iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max ve Apple Watch Series 7’nin hayatı kolaylaştıran yeni özellikleri

Apple, bugün ‘her zamankinden daha pro olan’ diye tanımladığı iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ve ‘daha büyük ve daha gelişmiş bir ekrana sahip’ Apple Watch Series 7’yi duyurdu. Gün içindeki aktivitelerini planlamak, verimli ve üretken bir gün geçirmek, sportif aktivitelerinizi takip etmek ya da birbirinden güzel fotoğraflar çekmek isteyen okuyucularımız için; iPhone 13 Pro ve Apple Watch Series 7’in yeni özelliklerini ve beraber verimli şekilde kullanmanın püf noktalarını paylaşmak istedik.

İlk bakışta iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max ve Apple Watch Series’teki yenilikler

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, kamera sistemindeki en büyük ilerleme, bir iPhone’da bugüne kadarki en iyi pil ömrü ve bir akıllı telefondaki en hızlı performans ile bugüne kadar sunulan en iyi pro iPhone ürün serisini oluşturuyor. Yeni pro kamera sistemi, gelişmiş Telefoto zoom, makro fotoğrafçılık, Fotoğrafik Stiller, Sinematik modun yanı sıra ProRes ve Dolby Vision video gibi daha da pro fotoğrafçılık becerilerini sunuyor. ProMotion teknolojisine sahip Super Retina XDR ekran, ekranınızdaki içeriklere akıllı şekilde tepki veriyor, fantastik bir grafik performansı sunuyor ve tüm görüntülemeler için mükemmel bir deneyim sunuyor..

Introducing iPhone 13 Pro | Apple

Apple Watch Series 7 ise, daha büyük ve daha gelişmiş ekrandan daha geliştirilmiş dayanıklılığa ve hızlı şarj özelliğine kadar önemli iyileştirmeler sunuyor. Gücünü watchOS 8’den alan Apple Watch kullanıcıların bağlı kalmalarına, aktivitelerini ve antrenmanlarını izlemelerine ve genel sağlık ve zindelik durumlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak yeni yararlı özellikler sunuyor.

Introducing Apple Watch Series 7 | Apple

Daha önce ‘Birliktelikten güç doğar: iPhone ve Apple Watch’un birlikte kullanıldığında hayatı kolaylaştıran özellikleri yazımızda detaylı şekilde anlattığımız gibi; iPhone ve Apple Watch’u birlikte kullanmak, gün içinde verimlilikten planlamaya, sevdiklerinizle bağlantıda kalmaktan, spor performansını iyileştirmenize ve hatta sağlık verilerinizi takip etmenize olanak sağlıyor. Yeni iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max ve Apple Watch Series 7 ile tadını çıkarabileceğiniz diğer yenilikleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Aramalar, mesajlar ve FaceTime

Yeni iOS 15 ile birlikte iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’ta;

 • FaceTime görüşmeleri uzamsal ses ve yeni Portre moduyla daha doğal görünüyor
 • Canlı Metin özelliği, aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanarak bir fotoğraftaki metinleri algılıyor ve kullanıcıların bu metinler üzerinde işlem yapabilmesini sağlıyor.

Verimlilik ve günlük aktiviteler

iOS 15, iPhone deneyimini bağlantıda kalmanın yeni yolları, kullanıcıların aygıt içi akıllı teknolojilerle odaklanmalarına, keşfetmelerine ve daha fazlasını yapmalarına yardımcı olan güçlü özelliklerle geliştiriyor.

Introducing iPhone 13 | Apple

 • Yeni Odak özellikleri kullanıcıların dikkatlerinin daha az dağılmasına yardımcı oluyor.
 • Siri, Mail ve sistem genelinde daha fazla yerde sunduğu yeni gizlilik denetimleri ile kullanıcı bilgilerini daha da iyi koruyor.
 • Hava Durumu ise tam ekran haritalar ve verileri gösteren daha görsel grafiklerle yeniden tasarlandı.
 • Apple Harita uygulaması, üç boyutlu bir şehirde araba kullanma deneyimi ve artırılmış gerçeklikte yürüme rotalarıyla dünyayı keşfetmenin yepyeni yollarını sunuyor.
 • Wallet, ev anahtarları için destek sunuyor.

Apple Watch Series 7’nin yeni ekranın şeklinden ve boyutundan yararlanacak şekilde optimize edilen Kullanıcı arayüzü ise,

 • İki yeni büyük font boyutu ve kullanıcıların parmaklarını kaydırarak yazı yazabildikleri Quickpath ile kaydırılabilen veya dokunulabilen yeni bir QWERTY klavye sunuyor
 • Aygıt içi yapay öğrenme teknolojisinin yardımıyla, bağlama göre sonraki sözcüğü tahmin ederek metin girişini hızlandırıyor.
 • watchOS 8 ile birlikte Kronometre, Aktivite ve Alarmlar gibi uygulamalardaki daha büyük menü başlıkları ve düğmeleri ekranda etkileşimi daha da basit hale geliyor.

İyi yaşam: Apple Fitness+ ile kondisyon antrenmanları, grup antrenmanları ve rehberli meditasyon

Apple Watch Series 7 ile birlikte gelen WatchOS 8, yeni Farkındalık uygulaması, Apple Fitness+ ve Sağlık uygulamasıyla, kullanıcıların sağlıklı, aktif ve bağlı kalmalarına yardım etmeye devam ediyor.

