İyi yaşam için hayatınıza adapte etmeniz gereken Parizyen hayat tarzı sırları

Eğer yolunuz Fransa’ya düşerse, gittiğiniz zaman Fransız kültürüne hayran olmamak gerçekten çok zor. Etrafta gezerken genellikle kruvasan, ekmek veya pasta yiyen, cappuccino içen insanlara rastlama ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu sağlıklı olmayan yeme alışkanlığına karşın Fransa’da obez insan oranı çok yüksek değil. Peki bunun sırrı nedir? Aslında işin sırrı Parizyen hayat tarzında yatıyor. İşte hayatınıza adapte etmeniz gereken Parizyen hayat tarzı önerileri:

Her yere yürüyerek gidiyorlar

fransa'da insanlar
Yürümek, Fransızlar için adeta bir hayat tarzı.

Fransa’da insanlar genellikle her yere yürüyerek gidiyorlar. İşe, süpermarkete, günlük işlere her yürüyerek gitme gibi bir alışkanlıkları var. Yürüme aktivitesi, Fransızlar için bir hayat tarzı diyebiliriz. Yüksek yoğunluklu egzersizler yapmıyorlarsa bile, halihazırda sürekli aktif olmaları fit olmalarını sağlıyor.

Ülkemizde, özellikle İstanbul’da bunu yapmak çok kolay olmasa da, yine de elinizden gelenin en iyisini siz de deneyebilirsiniz. Günde en az 10.000 adım atmak sizi çok daha aktif bir insan haline getirecektir.

Eğer aracınız varsa, her zaman park ettiğiniz yerden daha uzağa park ederek yürüyebilir, hafta sonları parklarda bisiklete binebilir, hatta asansör yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz. Bu küçük alışkanlıklar yürümeyi, hayat tarzınız yapmaya yardımcı olacaktır.

İlgili yazı: Yürümeye üşenmeyin

Yemeğin anlamı onlar için farklı

Basitçe söylemek gerekirse, ülkemiz ne yazık ki, işlenmiş gıda yönünden bir cennet ve bu gıdaları tüketmek de hem sağlığımıza olumsuz etki ediyor hem de aşırı kilo almamıza neden oluyor. Örneğin; birçok Avrupa ülkesinde kullanılmayan aspartam gibi sahte şekerler, yapay tatlandırıcılar, işlenmiş kimyasallar ülkemizde kullanılıyor.

Fransızlar’ın yeme alışkanlıkları da farklılık gösteriyor. Genelde küçük porsiyonlar halinde tüketiyorlar ve doydukları zaman yemeyi bırakıyorlar. Oldukça fazla taze sebze ve meyve tüketiyorlar. En önemlisi de abur cubur tüketimi oldukça düşük. Ayrıca en fazla akşam yemeğinde değil, gün içerisindeki öğünlerde yiyorlar ki, bu da gün boyunca aldıkları kaloriyi tüketebilecekleri çok fazla zamanları olduğu anlamına geliyor.

Siz de abur cubur tüketiminizi azaltarak, en çok akşam yemeğinde değil, diğer öğünlerde tüketmeye çalışarak ve yemeğinizi hızlıca değil yavaş yavaş, tadına vara vara tüketerek sağlıklı beslenmeye kapılarınızı açabilirsiniz.

Hayattan keyif alıyorlar

parizyen tarzı kadın
Fransızlar, hayatın her anından keyif almaktan asla vazgeçmiyorlar.

Fransa’ya gittiğiniz zaman en çok gözünüze çarpan sürekli ve her yerde gülümseyen insanlar oluyor. Hayattaki küçük ama değerli anlardan keyif almaktan asla vazgeçmiyorlar. Hayat mücadelesinde sürekli stresli ve mutsuz davranmıyorlar.

Mutlu olmak için bir sonraki tatillerini ya da meditasyon seanslarını beklemiyorlar. Kendilerini mutlu eden şeyleri her gün hayatlarına ekleme yönünden oldukça başarılılar.

İlgili yazı: Hayattan daha fazla haz alabilmek için değiştirebileceğiniz 5 şey

Siz de mutlu olmak için başınıza iyi bir şey gelmesini beklemeyin; çünkü hayat zaten olduğu gibi güzel ve her gün size mutlu olmanızı sağlayacak bir sürü fırsat veriyor, yeter ki siz gözlerinizi o güzelliklere açın.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!