Sağlıklı yaşam geri sayımı: Sağlıklı ve iyi bir yaşam için atmanız gereken 9 adım

Sağlıklı ve iyi bir yaşam en az bedensel olduğu kadar zihinsel ve ruhsal olarak da iyi hissetmenizle, yani bütünsel iyi oluşunuzu destekleyebilecek sağlıklı ve iyi yaşam alışkanlıkları edinmenizle mümkün. Eğer gerçekten sağlıklı yaşamak istiyorsanız tüm bu alışkanlıkları bir “paket” halinde kabul etmeniz ve uygulayabilmeniz gerekiyor.

Şimdiye kadar her biriyle ilgili oldukça detaylı bilgiler paylaştığımız sağlıklı ve iyi yaşam alışkanlıklarının olmazsa olmazlarının yer aldığı bu sağlıklı yaşam geri sayımı, akılda kalması ve uygulaması kolay bir sağlıklı ve iyi yaşam rehberi niteliğinde. 

“9” bin adım

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre gün içinde aktif kalabilmek için en az 7500 adım gerekirken, 9000 adım ortalama bir yaşam temposu için ideal bir aktiflik seviyesi olarak görülebilir. Egzersiz için ayrı bir zaman yaratamıyor olsanız da gün içinde bir yerden bir yere ulaşmak için attığınız adımları izleyerek hedefinizi tamamlayabilirsiniz.  İşten ve sorumluluklarınızdan arda kalan zamanın büyük bir çoğunluğu trafikte geçiyorsa, sizin için zaman kaybı yaratmayacak, en etkili yöntem gün içinde farkında olmadan attığınız adımları sizin yerinize takip edebilecek bir akıllı asistan edinmek.

En son teknolojiyi kullanan HUAWEI WATCH GT 2 Serisi, adım sayınızı gerçek zamanlı olarak takip etmenin yanı sıra 100 farklı egzersiz modu ile oldukça hassas, gerçek zamanlı performans verileri sağlıyor. Açık hava antrenmanları sırasında detaylı rota takibi için hem GPS hem de GLONASS konumlandırma sistemlerini desteklediği için hangi rotayı izleyerek kaç adım attığınızı da detaylı olarak analiz edebilir, yürüyüş rotanızı bu veriler yardımıyla en etkili şekilde oluşturabilirsiniz.

“8” saat uyku

Sağlıklı bir yetişkinin gün içinde ihtiyacı olan uyku saati, ortalama 6-9 saat arası olarak biliniyor. Ne var ki günümüzün odaklanma problemleri, gelecek kaygıları, uzayan ekran süreleri ve en önemlisi de artan stres seviyesi kolayca uykuya dalmamıza engel olan büyük etkenler arasında. Uyku problemi yaşadığınız zamanlarda yatak odanızı sağlıklı bir uyku için verimli hale getirebilir, uyku kalitenizi ve stres seviyenizi takip etmenize olanak veren bir akıllı saatten yardım alabilirsiniz.

HUAWEI WATCH GT 2 Serisi, uyku takibi özelliğiyle daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku uyumanızı destekliyor. 6 yaygın uyku türünü bilimsel olarak izleyip teşhis eden HUAWEI TruSleepTM 2.0 teknolojisi, uyku esnasında kalp atışınızı izliyor, nefes alıp vermenizi analiz ediyor ve uyku kalitenizi puanlayarak kaliteli bir uyku için gerekli olan tüm verileri güvenilir bir yolla takip etmenize olanak sunuyor. Gün boyu stres seviyenizi izleyen TruRelax ™ teknolojisi ise, yatağa stresli girdiğiniz anlar da dahil olmak üzere endişe seviyenizin yüksek olduğu zamanlarda  doğru nefes tekniklerini kullanarak stresi serbest bırakmanızı sağlıyor.

“7” bardak su

Gün başlarken içilen ayıltıcı ve lezzetli bir kahveye ya da gün arası verilen çay molalarına kim “hayır” diyebilir ki? Ancak bu keyiflere kendimizi gereğinden fazla kaptırmak da pek sağlıklı olmayabiliyor. Gün içinde tükettiğimiz şekerli, kafeinli ya da asitli yiyecek ve içecekler vücudumuzdaki su seviyesinin azalmasına neden olduğu için gerekli miktarda su tüketilmesi metabolizmamız için hayati önem taşıyor. Peki gün içinde nasıl daha çok su tüketebiliriz?

Birçoğumuz su içmemiz gerektiğinin farkında olduğumuz halde gün içinde su içmeyi unutabiliyoruz. Bunun için, su içmeyi eğlenceli hale getirecek, pratik ve hatırlatıcı yöntemler belirleyebilirsiniz. Örneğin, çok hoşunuza giden, büyük bir su bardağı edinebilir ya da işe giderken yanınızda kahve termosu yerine su matarası götürebilirsiniz. Böylelikle canınız içecek bir şey istediğinde, aklınıza ilk olarak su içmek gelecek.

“6” dakika meditasyon

İster işte yoğun bir gün geçiriyorken, ister bir yerden bir yere gidiyorken, ister sabah uyandığınızda… Artık her an, her yerde ve her koşulda meditasyon yapabilmek için kendinizi eğitebileceğiniz pek çok yöntem var. Bunlardan en etkili olanlarıysa sizin için her ayrıntısıyla düşünülmüş giyilebilir teknolojiler ve mobil uygulamalar. Üstelik stresinizden ve endişeli iç sesinizden arınmak için ihtiyacınız olan yalnızca 6 dakika. Ne dersiniz, kulağa çok da zor gelmiyor değil mi?