 • Tümüyle Apple Watch merkeze alınarak geliştirilen ilk fitness hizmeti olan Apple Fitness+, 27 Eylül’de Pilates ile yeni bir kondisyon antrenmanı ve rehberli Meditasyon’la her zaman ve her yerde farkındalık alıştırması yapmanın basit bir yolunu sunacak. Ayrıca bu sonbaharda, kullanıcıların birbirlerini motive etmek için aynı anda 32 kişiyle birlikte antrenman yapabilecekleri SharePlay ile Grup Antrenmanları özelliği de kullanıma sunulacak. 

Apple Watch Fitness

Apple Fitness+ | Welcome to the Club | Apple

 • Yeni Farkındalık uygulaması: Uyku sırasında solunum hızını izleme ve Tai Chi ve Pilates antrenman türleri, genel sağlık durumunuzu iyileştirmenize yardım edebiliyor.
 • Sağlık: En yeni Apple Watch, sağlık ve zindelik için elektriksel kalp sensörü ve EKG uygulaması3ve Kanda Oksijen sensörü ve uygulaması gibi vazgeçilmez araçlar sunmaya devam ediyor.
 • Sportif performans takibi: Apple Watch’un yerleşik hoparlörü, AirPods veya diğer Bluetooth kulaklıkları aracılığıyla sağlanan yeni sesli bildirim özelliği, antrenman hedeflerini ve Aktivite halkalarının durumunu otomatik olarak bildirerek kullanıcıların koşu veya Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman (HIIT) gibi aktiviteler sırasında odaklanmalarına yardımcı oluyor.

Şimdiye kadarki en gelişmiş iPhone kameraları, Fotoğrafçılık ve Videolar

iPhone 13 Pro ürün serisi, üç arka kamera için daha iyi pürüz azaltma ve ton eşleme için A15 Bionic’teki yeni görüntü sinyali işlemcisi (ISP) tarafından desteklenen, iOS 15 ile birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmak için optimize edilen yeni sensörler ve lenslerle iPhone’daki en iyi kamera sistemine sahip.

 • Sinematografi üzerine yapılan ayrıntılı çalışmaların ve odak kaydırmanın kullanılmasının ardından, iPhone’daki Sinematik mod, insanların, ev hayvanlarının ve nesnelerin videolarını otomatik odak değiştirmeler sayesinde etkileyici bir derinlik efektiyle kaydediyor.

iPhone 13 Pro – Hollywood in your pocket | Apple

 • Yaratıcı düzenleme için, odak kayıttan önce veya sonra değiştirilebiliyor ve Fotoğraflar ve iOS için iMovie uygulamalarında bokeh düzeyi ayarlanabiliyor.
 • iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile, daha yüksek bir renk doğruluğu ve daha az sıkıştırma sunmak için, reklam filmleri, gişe filmleri ve yayınlarda son teslimat formatı olarak yaygın bir şekilde kullanılan gelişmiş bir video codec’i olan ProRes2 de sunuluyor.

Daha parlak, daha hassas bir ekran 

iPhone 13 Pro ürün serisindeki daha da gelişkin A15 Bionic, etkileyici bir güç ve verimlilik sunuyor ve daha önce hiçbir iPhone’da bulunmayan inanılmaz yeni ekran, kamera ve video özelliklerini mümkün kılıyor. ProMotion Özeliğine sahip Super Retina XDR; 10 Hz’den 120 Hz’e kadar uyarlamalı yenilenme hızını desteklerken, kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında en yüksek kare hızlarını sağlıyor. Hareketler, animasyonlar ve oyun oynama gibi aktiviteler daha hızlı ve daha hassas hale geliyor.

Sağlamlık

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, olağanüstü bir dayanıklılık ve düşme performansı sunan, tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam, iPhone’a özel, Ceramic Shield ön yüzey tarafından korunuyor. Apple Watch Series 7 ise, daha güçlü ve çatlamaya daha dayanıklı ön kristaliyle şimdiye kadarki en dayanıklı Apple Watch olma özelliği taşıyor.

Performans ve daha hızlı şarj

A15 Bionic, daha enerji verimli bileşenler, daha büyük bir pil ve sıkı donanım ve yazılım entegrasyonunun sağladığı güç optimizasyonları sayesinde iPhone 13 Pro Max bir iPhone’da bugüne kadar sunulan en uzun pil ömrüne sahip. Apple Watch Series 7’deki ekran iyileştirmeleriyle, kullanıcılar yine aynı 18 saat tüm gün süren pil ömründen yararlanırken şarj işlemi şimdi %33 daha hızlı gerçekleşiyor.

Tasarım & Şıklık

Apple Watch Series 7’nin büyüleyici ekranı, yaklaşık yüzde 20 daha büyük ekran alanına ve sadece 1,7 mm kalınlığına sahip, yani Apple Watch Series 6’nınkine göre yüzde 40 daha ince. Tasarımı daha yumuşak, daha yuvarlatılmış köşelerle daha büyüleyici hale gelen Apple Watch Series 7 beş yeni harika alüminyum kasa renginin yanı sıra yeni bir kayış renk ve stil serisiyle birlikte sunuluyor. 

Bigger screen. Epic durability. | Apple Watch Series 7 | Apple

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ise grafit, altın, gümüş ve tamamen yeni sierra mavisinden oluşan dört büyüleyici renk seçeneğiyle satışa sunulacak.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!