Işığınızı insanlar sizi sevsinler diye olduğundan az göstermeyin

Kendini olduğu gibi yaşayan insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Özünü dünyaya tam olduğu gibi yansıtan. Tamamen kendi gibi olan insanlardan bahsediyorum. Canı kırmızı giymek istiyorsa kırmızı giyen, el alem ne der korkusuna kapılmadan dolu dolu attığı kahkahalarıyla bulunduğu ortamı şenlendiren insanlardan bahsediyorum. Kendi ışığını karşısındaki insana göre ayarlamak nedir bilmeden, her daim ışık saçma cesaretine sahip insanlardan… Siz böyle bir insan mısınız? Yoksa karşınızdakiler sizi sevsinler diye kendini olduğundan az gösterenlerden misiniz?

Size biri iltifat ettiğinde nasıl davranıyorsunuz? İltifattan rahatsız olup, iltifatı hak etmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Başkalarının yanındayken kendi başarılarınızı önemsemeyen bir tavır mı sergiliyorsunuz? İçinizde kendinizi ve potansiyelinizi tam anlamıyla dışa vuramamaktan kaynaklanan daimi bir sıkıntı mı var? Eğer tüm bu sorulara vereceğiniz cevap evetse siz, kendinizi olduğundan az gösteren insanlardan biri olabilirsiniz.

Işığınızı insanlar sizi sevsinler diye olduğundan az göstermeyin

Araştırmalara göre özellikle kadınlar kendilerini olduklarından az gösterme ve başarılarını şansa bağlama eğilimi sergiliyorlar. Üniversite öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada üniversite öğrencisi kadınların ezici çoğunluğu sınavlardaki başarılarını şansa, öğretmenin kolay soru sorması gibi faktörlere bağlamış. Başarılarının ardında yatan nedenin kendi zekaları, sınava disiplinli bir şekilde çalışmak olduğunu dile getirmemişler. Kadın öğrenciler çok başarılı oldukları takdirde diğer öğrencilerin kendilerini sevmemelerinden, dışlamalarından, ukala bulmalarından korktukları için başarılarının nedenini şansa bağlamayı tercih etmişler.

Evet tıpkı o araştırmadaki öğrenciler gibi, bizler de kendimizi olduğumuz gibi gösterirsek karşımızdakilerin bizi sevmeyeceğinden, bizi fazla bulacaklarından korkuyor olabiliriz.

Gelin kendinize bir iyilik yapın. Kendinizi, sizi sevsinler diye olduğunuzdan az göstermeyin. Daha az güzel, daha az yetenekli, daha az zekiymiş gibi davranmayın. Eğer etrafınızdaki insanlar için kendinizi, özünüzü kısıtlayarak yaşıyorsanız etrafınızda yanlış insanlar var demektir. İddialı bir insan mısınız? İddialı olun. Kendinize güveniniz tam mı? Kendinize güvenmeye devam edin. Siz bu dünyaya özünüzü tam anlamıyla yaşamaya ve onu alabildiğine yansıtmaya geldiniz. Bırakın bundan memnun olmayanlar hayatınızdan gitsin. Siz, kendi ışıklarının sönüklüğü yüzünden sizi çekemeyen, kıskanan insanlar için kendi ışığınızı azaltmayın.

Kendiniz olun.

Her daim.

Sorularınız için bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Stres yönetimiyle ilgili psikoloji egzersizlerini ise Instagram hesabımdan paylaşıyorum.

Bu yazının tüm hakları Rana Kutvan’a ve Uplifers’a aittir. İzinsiz ve uygun şekilde referans verilmeksizin kopyalanması, çoğaltılması ve başka mecralarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

İlginizi çekebilir: Kendinizi sabote etmeyi bırakın ve hayatı ertelemeyin

Psikolog Rana Kutvan Psikolog
İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir ... Devam