Japon sanatı “Kintsugi”den ilhamla, iyi yaşamak için 4 öneri

Kintsugi, yüzlerce yıllık bir sanat formu olarak Japonya’da hala etkisini sürdürüyor, son zamanlarda da benim karşıma sık sık çıkar oldu. Ben de Japon kültürüne keyifli bir yolculuğa çıktım.⁣ Kintsugi, kırık çömleklerin altın tozu ile kırılmış parçalarının birleştirerek onarılmasını ifade ediyor. Uygulama, bu çatlakları saklamak yerine seramik tarihinin bir parçası olarak onurlandırmanın bir yolu… Kintsugi, aile tarihine, kişisel yolculuğa, Japonya’nın eski şifa uygulamalarına ve geleneklerine değen, ilham verici bir çalışma diye özetleyebilirim. ⁣Kintsugi’den ilhamla iyi ve mutlu yaşamak için sana öneriler hazırladım.⁣

1. Kusurları kutlayın ve hayatınızı basitleştirin.

Wabi-sabi terimi, kusurları kutlama felsefesidir. Bu felsefe, Japonların yaşamın zaman zaman büyük bir belirsizlik ve karanlıkla geldiğini kabul etme fikrinden kaynaklanmaktadır, bu nedenle hem iyi hem de kötüden geçmek yaşamın sadece bir parçasıdır.
Siz de hayatınıza daha fazla wabi-sabi getirmek için affetmeyi, kendinizi sürekli birileriyle karşılaştırma oyunundan çıkmayı ve hayatınızdan gereksiz satın alımları ve maddi malları kesmek için minimalist bir felsefeyi hayatınıza oturtabilirsiniz.

2. Vücudunuzu besleyin ve dengeyi uygulayın.

Sağlıklı yaşamın büyük bir kısmı, vücudumuzu her gün nasıl yaktığımızı değerlendirmektir. Tarihsel olarak, Japon halkının diğer ülkelere kıyasla en uzun yaşam beklentisi oranlarına sahip olduğunu biliyoruz.

Et, pirinç ve deniz ürünleri yemek kültürünün ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte, tipik Japon beslenme düzeni bitkisel gıdalardan elde edilen karbonhidrat bakımından yüksektir, az yağlı, süt içermeyen ve soya açısından zengindir. Yeşil çay ve fermente gıdalar (yani probiyotikler) gibi sağlık dünyasının favorileri de Japon mutfağının başlıca ürünleridir.

3. Yaşam boyu kendi kendine bakım ve şükran uygulamaları yapın.

“Ki o tsuket” deyişi, kişisel bakım olarak çevrilebilir. Japonca olan bu ifade genellikle başkalarının bakımına atıfta bulunmak için kullanılır. Ben bir de kendimize nasıl baktığımızı da burada oyuna dahil etmek istiyorum.

Ki o tskkete’yi günlük yaşamınıza uygulamaya başlamanın en kolay yolu nedir? Pozitif Psikoloji’nin en çok sevdiğim ve uyguladığım alıştırması: Şükran duymak ve şükran defteri tutmak. Instagramımda #denizlepozitifyasam etiketinden bu uygulamaları bulabilirsin.

4. İç çemberinizi oluşturun.

Araştırmalar, arkadaşlığın fiziksel ve zihinsel sağlığınız için çok önemli olduğunu uzun süredir gösteriyor. Sosyal bir ağa sahip olmak yaşam sürenizi uzatabilir, sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olabilir, yaşlandıkça beyninizi sağlıklı tutabilir ve hipertansiyon dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Japonya’da “insanların çemberi” diye çevirebileceğimiz yuimaru adlı bir felsefe var ve bu Japon kültürünün temel direğidir. Bu felsefenin kalbi nedir derseniz: çevrenizdekilerle daha derin bağlantılar kurmak.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

Bilimsel referanslar:
PMID: 2514896
PMID: 18511736
PMID: 21164501
PMID: 29533704

İlginizi çekebilir: İsveçlilerin lagom felsefesiyle tanıştınız mı: Lagom felsefesiyle yaşam için 6 öneri

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam