Joseph Pilates’in en ünlü 10 sözü ve ardındaki felsefe: Bölüm 1

20. yüzyılın başlarında geliştirilen ve günümüzde egzersizleri ile oldukça ün kazanmış, fizik tedavi uzmanları tarafından kullanılmaya başlanan, ortopedistlerin dışında psikiyatristlerin bile reçetelerine yazdığı Pilates’in yaratıcısı Joseph Pilates hakkında sizleri aydınlatmak istedim. Egzersizleri ile fiziksel güçlenmenin önemini bizlere anlatan J. Pilates, kitaplarında ve kendi yetiştirdiği eğitmenlere aktardığı felsefi bilgilerle aslında bize ne kadar iyi bir düşünür olduğunu da ispat ediyor. Kendisinin egzersiz metodolojisiyle ilgili bir Pilates stüdyosunda deneyim sahibi olabilirsiniz. Ancak bu yazıyla gelin en ünlü 10 sözü neymiş ve ardında yatan felsefeler nedir bir göz atalım. Siz de sözlerin ardında farklı anlamlar bulabilirsiniz. Bulduklarınızı da paylaşmanız dileğiyle.

1. “Pilates beden, zihin ve ruhun tam koordinasyonudur.”

Pilates’in prensipleri (konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcı hareket, kesinlik, nefes) uygulanarak yapılan bir antrenmanda nefes devreye girerek ruha dokunur. Tüm vücut kaslarının dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamak içinse aklınızı da devreye sokmak zorundasınız. Aksi takdirde 3 bileşenin de koordinasyonu olmazsa gerçekten Pilates yapmış sayılmazsınız. Kendi metodunun ismine de bu nedenle ‘kontroloji’ adını vererek mutlak mutluluğun bu üçü arasında dengeye ulaştığımızda içimizde aydınlanacağını savunmaktadır.

2. “Bir insan omurgası kadar gençtir.”

Joseph Pilates’e göre omurga, beden sağlığının kilit noktasıydı. “Omurganız 30 yaşında sertse yaşlısınız, 60 yaşında esnekse gençsinizdir.” diye de ayrı bir sözü ile bu tezini güçlendirir. Omurganızı desteklemek için sırt ve karın kaslarının gelişimine ve daha iyi bir duruş sağlamak için nefes alımına odaklanmıştır. Bu bilgilere paralel omurga üzerinde dizili olan 7 ana çakranın aktif olması, yaşam enerjinizin sağlıklı aktığı anlamına geldiği yapılan araştırmalarca ortaya çıkmıştır. Omurgasal hareket kabiliyetinizin kısıtlanması yaşam enerjinizin azalmasına sebebiyet vereceği için kendinizi daha genç ve dinç hissetmek adına Pilates egzersizleri yapmanızı tavsiye eder.

3. “Değişim hareketle olur ve hareket iyileştirir.”

Ağırlıklı masa başı çalışmanın arttığı günümüzde kas sisteminiz masa başı çalışmaya uyumlanmak adına kamburlaşarak boyun kaslarını uzatan bir form alıyor. Hareketsiz kaldıkça kan dolaşımınız yavaşlıyor. Tüm bu sorunlar, stresli çalışma şartlarıyla da birleşerek bedensel hastalıklara sebebiyet veriyor. Pilates sayesinde değişime adım atması gerektiğini ve duruş bozukluklarını dönüştürmenin çok değerli olduğuna ışık tutuyor Joseph Pilates. Kişiye özel hareketlere odaklanarak omurgayı çevreleyen kasları güçlendirdiğinizde iyileşmenin de beraberinde geldiğini gözlemlemeye ne dersiniz?

4. “Herkes kendi mutluluğunun mimarıdır.”

Doğumundan itibaren raşitizm ve astım problemleri le uğraşmış olan Joseph Pilates, hayatındaki bu problemlerin üstesinden gelerek mutlu olmak adına birçok araştırma yapmış, savunma sporları, yoga, jimnastik vb. gibi birçok uygulama ile tanışmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında gönderildiği esir kamplarında geliştirmeye başladığı kendi metoduyla binlerce hasta ve askere ışık olmuştur. Sonrasında Amerika’da son noktaya ulaştırdığı kontroloji metodunu düzenli olarak uygulayarak 87 yaşına kadar hayatını mutlu bir şekilde yaşamanın peşinden koşmuştur. İnsanların yaşadığı olumsuzların üstesinden gelme yönteminin hayatta disiplinli ve istikrarlı olmak olduğunu bize böylece yaptıklarıyla ispatlamıştır.

5. “On seansta daha iyi hissedecek, yirmi seansta daha iyi görünecek ve otuz seansta tamamen yeni bir vücuda sahip olacaksınız.”

Joseph Pilates bu sözüyle, oluşturduğu metodunun adım adım kişiyi hedefe ulaştıracağı konusunda bize ışık tutmaktadır. Çocukluğundan beri uyguladığı ve uygulattığı birçok antrenmanın kombinasyonu ile en iyi egzersiz yönetimini ortaya çıkardığını savunmuş ve bu metodun uygulayıcısı olarak yaşamının tümünü ideal postür ve kas yapısı ile tamamlamıştır. Tıpkı bir çocuğun önce emekleyip sonra yürüyüp sonra koştuğu gibi, düzenli yapacağınız pilates egzersizleriyle önce iyi hissedecek, sonra iyi görünecek ve sonrasında da değişiminizi tamamlayacağınızı ifade eder.

Devamı, gelecek yazıda…

İlginizi çekebilir: Araştırmalara göre günlük düzenli hareket, uzun yaşam konusunda genetikten daha etkili olabilir

Tulya Türgen Fırat Pilates Eğitmeni ve Mindfulness Koçu
2006 Koç Üniversitesi Matematik Bölümü mezunuyum. Mezuniyet sonrası 7 yıl analitik yönümü kullanarak kurumsal hayatıma finans sektöründe yön verdim. Sonraki 10 yıl içerisindeyse fiziksel ... Devam