doğru masaj yaparak dağıtın. Ardından normal şekilde durulayın.

Katı şampuan nasıl saklanır?

Cevap basit: Tıpkı bir kalıp sabunu sakladığınız gibi. Örneğin onu güzel bir seramik sabunlukta saklayabilirsiniz.

Katı şampuan ne kadar dayanır?

Elbette bu sorunun cevabı, saç yıkama sıklığınıza göre değişiklik gösterir. Ancak genelde bir katı şampuan 1-2 ay kadar kullanılabilir.

Katı şampuan saçlarınız için daha mı iyi?

Kullandığınız şampuanın özelliklerine göre bu sorunun yanıtı göreceli olsa da günümüzde piyasada bulunan katı şampuan formüllerinin, en az sıvı şampuanlar kadar iyi olduklarını söyleyebiliriz.

En iyi katı şampuan hangisi?

Katı şampuan nedir, artık biliyorsunuz? Peki en iyi katı şampuan hangisi?

Katı şampuan seçerken, tıpkı sıvı şampuan seçerken olduğu gibi ürünün içerik listesine bakmayı unutmayın. Bazı alkol türleri, renklendiriciler, koruyucu maddeler ve parfümler saç derinizin kurumasına, tahriş olmasına yol açabilir. Bununla birlikte saç tipiniz ve saç ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

pH’ın hidrojen potansiyeli anlamına geldiğini muhtemelen biliyorsunuz. Başka bir ifadeyle, bir şeyin ne kadar asidik veya alkali olduğunu belirtmek için kullanılır. İşte yüksek pH’lı ürünler saçlarınıza zarar verebilir. Bu nedenle konu saç bakımı olduğunda sabun yerine pH ayarlı bir katı şampuan kullanmanızı öneririz.

Katı şampuanlar ayrıca “sürfaktan” denilen yüzey aktif maddelerle yapılır. Bileşenleri çoğunlukla saç derisi için uygundur. Bu sebeple işlem görmüş, boyalı saçlar da bu tür bakım ürünlerini rahatlıkla kullanabilirler.

İlginizi çekebilir: Saç bakım rutini oluşturma rehberi: Tüm saç tiplerine uygun saç bakım önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!