Kadınların en çok kurdukları cinsel fantezilerin altındaki psikolojik gerçekler

Çok uzun süre önce değil, 1970’lerde bile sadece erkeklerin cinsel fantezileri olduğu düşünülüyordu. Eğer aklınıza cinsellikle ilgili gelen bir şey yanaklarınızın kızarmasına neden oluyorsa, bunun sandığınız kadar çılgınca bir şey olmadığından emin olun. Aslında cinsel fanteziler, sandığımızdan çok daha gelişmiş ve yaratıcı.

Bu fanteziler bilinçaltında sıkışıp kaldıkça ve ortaya çıkmadıkça, bazen insanın kendi bedeninin de ötesine geçmek isteyebiliyor. Uplifers olarak kadınlarda en sık görülen cinsel fantezilerin arkasında yatan psikolojik nedenleri sıraladık:

1. Baskın olma

Toplumda erkeklerin kuralları belirlediği dönemlerde, kadınlar genellikle yatak odasına baskın olma fantezileri kuruyor. Bu fantezilerde erkeklerin, onların bedenlerine adeta tapmasını ve yalvarmasını istiyorlar. Cinsel yaşam eğitimleri veren Laci Green, bunun güç ve arzulanma isteğiyle ilişkili olduğunu söylüyor. İngiliz yazar ve gazeteci Emily Dubberly ise “Garden of Desires” kitabında baskın olma üzerine cinsel fanteziler kuran kadınların, partnerlerini aldatma, karşısındakini seks kölesi olarak görme, deri kıyafetler giyme veya kendinden fazlasıyla emin tavırlar sergileme eğiliminde olduklarını söylüyor. Bu tür fanteziler genellikle kadının sadece zevk alma, erkeğin de sorgusuz sualsiz ona istediği zevki vermesine dayanıyor.

Kadınların en çok kurdukları cinsel fantezilerin altındaki psikolojik gerçekler
Toplumda erkeklerin kuralları belirlediği dönemlerde, kadınlar genellikle yatak odasına baskın olma fantezileri kuruyor.

2. İtaat etme

İtaat üzerine kurulu fanteziler de sıkça görülüyor. Bu tür fanteziler, özellikle feminist, kendine güvenen bir kadının neden kendisinden bir başkasına itaat etmek isteyeceği sorusunu akıllara getiriyor. Laci Green bu soruya yanıt oluşturacak üç teori ortaya atıyor; bunlar güç dinamiklerinin “normal” karşılanmasının bir çeşit içselleştirilmesi, toplumsal kültürün öfke ve şiddeti erotik göstermesi ve suçluluk mekanizması şeklinde sıralanıyor.

İtaat bir anlamda gücü çağrıştırır. Bu yüzden kadınlar da kendilerini tuhaf veya suçlu hissetmeden vahşi ve çılgın bir cinsel maceranın içinde bulmak isteyebilirler. Ancak bunu istemek, kadınların tecavüz edilmek, cinsel saldırıya uğramak veya gerçek hayatta kontrolü elden bırakmak istedikleri anlamına gelmiyor. Amerikalı bir cinsel terapi uzmanı olan Linda Alperstein, cinsel yaşam ve normal yaşamın birbirinden ayrı hatlarda ilerlediğini söylüyor ve
yatak odasında itaat etmek isteyen kadınların, kocası tarafından acı çektirilmeyi istediği  gibi bir düşüncenin yanlış olduğunun altını çiziyor. Hatta öyle ki Dr. Leon F. Seltzer’e göre bir kadının cinsel anlamda itaatkar rolünde olmak istemesi, üst düzey bir kontrol anlamına da gelebilir. Buradaki kontrol, bunun bir seçim olmasından kaynaklanıyor. Gerçek hayatta itaate zorlanmak bir saldırı ve kesinlikle bir seçim değil. Oysa fantezilerde itaat eden rolünü
istemek, tam anlamıyla bir seçim meselesi.

3. İzlemek veya teşhir etmek

Kadınların fantezilerinde tanıklık önemli bir yer tutar. Bu tanıklık, başkaları tarafından izlenmek de olabilir, kendi videosunu çekip daha sonra izlemek de olabilir. Dr. Laura Berman, bunun tamamen yakalanma korkusundan kaynaklanan adrenalinle ilgili olduğunu söylüyor.

Kendini teşhir etmek ise ciddi anlamda egoyu yükselten bir olgu. Columbia Üniversitesi’nden psikiyatrist Dr. Drew Ramsey, kadınlarda kendini teşhir etmek isterken, belli bir mesafedeki kişiyi baştan çıkarmanın verdiği güç hissinin devreye girdiğini söylüyor.

4. Rol yapma

Bu hem çok karmaşık hem de çok basit olabilir. Basit rollerde, kıyafet veya bir başka değişiklik yapmadan sadece bir başkası gibi davranılır.

Kadınların en çok kurdukları cinsel fantezilerin altındaki psikolojik gerçekler
Ünlü biriyle cinsel bir deneyim yaşamak nasıl olurdu? Veya bir yabancıyla, eski sevgiliyle?

Karmaşık rollerde ise genellikle kadınlar büründükleri karaktere uygun giyinir. Bu tür fantezilerde itaat ve baskın olma fantezileri de görülüyor. Hemşire-hasta, öğrenci-öğretmen gibi sıkça görülen rol yapma fantezilerinde her zaman bir kişi diğerine göre daha güçlüdür. Bu, ilişkideki güç dinamiklerini değiştirdiği gibi, erotizm de katar.

Bu tür fantezilerde beklentiden kaynaklanan bir zevk de söz konusu olabilir. Bir araya gelen çiftler, bürünecekleri rol için düşünür, ortam hazırlar ve büründükleri rolden beklentileri, fanteziden alınan zevki artırır.

5. Tek kişilik fanteziler

Ünlü biriyle cinsel bir deneyim yaşamak nasıl olurdu? Veya bir yabancıyla, eski sevgiliyle?

Evli veya bekar olması fark etmez, kadınlar bazen başkalarını düşünerek de fanteziler kurabilir. Bu, ilişkisi olan kadınların artık partnerlerini sevmedikleri veya daha az sevdikleri anlamına gelmiyor. Hatta birçok sağlıklı çift, başkalarıyla cinsel deneyim yaşamak hakkında fanteziler kuruyor. Uzmanlar, bu tür düşüncelerin eyleme geçmediği ve fantezi olarak kaldığı sürece ilişikiyi canlandıran ufak incelikler olduğu görüşünde.

6. Grup seks

Kadınların yaklaşık yüzde 15’i grup seks fantezisi kuruyor. Kadınların genellikle birisiyle cinsel ilişki yaşaması için o kişiye karşı duygusal hisler beslemesi gerektiğine inanılır. Oysa grup sekste bulunan bir kadının, gruptaki kişilerin hepsine duygusal hisler beslemediği gerçeği, bu inanışın temelinin olmadığını gösteriyor. Emily Dubberley, aynı anda birçok kişinin erojen bölgelerine dokunmasını istemenin uyarıcı bir şey olduğunun altını çiziyor.

Kaynak:
Elite Daily

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!