Çözülmüş bir aşk kodu: Erkeklerde var olan kahramanlık içgüdüsü nedir?

Psikoloji camiası, bir erkeğin “kahramanlık içgüdüsünden” yararlanmanın, onun aşk kasını tetikleyeceği görüşünde. Peki nedir bu kahramanlık içgüdüsü? Sizin partnerinizde de var mı ve bundan nasıl yararlanabilirsiniz?

Kahramanlık içgüdüsü nedir?

Bir süre önce ilişki uzmanları başka bir aşk kodunu daha çözdüler: Erkeklerdeki kahramanlık içgüdüsü. İyi test edilmiş teoriye göre, hormonal gerçeklerin ve kültürel geleneklerin bir karışımı nedeniyle, çoğu erkeğin ruhunda bir gün ortaya çıkma hayali kuran bir “Superman” yaşıyor. Başka bir ifadeyle çoğu erkek ihtiyaç duyulduğunu, istendiğini ve kahramanca hissetmeyi özlüyor.

Araştırmacılar, bir erkekteki kahraman içgüdüsünü tetiklemenin gerçekten bir afrodizyak gibi çalıştığı sonucuna da vardılar! Buna göre bir erkeğin “süper kahraman gerginliği”nden yararlanmak, duyguları yoğunlaştırabilen doğal bağ kimyasallarını serbest bırakıyor. Daha basit bir ifadeyle, “kahraman içgüdüsünü” tetiklemek, onun size aşık olmasını sağlamanın bir yolu olabilir. Peki ama nasıl?

Kahramanlık içgüdüsü nasıl çalışır?

Bir erkeğin içindeki süper kahramanı nasıl harekete geçirebilirsiniz? Aşağıda, detayları okumadan önce her insanın, çeşitli pratik ve sosyal parametrelerle tanımlanan, kişisel deneyimler ve vücut kimyasının karmaşık bir versiyonu olduğunu unutmayın. Yani aslında hepimiz biraz tahmin edilemeziz; dahası iki kişiyi bir araya getiren o tarif edilemez unsur için de hiçbir kesin açıklama yok.

Tüm bunların ötesinde, bir ilişkiyi akıl oyunları ve gerçek dışılık üzerine kurmak iyi bir fikir olmayabilir. Herhangi bir şeyi dönüştürmeye çalışmak genellikle zaman kaybında başka bir işe yaramaz. Bununla birlikte, doğru yönde küçük bir itme, zaten sağlıklı olan bir ilişkiye asla zarar vermez, işte burada aşağıdaki taktikler devreye giriyor. 🙂

1. Ona çözmesi için zorluklar verin

Elde edilmesi zor oynamak başlangıçta iyi olabilir. Ama işler resmiyet kazandıktan sonra dans değişir ve ilişki ciddileşir. Bu nedenle, eğer bir süredir birlikteyseniz ve partnerinizin kahramanlık içgüdüsünü tetiklemek istiyorsanız, onu tahmin etmeye zorlamak yerine ona meydan okumaya başlamayı düşünebilirsiniz. Bu partnerinizle kavga veya rekabet etmeniz anlamına gelmiyor. Bunun yerine, ona çözmesi gereken sorunlar sunmayı deneyin. Belki bütçenizi yeniden düzenlemeniz veya bir cihazın değiştirilmesi gerekiyor. Durum ne olursa olsun, dizginleri ona verin. Amaç, ona istendiğini, ihtiyaç duyulduğunu ve yetenekli olduğunu hissettirmek.

2. Minnettar olun

İster küçük ister büyük olsun, sizin için bir şeyler yaptığında takdirinizi gösterin. Hızlı bir teşekkürden bahsetmiyoruz. Sizi duyduğundan emin olun, gözlerine bakın ve bunu hissederek söyleyin. Somut olmayan şeyler için de şükran göstermeyi unutmayın. Konuşmaya hazır olmadığınızı bildiği halde onu dinlemek, önemsemek ve hatta sessizce ona sarılmak bile övgüye değer davranışlardır. Takdir ettiğinizde, başka birinin gününü iyileştirdiği için kendisiyle gurur duyacaktır.

3. Savunmasız olabilmesi için güvenli bir alan sunun

Erkeklik sadece fiziksel güç ve duygulardan uzak olmakla ilgili değildir. Pek çok insanın anlamadığı şey, erkeklerin tam olarak oldukları gibi kabul edildiklerini hissetmedikçe, kahraman ruhlarını gerçekten somutlaştıramayacaklarıdır. Ancak o zaman hayatlarını gerçekten en iyi şekilde yaşama güvenine sahip olurlar. Öyleyse sizinle savunmasız olmasına izin verin, böylece size kalbini açacak ve süper kahraman moduna geçmesi kolaylaşacak.

4. Ona karşı savunmasız olun

Sizin yanınızda savunmasız kalmasına izin vermemelisiniz, aynı zamanda duygusal pencerenizi de ona açmalısınız. Onu düşüncelerinize ve kalbinize davet edin. Gardınızı indirmekten korkmayın. Ama hala flörtün ilk aşamalarındaysanız şimdilik bu ipucunu unutun ve altı ay sonra tekrar kontrol edin. Çünkü başlangıçta biraz ihtiyatlı ve çekingen olmak akıllıca olabilir.

