Kronotrop: ”Kahve bir yaşam tarzıdır.”

Son zamanların gözdesi butik kahve mekanları.

Aslında dünyada çok yaygın olan bu kültür, kendi ülkemizde yeni yeni yayılmaya başlıyor da diyebiliriz..

Bu konuda neler yazabilirim dediğimde, hali hazırda vakit geçirmekten zevk aldığım ve kahvelerini sevdiğim Kronotrop’u yazmaya karar verdim.

Mehmet Gürs’ün sahibi olduğu Kronotrop, birbirinden özgün kahveleri ve sizi içine çeken dizaynıyla Cihangir’de .

1

Küçük ve tatlı bir mekanda kahvemi içeyim veya kahvemi alıp yoluma devam edeyim diyeceğiniz zamanlarda bu mekana bağımlı olabilirsiniz.

Kronotrop’un püf noktası, aromadan çok ham kahvenin tadını alabilmeniz.

2 3

‘’Kahveyi sadece uyanmak için kullanmanın dışına çıkmalıyız; kahve bir tutku haline dönüşmeli.’’ fikrini yaşatan bir mekan.

Burada en iyi kahve çekirdekleri direk üreticiden alınıyor, çeşitli kavurma teknikleri kullanılıyor.

Kahve çekirdekleri Etiyopya Yirgacheffe beloya, Etiyopya Sidamo, Enyonezya Sumatra, El Salvador Buena Vista, Brezilya Daterra, Nikaragua la Cocina  bölgelerinden geliyor.

4 5

Kronotrop’u diğer butik kahvecilerden ayıran birçok özellik var. Onlar için en önemli unsur daha çok ”iyi kahve” yapmak.

6

Bu mekanın beni çeken diğer artısı da samimi ve sıcak bir servisle karşılaşmak oldu. Umut Gökdeniz’e ne tür kahvelerden hoşlandığımı anlattım ve kendisi detaylı olarak Japanese İced Pour Over’ı bize hazırladı, gerçekten soğuk kahve severlerin tercihleri arasında olabilir.

7 8

İlk fırsatta uğrayıp kahvelerini tatmanızı öneririm, özellikle yoğun geçen bir iş günü sonrası içerideki mini kütüphaneden bir dergi kapıp, mekanın sonundaki rahat koltukta kahvenizi yudumlayarak yorgunluğunuzu atmak size de iyi gelecektir.

9

Şimdiden afiyet olsun.

 

Uktem Topçu
Harbiye Açık Hava Sahnesi stajında ''Mary Stuart'' oyununun kostümlerini işledikten sonra birkaç hafta parmaklarını kullanamayınca, “nakıştan ellerim yorulacağına biraz da flash’tan gözlerim yorulsun” diyerek, ... Devam