Kadınlar sahip oldukları gücü kullanırken neleri yanlış yapıyor?

Kadınlar Günü yaklaşırken dünyanın dört bir yanında kadın konusu tartışılıyor. Bu tartışma konuları arasında en önemli başlıklardan biri de kadın-erkek eşitliği veya bir başka deyişle eşitsizliği. En ileri toplumların bile bu konuda atması gereken pek çok adım var.

Ancak toplumsal sorunların dışında bir de kadınların başarıya ulaşmalarını zorlaştıran kendi içsel bariyerleri var. İyi eğitim almış, yetenekli onlarca kadın her gün kendi başarılarının farkına varmakla mücadele ediyor. Güçlü bir kadın olma fikriyle ilgili eksiklikleri, belki de onları daha başarılı olmaktan alıkoyuyor. Bunu, başarıya giden yolda bir sızıntı, bir kaçak olarak görmek mümkün. Belki çok ufak bir sızıntı ancak birçok kadının başarısını olumsuz etkilemeye yetiyor. Peki kadınların sahip oldukları gücün farkına varamadıkları, bu gücü yeterince iyi kullanamadıkları alanlar hangileri:

1. Fazla mütevazı bir dil kullanma

Seçtiğimiz kelimeler, başkalarını etkileme ve özgüveni sergileme gücü üzerinde önemli bir etki yaratır. Eğer konuşurken her şeyi minimize eden, alttan alan bir dil kullanıyorsanız, bu etkinliğinizi ve gücünüzü kaybetmenize neden olur. Jerry Weissman’ın Harvard Business Review’de yayımlanan makalesinde konuşma dilindeki zayıf, anlamsız kelimelerin güçlü ve anlamlı kelimelerle değiştirilmesi öneriliyor. Sadece bu değişiklik sayesinde, iletişim gücünüzde çok büyük bir etki yaratmak mümkün.

2. Gereksiz özür dileme

Pantene, 2014 yılında yaptığı bir kampanyada, kadınların gereksiz bile olsa daha fazla özür dileme eğiliminde olduğu gerçeğine dikkat çekmişti. Gereksiz yere özür dileme, itaatkar bir izlenim yaratıyor. Kadınlar da bu eğilimleri nedeniyle kendi güçlerini zayıflatabiliyor. Bunun yerine sizi özür dilemeye yönlendiren şeyi fark edip, otomatik olarak verilen “Özür dilerim” yanıtını durdurabilir ve sadece gerekli olduğunu düşündüğünüz zamanlarda özür dileyebilirsiniz.

İlgili yazı: “Çalışan kadın kası” diye bir şey var mı?

3. Güzel fikirler için övgüleri başkalarının toplamasına izin verme

İş yerinde birçoğumuz bu durumu yaşamışızdır. Toplantıda bir noktaya parmak basarsınız ancak bu fark edilmez. Daha sonra bir başkası ve genellikle bir erkek, aynı noktaya dikkat çeker ve insanlar bu fikri alkışlar. Böyle durumlarda sessiz kalmak ve fikirleriniz için başkalarının övgüleri toplamasına izin vermek, gücünüzü zayıflatır. Bunun yerine “Daha önce önerdiğim bu fikri tekrar hatırlattığınız için teşekkürler” demek, başkalarına da bu fikrin sahibini hatırlatır.

İlgili yazı: Coco Chanel’in tüm kadınlara ilham verecek sözleri

4. Kendini öne çıkarmaktan tereddüt etme

Kendini öne çıkarmaktan tereddüt etmek, kadınların iş yerine yaptıkları katkının, yeteneklerinin ve başarılarının başkaları tarafından anlaşılması fırsatını kaçırmaktan farksızdır. Kendinizi öne çıkarmaktan rahatsızlık duyuyorsunuz diye başkaları performansınızı kavrayamaz ve hak ettiğiniz ödülleri sunamaz hale gelir. Bu da sizi görünmez ve güçsüz yapar.

5. Etkisinin farkında olmama veya kullanmama

Güç; işinizi nasıl yaptığınız, aldığınız pozitif sonuçlar ve yarattığınız değer arasındaki ilişkiyi bilmekle olur. Aldığınız pozitif sonuçları ve yarattığınız etkiyi bildiğiniz sürece, yarattığınız etkinin her iki taraf için de yararlı olduğunu bilir ve bunu kullanırsınız.

6. Yardım istemekten çekinme

Birçok kadın, başkaları için sayısız iyilik yapar ancak söz konusu kendileri olduğunda, başkalarından yardım istemekten çekinir. Oysa başkalarından istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz şeyleri talep etmek de bir yetenektir.

İlgili yazı: Tek başına seyahat etmenin kadınlara kazandıracağı 7 şey

7. Proaktif olmak yerine reaktif olmak

Stratejik olmanın gücüne inanın. Ulaşmak istediğiniz hedefi akılda tutup bu hedefe ulaşmak için planlar geliştirdikçe, tutkularınız ve başarınız da artar. Ancak bunu yaparken reaktif bir yol seçerseniz, kendinizi ikna edecek gücü bulamayabilirsiniz. Bazı şeyleri şansa bırakıp sahip olduğunuz gücü kolayca yitirebilirsiniz.

8. Network oluşturmama

Gücünüzü desteklemenin ve sürekli kılmanın yollarından biri de güçlü bir network kurmaktan geçer. Sizinle bir şeyler paylaşmak isteyen insanlardan oluşan bir network kurarak, karşılıklı olarak fayda sağlayacağınız ilişkiler geliştirebilirsiniz.

9. Sevilme isteği

İş dünyasında sevilen bir kişi olmak önemli bir faktördür. Sevilen bir kişi olmak, etki gücünüzü artırır ve etrafınızdakileri motive eder. Ancak güçlü olmak ve lider olabilmek için sevilmektense efektif olmak daha önemlidir. Sevilme isteğini, efektif olmaya tercih eden kadınlar, kendi güçlerinden ödün verir.

Kaynak:
Forbes

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!