Kadınların tek gecelik ilişkilerden uzak durma nedeni: Erkekler

Tek gecelik ilişkilerle ilgili bilinen en klişe söylemlerden biri, erkeklerin tek gecelik ilişkileri tercih ederken, kadınların uzun süreli ve tek kişilik ilişkilerde mutluluğu aradığı. Bu durumun sebebi olarak çizilmiş mantık çerçevesiyse; erkeklerin daha fazla kadınla beraber olma isteğine karşın kadınların çocuk, aile ve mutlu bir evlilik beklentileri olduğu. Toplumdaki bu bakış açısı, kadınları ve erkekleri toplumsal cinsiyet kalıpları içinde değerlendirmemize neden oluyor ve cinsellikle ilgili aldığımız kararları etkiliyor.

ryan metiniçi son

Birçoğumuzun iş seçimi, evlilik, kariyer gibi önemli tercihleri genelgeçer kurallar çerçevesinde toplumsal kalıplardan etkilense de, hayatımızla ilgili önemli amaçları gerçekleştirirken kendi doğrularımız doğrultusunda hareket etmeye ve oyunu kendi kurallarımıza uygun şekilde oynamaya çalışıyoruz. Amacımız para biriktirmekse, kişisel harcamalarımızı kısıtlıyoruz. Amacımız yüksek notlar alıp iyi bir ortalamayla mezun olmaksa, daha fazla çalışarak ve araştırma yaparak kendimizi o yönde geliştirmeye çalışıyoruz. Aynı şekilde konu cinselliğe geldiğinde de amacımıza nasıl ulaşmak istediğimiz tamamen kendi ilgi alanlarımıza ve kişisel tercihlerimize göre farklılıklar gösterebiliyor.

Cinselliğin hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olmasının en temel nedeni, orgazmı yaşayarak zevk alma isteği. Yapılan araştırmalara göre kadınlara ve erkeklere ilişkiden en çok ne zaman zevk aldıkları sorulduğunda erkeklerin tek gecelik ve planlanmamış ilişkilerden daha çok zevk aldıkları, kadınlarınsa yarısından çoğunun düzenli ilişki yaşadıkları kişiyle cinsel birliktelik yaşamaktan daha fazla zevk aldıkları görülüyor. Yani, heteroseksüel bir erkekseniz daha kolay orgazm olmak ve ilişkiden daha fazla zevk almak için tek gecelik ilişkileri tercih etmeniz oldukça normal. Ancak kadınlar için bu durum tam aksi yönde. Kadınlar, tek gecelik ilişkilerde orgazm olma ihtimallerini düşük buldukları için hiç tanımadıkları erkeklerle birlikte olma konusunda erkeklere göre daha çekimserler. Yani, kadınların tek gecelik ilişkilerden uzak durma sebepleri aslında buna ilgi göstermedikleri için değil, orgazm yaşama ihtimallerinin düşük oluşundan kaynaklanıyor.

Kadınların tek gecelik ilişkilerden sakınmasının nedeni: Erkekler

Peki, kadının yaşayacağı tek kişilik ilişkiden zevk alacağından emin olduğu ve kendisine son derece güvendiği durumlarda süreç nasıl işliyor? Bu konuda yapılmış olan araştırmalar, kadınların rastgele tanıştıkları ve hiç tanımadıkları kişilerle, ilişkiden zevk alacaklarını bildikleri sürece, en az erkekler kadar tek gecelik ilişkiye açık olduklarını gösteriyor. Ayrıca kadınlarda ilişkiden alınan zevk, ilişki sonrasında hissedilen duygularla da doğru orantılı olarak değişebiliyor. Eğer kadın ilişki yaşadığı kişi tarafından aşağılayıcı etiketlemelere maruz bırakılacağı, kariyerine ya da günlük yaşamına olumsuz olarak yansıyabilecek tehditlerle karşılaşacağı bir ortamdaysa, mantıklı olarak tek gecelik ilişkiler yaşamayı tercih etmiyor. Karşısındaki kişi önyargısız ve cinsel performansı iyi olduğu sürece, kadınlar da tek gecelik ilişkiler yaşamaya oldukça açıklar. Olaya bu noktadan baktığımızda, kadınların tek gecelik ilişkiler tercih etmemesinin ardındaki ana faktörün, erkeklerin bakış açısı ve yargılayıcı tavırları olduğu oldukça açık.

Kadınlar tek gecelik ilişkilerde olgun erkekleri tercih ediyorlar

Bu durum, genç kadınların partner seçimindeki tercihlerini daha olgun ve yaş olarak kendilerinden büyük erkeklerden yana kullanmalarının da sebebi olarak gösterilebilir. Yaşça daha olgun olan erkekler, genç erkeklere göre kadına daha fazla kaynak sunmaya ve ilişkide daha verici olmaya yatkınlar. Buna ek olarak, daha deneyimli oldukları için, cinsel performans yönünden de kadınların ne istediğini bilen ve kendine güvenen erkek kategorisindeler. Bu nedenle de kadınlar tek gecelik ilişkilerinde genelde genç erkeklerden çok olgun erkekleri tercih ediyorlar.

Ryan Wise
New York Syracuse Üniversitesi’nde İnsan Gelişimi üzerine doktoramı tamamladıktan hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamak üzere İstanbul’a taşındım. ... Devam