5. Yardım isteyin

Erkekler kendilerini yararlı hissetmeyi severler. İster bir nesne ister bir kişi olsun, bir şey bozulduğunda, onu tamir edebileceklerini kanıtlamak isteyebilirler. Bu nedenle, yardım istemenin sizi daha az bağımsız yaptığı efsanesine kapılmayın. Partnerinizin sizi desteklemesine izin vermeniz kötü bir şey değil. Belirli şeyler için ona güvendiğinizi hissetmek onu mutlu eder ve içindeki kahramanının parlamasını sağlar.

6. İkinize özel alanı koruyun

Bir erkeğin saygısını kazanmanın en iyi yollarından biri itibarını korumaktır. Temel olarak, onu toplum içinde kötü göstermeyin. Kulağa eski moda gelse de, onunla arkadaşlarının ve ailesinin önünde tartışmaktan kaçının. Daha sonra, sadece ikiniz olduğunuzda elbette endişelerinizi dile getirebilirsiniz. Size bu şekilde güvenebileceğini bildiğinde, rahatlayacak ve kahramanlık içgüdüsünü tetikleyen bir güven artışının tadını çıkaracak.

7. Mutlu olduğunuzu belli edin

Doğru, yanlış veya adil, çoğu erkek sağlayıcı olmaya programlanmıştır. Sonuç olarak, yaptıkları bir şeyin sevdikleri kişinin rahatına ve memnuniyetine katkıda bulunduğunu bilmekten güç alırlar. Bu nedenle, sevginizi ve minnettarlığınızı uygun zamanlarda dile getirmeyi deneyin. Elbette bu konuda dürüst olun. Birini sürekli övmek gerçekçi görünmez. Artı, buna ihtiyaç duyan biri muhtemelen narsist ölçekte yer alıyordur.

8. Rahat bırakın

Herkes kusurludur. Bu nedenle, o hafta ikinci kez kedi kumunu değiştirmeyi unuttuğunda, bunun canınızı sıkmasına izin vermeyin. Evet, can sıkıcı. Hatta belki siz çok daha düzenli ve disiplinlisiniz. Ama yine de bu büyük bir sorun olmamalı. Her iki taraf da ilişkiye kendi yollarıyla katkıda bulunmalı.

9. Sınırlarınızı zorlayın

Erkekler, partnerlerinin ısrarla bir şeyler denemesine bayılır. Bu, yeni bir yemeğin tadına bakmak kadar basit veya yüksekten korkmanıza rağmen dağcılık dersleri almak kadar büyük bir şey olabilir. Sevgisinin ve desteğinin, mümkün olduğunu düşündüğünüzün ötesine geçmenize yardımcı olduğunu hissetmek, onun için harika bir duygu. Bu yüzden partnerinize, yanınızda olduğu sürece risk almaya istekli olduğunuzu gösterin.

10. Sizinle ilgilenmesine izin verin

Başkalarının sizinle ilgilenmesine izin vermek zayıflık değildir. Aslında, sevdikleriniz genellikle hizmet etmek isterler. Bir arkadaşınız veya aile üyeniz ihtiyaç duyduğunda yardım etmekten ne kadar keyif aldığınızı düşünün. Dolayısıyla partnerinizin size düşkün olmasına izin vermek, kendisini özel, ihtiyaç duyulan ve aranan biri olarak hissetmesini sağlar.

11. Tavsiye isteyin

Üç veya dört aydan uzun bir süredir çıkıyorsanız, ondan tavsiye istemek ilişkinizi geliştirebilir. Küçük bir tavsiyeden bahsetmiyoruz. Bunun yerine, ciddi bir konuda onun bakış açısını öğrenin. Bu, onun sağduyusuna ve yargısına güvendiğinizi gösterir ki, aynı zamanda kahramanın kanının akmasını sağlayacak büyük bir iltifattır.

Kahraman içgüdüsünü harekete geçirmenin faydaları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bir erkeğin kahraman genini kullanmak onun aşk içgüdülerini harekete geçirmek için denenmiş ve test edilmiş bir taktik. Peki ama partnerinize artan bir öz-değer duygusu hediye etmenin başka artıları neler olabilir?

  • Kahraman içgüdüsünü tetiklemek, partnerinizin akıl sağlığını güçlendirir.
  • Övgü alışverişinde bulunan çiftler, sürekli çekişen çiftlerden daha güçlü bağlar paylaşır.
  • İlişkiniz, her zaman olduğundan daha pürüzsüz bir hale gelebilir.

Sonuç olarak; tüm ilişki tavsiyelerinde olduğu gibi, burada da aşırıya kaçmamak mantıklı olabilir. Herhangi bir ilişki için çok çabalıyormuş gibi görünmek, bir tahrik değil, dayatmadır. Ayrıca samimi olmadığınız sürece her insan sahteliğin kokusunu alabilir. Yine de bir ilişki içerisinde partnerlerin zaman zaman birbirlerinin egolarını okşamaları harikalar yaratabilir ve ilişkiyi bir sonraki seviyeye getirebilir.

Kaynak: liveboldandbloom

İlginizi çekebilir: İlişki uzmanlarına göre kişisel kırmızı bayraklarınızı nasıl belirlersiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!