“5” porsiyon meyve

Meyvelerin ağız sulandırıcı lezzetlerinin yanı sıra sahip oldukları besin değerleri sayesinde adeta birer “güç hazinesi” olduklarını biliyoruz. Peki yemekten sonra tatlı niyetine yenen meyveler dışında gerçekten yeteri kadar meyve tüketiyor muyuz? Gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi, ferahlığı ve fiziksel gücü sizin için sağlayan meyveleri daha çok tüketmek için “5 porsiyon meyve” kuralını uygulayabilirsiniz. Tercihinizi mevsim meyvelerinden yapmanızın da oldukça önemli olduğunu vurgulamadan geçmeyelim.

“4” dinlendirici ara

Gün içinde kendinize ara vermek için ne kadar izin veriyorsunuz? Uzmanlar dinlenmenin ve bir şeyler yapmaya ara vermenin, hem zihin hem de ruh sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu dile getiriyor. Ne var ki birçok insan ara vermek yerine bir şeyleri bir an önce halletmeye öncelik veriyor ve kendilerine dinlenmek için süre tanımıyor. Durum böyle olunca da bir zaman sonra halsizlik, uykusuzluk, yüksek stres seviyesi gibi tehlikeli sayılabilecek problemler ortaya çıkmaya başlıyor. Ancak hiçbir iş, sizin sağlığınızdan daha önemli ve acil değil. Bu yüzden ara vermenin önemini hatırlayın ve kendinize ara vermek için izin vermeyi unutmayın.

“3” öğün sağlıklı atıştırmalık

Ana öğünlerde yedikleriniz kadar ara öğünlerde tercih ettiğiniz besinler de bir o kadar önemli. Özellikle hızlı bir yaşamınız varsa ara öğünlerde “öylesine” tükettiğiniz besinlere bir kez daha göz atın. Ne yazık ki birçok hazır besin, içerisinde istemediğimiz kimyasallar barındırıyor. Ancak sağlıklı ara öğünler için saatlerce araştırmalar yapmanıza, uzaklardan siparişler vermenize ya da evden çıkmadan saatler önce uyanıp hazırlık yapmanıza gerek yok. Artık sağlıklı protein barlara, vegan lezzetlere ve ince düşünülmüş leziz sağlıklı atıştırmalıklara her yerden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

“2” saat ekran detoksu

Siz de “uyumadan önce sosyal medyada biraz dolanayım, ne olmuş ne bitmiş öğreneyim” diyenlerdenseniz, baş parmağınızla yukarıdan aşağıya ekranı kaydırırken saatlerin nasıl geçtiğini anlamamanız oldukça normal. Uzmanlar özellikle havanın karanlık olduğu akşam saatlerinde telefon ya da tablet ekranının yaydığı beyaz ışığın uykuyu kaçırdığını ve odaklanma problemleri yarattığını söylüyor. Peki ekran bağımlılığının önüne geçip, huzurlu bir uyku uyumak nasıl mümkün?

Her gün ailenizle birlikte kendinize bir kural koyun ve yatağa girmeyi planladığınız saatten iki saat öncesinde yapay ışık kaynağı olan televizyon, bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranlarından uzak durun. Böylelikle bedeniniz ve zihniniz hiçbir uyarıcıya maruz kalmadan rahatlayacak ve kendini uykuya çok daha iyi hazırlayacak.

“1” saat kardiyovasküler egzersiz

Gelelim geri sayımın son, ama en önemli maddesi olan egzersize. Birçok kişi spor yapmamak için zamanının yetersiz olduğu bahanesini ortaya atıyor. Ne var ki 24 saatin yalnızca 1 saatini spora ayırmak çok da zor olmasa gerek. Kalp ve dolaşım sistemi sağlığı için çok önemli olan kardiyovasküler egzersizler, kalp ve akciğerlerin kana oksijen taşıma kapasitesini artırarak dolaşım sistemine doğrudan etki ediyor.

Kardiyovasküler egzersiz sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri kandaki oksijen seviyesinin (SpO2) kontrolünüz altında olması. Kardiyovasküler egzersiz sırasında metabolizma daha hızlı çalıştığı için vücut daha fazla oksijen tüketir. Vücudumuz sorunsuz çalışabilmek için oksijene ihtiyaç duyarken; kandaki oksijen yoğunluğunun azalması, başlangıçta nefes darlığı ve baş dönmesi gibi problemlere, uzun vadede ise akciğer, beyin ve kalp gibi hayati önem taşıyan organların çalışmasının bozulmasına yol açabilir. 

Kandaki oksijen doygunluğunu izlemenize yardımcı olan HUAWEI WATCH GT 2 Serisi ile tek dokunuşla kalbinizin ve akciğerlerinizin vücudunuza ne kadar oksijen gönderebildiğini kontrol etmeniz mümkün. HUAWEI WATCH GT 2 Serisi’nde yer alan özel SpO2 IR sensörü ve algoritması ile SpO2 seviyenizi izlemek için yapmanız gereken tek şey testi çalıştırmak için menüden bu özelliği seçmek. Otomatik olarak başlayan test sırasında hareket etmeden bir dakika kadar yerinizde durmanız, testin güvenilir sonuçlar vermesi için yeterli.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!