İyi yaşam için olmazsa olmaz 10 temel adım

Sağlıklı bir yaşam tarzı genel zindeliğin temel taşıdır.Öncelikli olarak sağlığımız ve zindeliğimiz üzerinde ciddi etkisi olan yaşam tarzlarımıza bu noktada yeniden bakmamız ve yorumlamamız faydalı olacaktır.

Kanser, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, felç ve yaralanma ile ölüm ve sağlık sorunlarının başlıca nedenleri sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenerek önlenebilir. Wake Forest Üniversitesi Baptist Tıp Merkezi’nde Profesör Doktor John Spangler’ın iyi bir yaşam için uygulayabileceğiniz en iyi 10 sağlık önerisini siz sevgili Uplifers okucuları için derledik:

iyi yaşam

Sigara içmemeyi tercih edin: Sağlıklı yaşam tercihlerinizin arasında, sigara kullanmamak ilk sırada yer almalı. Sigara içmek amfizem, kanser ve kalp hastalığına sebep olduğu gibi Amerika’da her sene 440,000 insanın ölüm nedeni.

Düzenli olarak doktor kontrolüne gidin: Wake Forest Üniversitesi Baptist Tıp Merkezi’nde Profesör Doktor John Spangler şöyle diyor: “Herkes düzenli olarak doktora gidip rutin tansiyon kontrolü ile kanser taraması ve aşılarını yaptırmalı. 50 yaş üzerindekilerin kolon kanseri taraması ve 40 yaş üzerindeki kadınların meme kanseri taraması yaptırması özellikle çok önemli. 65 yaşa kadar olan kadınlar ayrıca her yıl pap-smear testi yaptırmalı”. Spangler şöyle devam ediyor: “18 yaşın altındaki çocuklar da düzenli cheackup yaptırıp sigara, uyuşturucu ve cinsellikle ilgili danışmanlık almak için düzenli olarak doktorla görüşmeli.”

Dr. Spangler aşının da önemini vurguluyor: “Tetanoz, her 10 yılda bir güncellenir ve rutin grip aşısı olmamak için hiç bir neden yoktur. Çocukların aşı olması özellikle toplum üzerinde grip etkisini azaltma açısından önemli. Güncellenen boğmaca aşısı da her geçen yıl daha önemli hale gelmektedir. 65 yaş üstü insanlar için zona aşısı da iyi bir fikirdir. “

sağlıklı besinlerSağlıklı besinleri tercih edin: Nasıl beslendiğimiz sağlıklı ve zinde olmamız konusundaki en önemli etkenler arasında yer alıyor. Kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler direk olarak ne yediğimizle alakalı. “Kırmızı et ve hayvansal yağ tüketimini azaltarak, bol bol kepekli tahıllar, sebze, meyve tüketimini artırmak gerekiyor. En az haftada bir kez kırmızı et yerine balık tercih edin. Sağlıklı sindirimi teşvik etmek için yeterli su içmek önemlidir” diye öneriyor Dr. Spangler. Kahve yerine bir bardak su ya da soda tercih edin. Eğer daha çok yiyip tok hissetmek ve daha az kilo almak istiyorsanız, diyetinizde arpa, kara buğday gibi lifli gıdalara kışın sizi soğuktan koruyup vücudunuzun direncinizi arttıracak sebze çorbalarına yer verin.

Düzenli olarak sağlıklı beslenme ile ilgili yazılarımızı takip etmek için ¨sağlıklı beslenme¨ kategorimizi de takibe alabilirsiniz.

Düzenli olarak egzersiz yapın: Egzersiz sağlık, zindelik ve stresten kurtulmanın anahtarı. Spangler “Yaş ve duruma bağlı olarak, düşük başlayıp yavaş ilerlemelisiniz, ama en az haftada 3 kez, 20 ila 30 dakika çalışmalısınız.” diyor. Eğer mümkünse, 30 ila 60 dakika arası haftada 4 ya da 6 kez egzersiz yapmak kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, osteoporoz ve depresyonu önlemek için gerekli. Outdoor sporları, crossfit, fitness, yoga, pilates, koşu, yürüyüş gibi sporlar hakkında bilgi almak, egzersiz videoları seyretmek ve hareketli yaşam tarzı önerilerimiz için Live Up kategorimizi takip edebilirsiniz.

