Kaçırılmaması gereken Ocak ayı etkinlikleri

2016’ya tıpkı kartpostallardaki gibi “bembeyaz” bir giriş yaptığımız miskin günlerin ardından, sosyal hayata ve şehrin ritmine geri dönmenin vakti geldi! Bu kış, etkinlik ajandalarınızı sonuna kadar dolduracak kadar kaliteli pek çok etkinlik söz konusu. İşte yılın ilk ayında ruhunuzu besleyecek ve sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak kaçırılmaması gereken Ocak ayı etkinlikleri:

Sezen’li Yıllar / 15 – 16 Ocak @Volkswagen Arena

Bu ülkede yaşamış her yaştan insanın hayatının en önemli anlarının fon müziği, mutlaka bir Sezen Aksu şarkısıdır. Aşkları, ayrılıkları, hayatı, ölümü ve yeniden doğmayı en güzel şekilde tasvir eden usta sanatçı, 23 – 24 Ekim için planlanan fakat o dönem gerçekleşen üzücü olaylar nedeniyle ertelenen Sezen’li Yıllar konseri ile Volkswagen Arena sahnesinde hayranlarıyla buluşuyor. Sezen Aksu’nun geçtiğimiz 40 yıla damgasını vuran ikonik şarkılarını, çok özel sahne şovları, modern dans koreografileri ve sosyal medya interaksiyonları eşliğinde izleyebileceğiniz bu enfes gece, iştah kabartan Ocak ayı etkinlikleri arasında.

Turkcell Karanlıkta Futbol / 6 – 8 Ocak @Gayrettepe Metro İstasyonu

“Karanlıkta Diyalog” projesinin, görme engelli futboluna destek ayağı olan Karanlıkta Futbol, hem ilginç bir deneyim yaşamak; bunu yaparken de görme engelli bireylerle empati kurup onlara destek olmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Her yarım saatte bir gerçekleştirilecek etkinlikte, zifiri karanlıkta 2 kişiye 2 kişiyle futbol maçları oynanıyor. Maçların oynandığı salonda bulunan özel donanım ve sensörler sayesinde, tıpkı futbol sporu ile uğraşan bir görme engelli sporcu gibi hissedebileceğiniz etkinliğin geliri Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’na bağışlanacak.

Gaye Su Akyol / 23 Ocak @Babylon Bomonti

Türkiye bağımsız müzik piyasasına şahane bir giriş yapan ve çıkarttığı ilk albüm olan Develerle Yaşıyorum’u “adeta sanat musikisinden uzaya fırlatılmış bir muhtıra” olarak tanımlayan Gaye Su Akyol, kendine has yorumuyla 23 Ocak Cumartesi gecesi Babylon Bomonti sahnesinde olacak. Lezzetli Türk Sanat Musikisi yorumu ve fütüristik şarkı sözleriyle Gaye Su Akyol’a bayılıyoruz!

Yaşamaya Dair (Genco Erkal) / 27 Ocak @Sabancı Kültür Sarayı, İzmir

Türk tiyatro tarihine damgasını vurmuş oluşumlardan biri de hiç kuşkusuz usta oyuncu Genco Erkal’ın önderliğinde sanat hayatına devam eden Dostlar Tiyatrosu’dur. Nazım Hikmet eserlerini ustalıkla yorumlayan Erkan, 27 Ocak’ta, Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi’ndeki günlerini anlatan müzikli oyun Yaşamaya Dair ile İzmirli sanatseverlerle buluşuyor. Oyunda Genco Erkal’a, tiyatronun başarılı kadın temsilcilerinden Tülay Günal eşlik ediyor.

Atölye: Çizgili Dünya (Başak Günaçan) / 16 Ocak @Salt Galata

Hayatınıza biraz yaratıcılık katmak isterseniz ve illüstrasyona ilgi duyuyorsanız, İstanbul’un en önemli kültür-sanat mekanlarından Salt Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek Atölye: Çizgili Dünya’ya mutlaka katılın. Ünlü illüstratör ve heykel sanatçısı Başak Günaçan’ın çocuk kitapları için karakter yaratımı ve hikayeleştirme gibi temaların üzerinde duracağı bu keyifli atölye çalışması, meraklıları için kaçırılmaması gereken Ocak ayı etkinlikleri arasında.

Hamlet İKSV Salon Ekranında / 11 – 18 – 25 Ocak @İKSV Salon

İKSV Salon, Londra’nın en prestijli sahnesi National Theatre’ı, İstanbul’un göbeğine taşıyor! National Theatre ve Broadway’de aylarca kapalı gişe oynayan ve Sherlock Holmes dizisinden tanıdığımız Benedict Cumberbatch’in müthiş performası ile zenginleşen Hamlet, İKSV Salon sahnesinde video olarak gösteriliyor. Tiyatro salonunun en iyi açıya sahip koltuğundan çekilen ve seyirciye tiyatro deneyimi yaşatmayı amaçlayan bu gösteriyi kaçırmayın!

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

İstanbul’un en önemli çağdaş sanat mekanları

Keşfetmekten vazgeçmeyenlerin çok seveceği sıra dışı müzeler

Wish Tree (Dilek Ağacı) Sergisi 25 Aralık – 23 Ocak arasında izleyiciyle buluşuyor

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!