Araştırmalara göre günlük düzenli hareket, uzun yaşam konusunda genetikten daha etkili olabilir

Uzun ve sağlıklı bir yaşam söz konusu olduğunda, beslenmeden uyku düzenine, genetik faktörlerden strese kadar daha pek çok değişken belirleyici olabilir. Peki, sizce uzun yaşamı destekleyen en önemli etmen nedir? Hepimizin bu soruya vereceği birkaç farklı yanıt olsa da, bu yazımızda ele alacağımız konu aklınıza ilk bakışta gelmeyebilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, günlük hareket düzeyi, uzun ve sağlıklı yaşamın en kritik belirleyicisi. Detaylarını aşağıda bulabileceğiniz bu araştırmaya göre günlük hareket, uzun yaşam üzerinde genetikten daha etkili.

Aging and Physical Activity Dergisi’nde yayınlanan bu araştırmada, 63 yaşındaki postmenopozal dönemdeki kadınların günlük aktivite seviyeleri takip edildi ve bir ivmeölçer yardımıyla hafif fiziksel aktivite, orta-şiddetli fiziksel aktivite ve hareketsiz zaman olarak günlük hareketleri değerlendirildi. Yapılan birçok eski araştırma, günlük aktivitenin uzun yaşam üzerindeki anlamlı etkisini incelerken bu araştırmada genetik de bir değişken olarak dahil edildi.

Uzun yıllar süren araştırma boyunca kadınların günlük fiziksel aktiviteleri ölçülürken bir yandan da genetik verileri toplandı. Ortaya çıkan sonuç ise şaşırtıcıydı. Düzenli olarak orta ve hatta hafif fiziksel aktivite yapan katılımcılarda uzun yaşam artıyordu. Hatta genetik olarak daha uzun bir yaşama yatkın olan insanlarda bile, daha hareketsiz olduklarında sağlık sorunları riski artıyor; uzun yaşama olasılıkları tehlikeye giriyordu. Öte yandan, uzun yaşam sürmek kişilerin genetik kodlarında olmasa bile potansiyel olarak günlük düzenli aktivite ile artırılabiliyordu. Diğer bir deyişle, düzenli günlük hareket, genetik faktörlerin önüne geçmeyi başarıyordu. Bu çalışmadan araştırmacıların çıkardığı sonuç ise şuydu: Genleriniz kaderiniz değildir; en azından her zaman…

Araştırmacılar aynı zamanda elde ettikleri bu bulgular ışığında şuna da dikkat çekiyordu; yoğun olarak spor yapmaktan keyif almıyor olsanız bile günde sadece 21 dakika yürüyerek uzun ve sağlıklı bir yaşam sürme ihtimalinizi destekleyebilirsiniz. Günlük hareket düzeyinizi artırmak için dilerseniz Hareket zamanı: Adım sayısını artırmayı ve daha fazla hareket etmeyi sağlayan pratik öneriler’ yazımıza da göz atabilirsiniz. Öte yandan her gün aktif kalmayı desteklemek için:

  • Asansör yerine merdivenleri tercih edebilir
  • Yakın yerlere arabayla gitmek yerine yürüyebilir
  • Arkadaşlarınızla yürüyüş buluşması yapabilir
  • Kendinize günlük adım hedefi koyabilir
  • Varmanız gereken yerden birkaç durak önce inerek yola yürüyerek devam edebilir
  • Bekleme zamanlarını etrafınızda kısa turlar atarak geçirebilir
  • Günlük rutinlerinize yürüyüş zamanını eklemek için telefonunuza ya da akıllı saatinize hatırlatmalar kurabilirsiniz.

Son olarak, günlük hareketin yanı sıra uzun ve sağlıklı bir yaşamı desteklemek için dengeli beslenmeyi, vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitamin takviyelerini almayı, stresten uzak durmayı, düzenli sağlık kontrolleri yaptırmayı ihmal etmemek de şart. Kısacası, sağlıklı alışkanlıklar ve iyi bir yaşam tarzı ile genlerinizi tersine çevirebilir; uzun bir ömrü mümkün kılabilirsiniz.

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı Blue Zone bölgelerinden uzun yaşamın sırları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!