Karma felsefesi ve Yoga ile yaşamınızdaki olumsuzlukları fırsata çevirin

Müdürünüz sizi odasına davet etti; verdiği haber ise firmanızda yeni bir yapılanma olduğu, belki kendisinin firmanızdan ayrılmaya karar verdiği (tüm yükselme hayalleriniz o güne kadar gösterdiğiniz çabalar mesaiye kalmalarınızı aklınızdan geçiriyorsunuz) veya departmanınızın kapatılacağı ve yakın gelecekte işten çıkarılacağınız (eşiniz, aileniz, halen ödemekte olduğunuz borçlar şimdi aklınızdan geçiyor. Belki kendinize ne olacağım, nasıl altından kalkacağım dediniz.) veya size yepyeni bir pozisyon teklif etti, o güne kadar hiç düşünmediğiniz farklı bir bölüme geçişiniz için fikrinizi almak istedi (arada kaldınız, böyle bir değişikliği düşlemiyordunuz veya hamile kalmayı düşündüğünüz bu dönemde böyle bir değişiklik hayata dair planlarınızı ertelemeniz anlamına geliyor.)

iş yerinde depresyon

İlk anda hazırlıksız olduğumuz, belki işittiğimizde çok üzüldüğümüz veya ‘’son’’ olarak gördüğümüz tüm bu durumlar o an aklımıza gelen felaket senaryolarından çok daha farklı yönlere gidebilir. Bu noktada çok eski bir felsefeyi referans alabiliriz: Yoga.

Karma sözcüğünü mutlaka bir yerlerde duymuşuzdur. Bugün şarkı sözlerinde bile Karma’nın ortaya çıkmasından bahsedilir.

Yoga inancına göre bugün karşılaştığımız her durum ve her sonuç, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz eylemlerden kaynaklanır. Kişinin yaşamı ve deneyimleri akışında ise, tüm yaşantısı sonuçtaki en iyi haline ulaşmasının bir adımıdır. Hiçbir durumda çaresizlik bulunmamakta, farklı bir açıdan bakıldığında kişi yeni bir yola, bir çözüme yönlenmektedir.

yoga

Şimdi durup bir düşünelim, hayatımızda Yoga uygulamaları, meditasyon ve yoga felsefesi bilgisi olduğu durumda, yukarıda bahsettiğimiz durumlara nasıl tepki verirdik?

Öncelikle kötü haberler karşısında umutsuzluğa kapılmazdık. Nasıl ve neye yönlenebileceğimize, bu durumu nasıl bir fırsata çevirebileceğimize dair çözüm yolları üretmeye çalışırdık. İyiliğimiz için yönlendiğimiz yolda belki daha çok çalışırdık, etrafımızdakilere aynı şekilde yol gösterebilirdik. Bugün kaybettiğimiz noktada farklı bir kişinin kazanmasına yer açtığımızı ve gelecekte sadece bu durumu sağlayan olmaktan dolayı bir noktada bize yer açılacağını bilirdik.

İşte tam bu sebeplerden, iş hayatınızda sürekli ‘’kötü’’ durum veya sonuçlardan yakınıyorsanız ya da elde ettiğiniz başarılar bir türlü değer görmüyorsa hayatınıza yogayı katmanızı tavsiye ediyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

 

 

 

 

 

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam