İş seçerken dikkate almanız gereken yatırımcı kuralları

Bir iş teklifini değerlendirirken sadece maaşı yüksek, yan hakları çok cazip, güzel fırsatlar sunuyor diye düşünüyorsanız, kendinize haksızlık etmiş olursunuz. Yazar Douglas McCormick, bu konuda şöyle diyor:

İş aslında insanın para için enerjisini ve yeteneklerini satmasıdır ve bir kişinin sahip olduğu en önemli varlıklarından biridir. Aslında herkesin ortalama yaşam süresindeki iş değerini hesaplaması ve doğru işleri seçerek bu değeri yükseltmesi gerekir. Böylelikle sadece maaşa veya yan haklara bakarak değil, gerçekten daha derin kıyaslamalar yapma şansınız olur.

İş seçerken dikkate almanız gereken yatırımcı kuralları
Eğer bir alanda işler yolunda gitmezse, sahip olduğunuz deneyimi aynı sektördeki başka şirketlerde de kullanabilirsiniz.

Birçok yatırımcı elindeki sermayenin nasıl en iyi şekilde değerlendirilebileceğine dair kuralların, iş seçimi yaparken de uygulanabileceğini düşünüyor. Uplifers olarak iş tercihi yaparken dikkate almanız gereken şeyleri derledik:

1. Risk-getiri profili

Sermaye sahipleri, ellerindeki varlıkları hisse ve tahvil olarak ikiye ayırır. İş arayanlar da ellerindeki iş fırsatlarının kendine has risk ve ödül faktörlerini ayırarak değerlendirebilir. McCormick’in bu konuya getirdiği açıklama şu şekilde:

Örneğin bir start-up projesinde çalıştığınızda, büyük bir risk almış olursunuz çünkü işinizin güvenlik unsurları zayıftır. Ancak bir start-up aynı zamanda büyük bir fırsat da sunabilir.

İlgili yazı: Eski iş arkadaşlarınız sandığınızdan daha değerli olabilir

Eğer güvenli bir iş arıyorsanız, start-up projelerde çalışmak sizin beklentilerinizi karşılamayacaktır.

2. Uzun vadede büyüme potansiyeli

Bir yatırımcının için gelecekte değer yaratmanın en önemli aracı büyümedir. Bir çalışanın yaklaşık 50 yıllık zaman çizelgesi ise birçok yatırımın finansal zaman çizelgesinden daha uzundur. Buradan şu sonuç çıkıyor; aslında çalışan açısından uzun vadede büyüme potansiyeli çok daha önemli olabilir. Büyüyen bir şirket çalışanlarına pek çok fırsat sunabilir. Bunun dünyada birçok örneği var. Facebook, Google, Tesla bunların sadece birkaçı.

İş seçerken dikkate almanız gereken yatırımcı kuralları
Bir iş teklifini değerlendirirken sadece maaşı yüksek, yan hakları çok cazip, güzel fırsatlar sunuyor diye düşünüyorsanız, kendinize haksızlık etmiş olursunuz.

Bir şirketin büyümesi aynı zamanda çalışanlarının yeteneğini geliştirmesini de sağlar. İş arayanlar iş seçimi yaparken bunu da dikkate almalı.

İlgili yazı: Doğru yönetici seçiminin iş hayatındaki önemi

3. Sağlam iş modelleri

Bir başka yatırım konsepti ise çekici iş modelleri geliştirmek üzerine dayalıdır. Öngörülebilir gelir, farklı müşteri temeli, özel taleplere yanıt verebilme yeteneği bunlardan bazıları. Örneğin FedEx hem müşteri çeşitliliği hem de coğrafi dağılımı açısından zengin bir şirket iken Walmart da ekonomik gelişmelere karşı aşırı hassasiyeti bulunmayan bir şirket. Bu şirketler hem yatırımcılar hem de çalışanlar için risk faktörü düşük yerlerdir.

İlgili yazı: İş yaşamında başarıya ulaşmak için kurumsal değerleri belirlemenin önemi

4. Çeşitlendirme

Yatırımcılar ellerindeki tüm yumurtaları aynı sepete koymaz. Yani tüm sermayelerini aynı şirkete yatırmazlar. Büyük endüstrilerde çeşitlilik her zaman olumlu bir unsurdur. Bu durum iş tecrübeleriniz için de geçerlidir. Eğer bir alanda işler yolunda gitmezse, sahip olduğunuz deneyimi aynı sektördeki başka şirketlerde de kullanabilirsiniz.

Kaynak:
Fast Company

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!