Kahvenizi sağlıklı hale getirmek için yapmanız gereken 3 şey

Neredeyse herkesin içtiği, bazılarımızın günde 3-4 kupa tükettiği kahve çoğu insan tarafından “sağlıklı içecek” kategorisine alınmıyor. Çoğumuzun içmeyi tercih ettiği şekerli, yapay tatlandırıcılı ya da kremalı kahveler kesinlikle sağlıklı değil, buna emin olabilirsiniz. Antioksidan, fenolik besin değeri ve klorojenik asit değeri bakımından yüksek konsantrasyonu olması birçok fayda sağlıyor kahvenin. Peki, sağlıklı olması için ne yapmanız, nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Kahvenin faydalarını maksimuma, zararlarını minimuma getirmek için işte yapmanız gerekenler:

Rafine şeker ya da yapay tatlandırıcıdan uzak durun 

Çok acı olduğunu düşünüyorsanız, şeker ya da tatlandırıcı kullanmak yerine çok az akçaağaç şurubu ya da yarım paket doğal stevya (yaprakları kalorisiz şeker olarak kullanılabilen Amerika’ya özgü bir bitki) kullanabilirsiniz. Hindistancevizi şekeri de mineral ve birçok besleyici öge barındırması açısından tercih edilebilir. Ama en sağlıklı yolu hiçbir şey koymadan içilen sade kahve. Dışarıda kahve keyfi yapmak istiyosanız, tatlandırılmış latte ve frapüçinolardan uzak durum, çünkü ekstra şeker ve yapay tatlandırıcılarla doldurulmuş bu kahveler vücudunuz, kan şekeriniz ve insulin seviyeniz, kısacası sağlığınız için oldukça zararlı.

stevya kahve

Mısır şurubundan ve hidrojenize edilmiş yağlardan yapılan yapay kremalardan (sıvı ya da toz) uzak durun

Tam yağlı doğal kremalardan az miktarda kullanmanız kesinlikle daha iyi bir opsiyon. Doğal krema bulamıyorsanız, hindistancevizi kreması da alternatif olabilir. Hindistancevizi sütü kullanmayı da düşünebilirsiniz, çünkü doymuş yağ (orta zincirli trigliserit) bakımından zengin olduğu için çok sağlıklı bir tercih olacaktır. Metabolizmanızı ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren etkileri olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ayrıca kahvenize lezzetli bir tat katacak.

hindistancevizi sütü

Sağlıklı antioksidan ve güzel bir tat için tarçın eklemeyi düşünebilirsiniz

Hem kan şekerinizi kontrol eden, hem de kahveyle leziz bir tat bırakan tarçın güzel bir tercih imkanı oluşturuyor. Organik kakao tozu (tatlandırılmamış) kendi mochanızı yapma şansı sunuyor. Organik kakao tozu, zengin bir antioksidan özelliği taşırken diğer yandan da tansiyonu düşürüyor.

tarçınlı kahve

Çok kahve tüketen insanların büyük bir baş ağrısı problemi yaşadığını söylemekte fayda var. Kafein ihtiyacınızı giderirken bunu göz önünde bulundurun. Yeşil çay, kokulu çay, siyah çay gibi alternatifleri aklınızda tutun. Kırmızı çalı çayı ya da bitki çayları da kafeinsiz seçenekler olarak bulundurulabilir. Bol kafeine rağmen kahvenin faydalarını unutmamak gerekiyor. Yüksek antioksidan seviyesi, hormon dengeleyici özelliği, yağ yakımını sağlaması ve hızlandırması açısından dozunda kahve tüketmenin hiçbir zararı yok.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!