İlkbahar ekinoksuna özel canlandırıcı aromaterapi ritüelleri

Hepimizin heyecanla beklediği, ilkbahar mevsiminin başlangıcı sayılan bahar ekinoksu sonunda geldi! Gündüzün ve gecenin eşitlendiği, günlerin uzamaya başladığı ve doğanın uzun kış uykusundan uyanarak bin bir renge büründüğü baharın ilk zamanları bizler için de kışın tüm yüklerinden arınmanın, yeni başlangıçların, tazelenmenin ve canlanmanın zamanı.

21 Mart’ta gerçekleşen ilkbahar ekinoksuyla, Güneş’in Güney Yarım Küre’den Kuzey Yarımküre’ye yolculuk etmesiyle birlikte artan gün ışığı, 21 Haziran yaz gündönümü ile maksimum düzeye ulaşana kadar gün boyunca daha fazla aydınlanmamızı sağlar. Astrolojik olaraksa Güneş’in Dünya’ya göre konumunda gerçekleşen bu değişim, 21 Mart’ta gerçekleşen Balık burcundan Koç burcuna geçişle aynı zamana denk gelir. Astrolojinin ilk burcu olan Koç, yeni başlangıçların sembolüdür ve imgesi ateştir. Ateş imgesi, soğuk havalarda toprak altına gizlenmiş olan tohumların açılmasına, ağaçların ilk tomurcuklarını patlatmasına benzer şekilde yeni başlangıçları tetikleyen, canlandırıcı enerjiyi temsil eder.

21 Mart İlkbahar Ekinoksu, kış boyunca uzak kaldığımız doğaya yeniden adım atmak, toprak anayla yeniden bağlantı kurmak ve yeni başlangıçlara kucak açmak için muhteşem bir zaman dilimi. Doğadan gelen tütsüler, bitkilerin esansiyel yağları ve doğal nesnelerle kendinize meditatif bir alan açabilir ve doğayla kurduğunuz bağlantıyı güçlendirerek baharın uyanışını ruhunuzun derinliklerinde hissedebilirsiniz. Bahar ekinoksuyla birlikte hızlı bir değişim geçiren doğayla daha kolay uyumlanmanızı sağlayacak, yeni mevsime çok daha enerjik bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacak; kışın tüm yüklerinden arınıp yenilenmenizi, tazelenmenizi ve canlanmanızı sağlayacak aromaterapi ritüellerini sizler için bir araya getirdik.

Aromaterapi masajıyla duyularınızı harekete geçirin

Bahar ayında gerçekleşen değişimleri fark edebilmeniz ve uyumlanabilmeniz için öncelikle görece daha durağan geçen kış aylarında daha az uyarana kalmış duyularınızı biraz harekete geçirmeniz gerekiyor. Duyuları canlandırmak konusunda narenciye yağları ve nane yağı gibi keskin aromaya sahip aromaterapi yağları enerjinizi yükseltmenize yardımcı olabilir.  Limon, greyfurt ve portakal gibi canlandırıcı esansiyel yağları evinizin havasıyla buluşturacak bir difüzör ya da buhurdanlık yardımıyla duyularınızı yeniden harekete geçirebilir ve kendinizi çok daha canlanmış hissedebilirsiniz. Nane ve bergamot esansiyel yağlarını ise, avuç içinize, bileklerinize ve şakaklarınıza birer damla damlatıp teninize yayarak da kullanabilirsiniz. Ancak doğal da olsa alerji riskine karşın önce bileğinizde küçük bir test yapmayı ve alerjik reaksiyon gösterirseniz en kısa sürede bir uzmana görünmeyi mutlaka aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz.

Arınmak için aromaterapi spreyi

Baharın ilk günü, taze bir başlangıç yapmak ve hem zihnimizde hem de evimizde biriken tüm ‘kirlerden’ arınmak için mükemmel bir zaman. Yaşam alanınızı temiz ve düzenli tutmak ruhunuzu tazelerken, temiz bir ortamda aromaterapi ritüeli yapmak kokuların tüm faydalarını daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Arındırıcı aromaterapi spreyi tarifi

Yaşam alanınızla birlikte zihninizi de arındırmak için aşağıdaki aromaterapi spreyini evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

– ½ su bardağı içme suyu
– ½ su bardağı beyaz sirke
– Büyük, spreyli bir şişe
– Limon yağı, lavanta yağı, adaçayı yağı

Hazırlanışı:

14 damla limon yağı, 10 damla lavanta yağı, 6 damla adaçayı yağını sirke ve suyla birlikte şişeye koyarak iyice çalkalayın. Çok amaçlı bir temizleyici olarak kullanabileceğiniz bu harika karışımı her kullanımdan önce çalkalayın ve püskürtün. Limon, Lavanta ve Adaçayı, hem bedeninizde hem de evinizde çok amaçlı temizlik ve arınma için kullanabileceğiniz harika yağlardan birkaçı. Adaçayını esansiyel yağ olarak kullanmanın yanı sıra, tütsüsü olarak yakıp evde gezdirerek de kötü enerjilerden arınabilirsiniz.

