Her kahve severin ziyaret etmesi gereken 10 şehir

Eğer kahve içmeyi seviyorsanız, oturduğunuz şehirde kahve içilebilecek en güzel yerlere dair belirli fikirleriniz vardır. Seyahat ederken de nerede kaliteli kahve içebileceğinizi bilmeniz gerekir. Ancak gittiğiniz şehrin tamamı lezzetli kahve sunuyorsa, bu size cennete düşmüşsünüz hissi verebilir. İşte, kahve aşıklarına böyle hissettirecek şehirleri siz Uplifers okuyucuları için sıraladık:

Roma, İtalya

İtalya’nın lezzetli yemekleriyle ünlü olduğunu hepimiz biliyoruz, aynı durum kahve için de geçerli. Roma’nın her tarafı şehre hareketlilik katan kafelerle dolu ve kafe sahipleri işlerini oldukça ciddiye alıyor. İtalyanlar genellikle sade kahve ya da aza yakın orta şekerli kahveleri tercih ediyorlar. Eğer siz de bu gruptaysanız, kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

Önerilen yerler: Caffe Greco, Rosati, Ciampini

roma

Havana, Küba

Küba’ya gitmeyi planlıyorsanız, bu güzel şehrin bir yığın sert ve genellikle tatlı kahve seçenekleri sunduğunu göreceksiniz. Café Cubano (hafif şekerli espresso shot) ya da cortadito (sütlü espresso shot) şeklinde de tercih edebileceğiniz espresso ise şehrin en popüler kahvesi.

Önerilen yerler: Cafe Bohemia, Cafe Escorial, La Chucheria

havana

Reykjavik, İzlanda

Size ilginç gelebilir, ama İzlandalılar geçtiğimiz yıllarda kaliteli kahve üretme konusuyla yakından ilgilenir oldular. Büyük kahve zincirlerinin fazla varlık göstermemesi nedeniyle, kafeler arasında güçlü bir rekabet var. Bu rekabette kaliteli kahve ile sonuçlanıyor.

Önerilen yerler: Stofan Cafe, Cafe Paris, Cafe Babalu

izlanda

Viyana, Avusturya

Konu kahve olunca, Viyana işi epey sıkı tutuyor. Şehrin kafeleri, 2011’de UNESCO’nun manevi miraslar listesine girdi. Viyana’nın kafeleri atmosferleriyle, mobilyalarıyla ve dekorasyonlarıyla kendileriyle gurur duyduklarını belli ediyor. Viyanalılar kahve tercihlerini kapuçino ve espressodan yana kullanıyor, ayrıca yöresel Wiener Melange (buharlı süt ve süt köpüğünün altında espresso shot) mutlaka denenmesi gerekenler arasında yerini alıyor.

Önerilen yerler: Cafe Neko, Cafe Korb, Cafe Weimar

viyana

Seattle, Amerika

Seattle’da hem lüks, endüstriyel şıklıkta hem de entelektüel hipster görünümünde kafeler bulabilirsiniz. Seattle’da outran insanların “en iyi kahve” konusunda oldukça güçlü tezleri var, çünkü halkın gözünde kahve ve Seattle özdeşleşmiş durumda.

Önerilen yerler: Cafe Vita, Victrola Coffee, Tin Umbrella Coffee

seattle

Melbourne, Avustralya

Melbourne kahveyi o kadar seviyor ki; şehirde her sene kahve fuarı düzenleniyor ve kahveyle ilgili yayın (Melbourne Coffee Review) çıkıyor. Peki, Melbourne’deki kafeleri özel kılan ne? Şehrin birkaç tane köye ayrılmış şekilde olması ve her köyün kendine özgü bir kültürü olması bunun nedeni olabilir. En çok önerilen kahveler ise, latte ve diğer sütlü kahve seçenekleri.

Önerilen yerler: Pillar of Salt, Stassi Cafe, Captains of Industry

melbourne

Addis Abada, Etiyopya

Kahvenin anavatanı olarak bilinen Etiyopya, ürettiği kahve çekirdekleriyle dünya çapında bir üne sahip. Doğal olarak da ülkenin önemli bir kahve kültürü var. Kahve içmeye davet edildiğinizde, çekirdekleri kavurup öğütmeye kendinizi hazırlayın. Sonrasında kahvenizi yudumlarken keyfini çıkaracaksınız.

Önerilen yerler: Tomoca Coffee, Mokarar (Harar) Coffee, Alem Bunna

etiyopya

Vancouver, Kanada

Vancouver küçük kafeleriyle ve yetenekli baristalarıyla harika bir rota oluşturuyor. Öne çıkan iki kahve metodu Clover ve soğuk kahve olan Vancouver’da çok miktarda kafe bulmak mümkün. Ancak en iyi kafeleri daha az yoğunluktaki semtlerde bulunuyor. Americano ve espresso en çok tercih edilen kahveler olarak bilinse de oldukça geniş yelpazede kahve türleri bulabilirsiniz.

Önerilen yerler: Bel Cafe, Caffe Artigiano, JJ Bean Coffee Roasters

kanada

Portland, Amerika

Seattle’ın en hippi kafe kültürünü alıp en az elliyle çarparsanız Portland kahve kültürünün nasıl olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz. Sofistike kafeler de mevcut olmasına rağmen pek rağmet görmüyor. Orijinal, değişik ve ev ortamı izleri barındıran kafelerin sayısı oldukça fazla. Bir o kadar da ilginç iç dizaynlar da dikkat çekiyor. Bazen kendinizi sanat galerisinde hissedebilirsiniz.

Önerilen yerler: Spella Caffe, Barista, Courier Coffee

portland

Taipei, Tayvan

Tayvanlılar espressoya kıyasla özellikle demlenmiş kahveleri tercih ediyor. Büyük, ticari kahve zincirlerinde espresso oldukça fazla talep görse de, taze demlenmiş ve yüksek kaliteli kahve çekirdekleri size de daha cazip gelecek. Fiyatlar biraz yüksek olsa da içtiğiniz kahvelerden sonra değdiğini fark edeceksiniz.

Önerilen yerler: Melange Cafe, Barbie Cafe, Paper Plane Cafe

tayvan

 

Kaynak

Lifehack 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!