düzenli egzersiz

düzenli uykuUykunuzu yeterince alın: Çoğu insan gecede 6 ila 8 saat arası uykuya ihtiyacı duyar. Sağlıklı yaşam ve zinde bir vücut için düzenli beslenme ve egzersizle birlikte yeterince uyumak da önemlidir. Uyku doğal şifa verici ve canlandırıcıdır. Ne yazık ki bir çok insan üretken olmak adına uykusundan ödün veriyor. Uyku eksikliğinin günlük duygu durumunu, motivasyon, odaklanma ve karar verme kabiliyetimizi etkilediği gibi uykunun hafıza üzerinde de  önemli bir etkisi var. Hem bir şeyler öğrenmeden önce, hem de öğrendikten sonra bunları hafızamıza kazıyabilmek için iyi bir gece uykusu şart. Uyku ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için daha önce yayınladığımız ‘Uykunun öğrenme ve hafıza üstündeki etkileri’ yazımıza da bakabilirsiniz.

Alkol tüketimini mümkün olduğunca az tutun: Aşırı alkol tüketiminin sağlıklı yaşama bir tehdit oluşturduğu bir gerçek. Fazla alkol, karaciğer hasarına neden olup baş ve boyun kanserine katkıda bulunabiliyor. Alkol; trafik ölümleri, şiddet ve intihar sebepleri içinde de önemli bir faktördür. Spangler’ın önerisi erkeklerin günde iki, kadınlarınsa bir içkiden fazla tüketmemeleri. Ayrıca hayatınızı kötü etkileyerek, başarınıza ya da mutluluğunuza engel olan davranışlarınızdan kurtulmanız için hazırladığımız ‘Kötü alışkanlıklardan kurtulma rehberi’ne göz atabilirsiniz.

Kilonuza dikkat edin: Fazla kilolu olmak birçok insanın sağlık ve sıhhatini engelliyor. Çok kilo taşımak tüm ortak hastalık risklerini yükseltip, eklemlerdeki stresi arttırdığı için eklem iltihabına sebep olabiliyor. “Kilo vermek zor, ama ben tüm hastalarıma kilolarına dikkat etmelerini öneriyorum.  Aktif olarak başlayın, ve doğru beslenme seçimleri yapın. Kilo vermede sonuçları hemen görmeseniz bile kilo vermek için yaptığınız her şey daha sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunuyor.” diyor Spangler.

diş sağlığıDiş bakımına özen gösterin: Hayatta sadece  bir kere kendi doğal dişlerimize sahip oluruz. Kötü diş sağlığı, pahalı ve ağrılı olduğu gibi genel sağlığı da engelleyebilir. Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın, her gün diş ipi yapın ve düzenli olarak diş hekiminize gidin. tıklayın.

Bilgilenin: Kişisel bakımına aktif olarak özen gösteren insanlar aynı zamanda daha sağlıklı ve zindedir. İyi sağlık tüketicileri kendi araştırmalarını kendileri yapar ve sağlıklarının savunucuları haline gelirler. Spangler’ın da dediği gibi tansiyon, kilo ve kolestrol değerlerinizi bilmeniz ve süreçlerinizi kendiniz de takip etmeniz çok önemli.

duygusal sağlıkDuygusal sağlığınızı unutmayın: Zinde ve sağlıklı bir yaşam aynı zamanda sağlıklı bir duygusal ve sosyal hayat demektir. Kendiniz için zaman ayırın. Kadınlar özellikle ev ve iş sorumluluklarına kendini çok fazla kaptırıp duygusal ihtiyaçlarını ihmal edecek seviyeye gelebiliyorlar. İnsanlar sosyal hayvanlardır  ve bu yüzden bizim destekleyici sosyal ilişkilerimizi korumamız gerekir. Bu sadece televizyon önünde birlikte oturmak anlamına gelmiyor. Duygusal sağlığınızı beslemek için uzman klinik psikolog Romina Kuyumcuoğlu’nun yazılarına bakabilir, ya da kişisel gelişim kategorimizi takip edebilirsiniz.

Son olarak, sağlık taraması ve diyetinizde yapacağınız seçimlerin önemini anlamak, kendi fiziksel ve duygusal refahınızı teşvik edecek aktiviteleri aktif olarak yapmak sağlıklı bir yaşam tarzının parçasıdır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!