Meditasyon yapmak ve şükretmek için zaman ayırmak da, bahar ekinoksunda doğayla daha derin bir bağlantı kurmanıza ve doğada gerçekleşen değişimleri kucaklamanıza yardımcı olabilir. Hepimizin hem bedeninde hem de yaşam alanında kapsamlı bir temizliğe ve arınmaya girdiği bahar mevsiminin başlangıcında kısa bir meditasyonun altından rahatlatıcı ve ılık bir duşa girerek suyun temizleyici enerjisiyle baştan ayağa arınabilir, tüm vücudunuzu rahatlatacak lavanta, okaliptüs, vanilya gibi yağlarla banyonuzda aromaterapi seansı yapabilir, kokularını sevdiğiniz banyo köpükleri ve mumlarla banyonuzda her yönden arınmanızı sağlayacak bir atmosfer yaratabilirsiniz. Fazlalık olan her şeyi vücudunuzdan arındırdıktan sonra uyumu, umudu ve saflığı simgeleyen beyaz kıyafetler giyerek ve canlandırıcı kokular sürerek tepeden tırnağa arındığınızı ve temizlendiğinizi hissedebilirsiniz.

Yeni başlangıçlar için aromaterapi spreyi

Yeni başlangıçlara kucak açabilmek, değişim için yeni adımlar atmak, yaşamınıza bir katkı sağlamadığını düşündüğünüz alışkanlıklarınızı geride bırakarak yenilerine alan açmak için aromaterapi yağlarından faydalanabilirsiniz. Yaşam alanınızın her yerinde kullanabileceğiniz ve hem evinizin hem de bedeninizin baharla uyumlanmasını sağlayacak bir aromaterapi spreyiyle yeni başlangıçları çok daha tazelenmiş ve uyumlanmış şekilde kutlayabilirsiniz. 

Yeni başlangıçlar için aromaterapi spreyi tarifi

Malzemeler:

– Büyük boy spreyli bir şişe
– 1/2 su bardağı temiz içme suyu
– Limon, lavanta ve adaçayı yağları

Hazırlanışı:

16 damla limon yağı, 14 damla lavanta yağı, 6 damla adaçayı yağını su ile birlikte şişeye koyun ve kokuların tamamen birbirine karışması için hızlı şekilde çalkalayın. Oda ve kumaş spreyi olarak kullanabileceğiniz bu karışım yaşamınıza mutluluk, duygusal denge getirecek ve üstünüzdeki yüklerden arınarak giderek daha fazla hafiflediğinizi hissedeceksiniz.

Uyumlanmaya yardımcı aromaterapi karışımı

İlkbahar mevsiminin enerjisiyle uyumlanmak, doğadaki dönüşümle ahenk içinde değişimin bir parçası olmaktan ve onunla daha fazla bağlantıda kalabilmekten geçiyor. Baharın ilk gününde uyanan doğanın canlandırıcı enerjisini içinizde hissetmek için aşağıdaki harika karışımla bir aromaterapi ritüeli gerçekleştirebilirsiniz.

Uyumlanmaya yardımcı aromaterapi karışımı tarifi

Malzemeler

– Limon otu yağı
– Mandalina yağı
– Bergamot yağı
– Kişniş yağı
– Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı:

Bir buhurdanlığa ya da difüzöre yeterli miktarda su ekledikten sonra 1 damla limon otu yağı, 4 damla mandalina yağı, 3 damla bergamot yağı, 3 damla kişniş yağı ve 1 damla Hindistan cevizi yağı damlatın. Karışımınız hazırsa sıra ritüelin diğer adımlarında:

– Aromaterapi karışımını hazırladıktan sonra ritüele başlamak için yanınıza dört küçük saksı ve bunları dolduracak kadar toprak alın. İlkbahar mevsiminde yetiştirmekten keyif alacağını dört tohum ya da bitki fidesi seçin.
– Sessizce oturun, gözlerinizi kapatın, üç adet yavaş, rahat ve derin nefes alın ve verin.
– Gözlerinizi açın. Buharlaşan karışıma biraz yaklaşıp aromayı içinize çekin.
– Geri çekilip biraz bekleyin ve tekrar burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın.
– Gözlerinizi açın ve bu bahar gerçekleşmesini istediğiniz 4 şeye niyet edin. Yeni bir bakış açısı, deneyimlemek istediğiniz bir duygu, edinmek istediğiniz sağlıklı bir alışkanlık ya da maneviyatınızla ilgili bir keşif…
– İlk saksıya dikmek üzere bir tohum/fide seçin ve ekim yaparken ilk niyetinizi yüksek sesle söyleyin. Diğer niyetleriniz için de aynı uygulamayı diğer tohum ve saksıları kullanarak tekrar edin.
– Niyetlerinizi beslediğinizi zihninizde imgeleyerek bitkilerinizi her gün sulayın.
– Niyetlerinizi bitkilerin büyümesiyle eşleştirmek, doğayla uyumlanmanızı sağlayacak ve bu bitkileri her suladığınızda, yapraklarına güneş değdiğinde, yeni bir yaprak ya da meyve verdiğini gördüğünüzde kendinizi çok daha mutlu ve umutlu hissedeceksiniz.
– Ektiğiniz bitkilerle her ilgilendiğinizde ve büyümelerini izlediğinizde bu yeni kalıpların bedeninizde, zihninizde, kalbinizde ve ruhunuzda nasıl geliştiğinin farkında olun.

Mutluluk seviyesini artıran aromaterapi yağları

Gül, sardunya, lavanta, defne esansiyel yağları yeni başlangıçları temsil eden, enerji alanını genişleten ve bu yolla mutluluğu artıran çiçeksi kokuların başında geliyor. Mutluluk seviyenizi artırmak için bu aromaterapi yağlarından destek almanın yanı sıra yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere zaman ayırmak da yenilenmenize ve canlanmanıza destek olabilir. Resim yapmak, şarkı söylemek, dans etmek, okumak, oynamak, koşmak… Sevdiğiniz ama uzun zamandır yapmadığınız bir şeyi yaparak hayalci, maceraperest ve tutkulu yanınızı harekete geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bahar ekinoksu nedir? Ne anlama gelir? Ritüelleri nelerdir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!