Kahvenin bilinmeyen 7 yararı

Kitap kokusunu en iyi tamamlayan şey nedir? Tabii ki sizi içine çeken ve orada hapseden kahve kokusu… Fonda hafif bir müzik de varsa, zaman durur. The Paper Kites‘ın Bloom şarkısını şiddetle öneriyorum. Video klibi sade ve samimi.

Kahvenin ana vatanlarından biri olan Kolombiya’dan çıkmış bir atasözü, “Kahveyi gece kadar siyah, cehennem kadar sıcak ve kadın kadar tatlı içeceksin” der. Evet, bu haftaki konuğum kahve… Onu ağırlamakta hiç zorlanmayacağım kesin, zira dilinden iyi anlarım.

Koklamak bile yeter

Seul Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, strese bağlı uykusuzluk sorunu çeken farelerin beyinlerin üzerinde yaptıkları incelemede, kahve aromalarının beyin proteinlerini değiştirerek stresi baskıladığını tespit etti. Yatağınızın yanındaki komodinin üzerine bir paket kavrulmuş kahve koyarak siz de kendi üzerinizde bu etkiyi görebilirsiniz.

Kahvenin bilinmeyen 7 yararı
Kolombiya’dan çıkmış bir atasözü, “Kahveyi gece kadar siyah, cehennem kadar sıcak ve kadın kadar tatlı içeceksin” der.

Parkinson hastalığı için iyi haber

2012 yılında Science Daily’de yayımlanan bir makaleye göre kahvedeki kafein, Parkinson hastalığı olan kişilerin kontrol edemediği hareketleri yönetmesine yardımcı olabiliyor. Ayrıca her gün kahve tüketmek, Parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltıyor. Harvard Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar ise bu etkilerin erkeklerde sınırlı olabileceği konusunda uyarıyor.

Bir yudum al ve gülümse

Sabah kalktığınızda çatık kaşlı, asık suratlı bir kişi size aynadan bakıyorsa, ona bir yudum kahve ikram etmeyi deneyin. Yapılan bir araştırmaya göre günde dört bardak kahve içenlerin depresyona yakalanma riski yüzde 20, intihar etme riski ise yüzde 50 azalıyor. Çünkü kahve serotonin, dopamin ve noradrenalin gibi nörotransmitterlerin üretimine yardım ederek hafif anti-depresan gibi davranıyor.

Tip 2 diyabet riskini azaltır

Amerikan Kimya Derneği tarafından yapılan bir çalışmaya göre kahve tip 2 diyabet riskini azaltıyor. Araştırmacılar günde dört veya daha fazla kahve tüketmenin tip 2 diyabet riskini yüzde 50 azalttığını tespit etti.

Kahvenin bilinmeyen 7 yararı
Her gün 2 fincan kahve kalp yetmezliği riskini yüzde 11 azaltıyor.

Kalbi korur

Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmaya göre günde iki fincan kahve içmek kalp yetmezliğine karşı koruyor. Ayrıca her gün 2 fincan kahve kalp yetmezliği riskini yüzde 11 azaltıyor.

Alzheimer hastalığını öteler

Güney Florida ve Miami Üniversitesi araştırmacılarının ortak yürüttükleri bir çalışmaya göre 65 yaş üzerinde olup da günde iki fincan kahve tüketen kişilerde Alzheimer hastalığı, kahve tüketmeyenlere göre 2-4 yıl daha sonra gelişmiş. Bu da ılımlı kahve tüketiminin Alzheimer hastalığı riskini azaltabildiğini ve başlamasını geciktirdiğini gösteriyor.

Kansere karşı koruyucu

Çeşitli çalışmalar kahve tüketmenin karaciğer kanseri riskini azalttığını kanıtlıyor. Özellikle erkeklerde kahvenin iltihaba yol açan genlerin ekspresyonunu durduğu düşünülüyor. Kahvenin içindeki kahweol ve kafestol maddelerinin bu etkiyi sağladığı sanılıyor. Kahvenin meme, kolon ve rektal kanser riskini azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam