İlişkinizde sevgi tükense bile sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmek elinizde

Gün gelir de aşklar tükenince, sevgi bitince çiftler arasında bir savaş başlar.

Galibi hiçbir zaman olmayan, bir hiç uğruna yapılan bir savaş. Bazen sessiz, soğuk bazen de kulakları sağır eden bir gürültüyle kanlı canlı…

Bu savaş; sevgisi tükenen kadın ve erkeğin savaşı. Savaşın; suçsuz, günahsız asıl mağduru ise çocuk, hele ki boşanma varsa. Bazen kadın kullanır anne kimliğiyle çocuğu babasına karşı, bazen de erkek kullanır baba kimliği ile çocuğu annesine karşı. Canlı kalkan olan çocuk alır tüm darbeleri, yaraları… Hayatı bu yaraları iyileştirmekle geçer sonra. Çocukken darbeleri alan kadınlar sağlıklı bir ilişki kuramaz erkeklerle, aslında erkekler için de durum aynıdır.

İlgili yazı: Boşanma travmasını atlatmanın yolları 

Annesinin babasını, babasının annesini gördüğü gibi, içten içe bir taraf diğerini hep düşman görür. Nedeni bilinmez ama bir kadının ilk aşkı olan babası hakkında söylenen kötü sözler, kadının erkek hakkındaki ilk fikrini oluşturmuştur. Aynı şey çocuğa annesini kötüleyen babanın da yaptığıdır . Zaman gelir geçer, çocuğun gözünde babanın her yaptığı suç olur. Kadınla erkek birbirini suçladıkça, öfkelerini çocuk üzerinden kustukça olan çocuğa olur. Bazen de biten evliliği devam ettirmek için kullanılır canlı olarak kalkan çocuk.  

aile
Anne ve babanın birbirleri hakkında çocuğa söyledikleri, sağlıklı kadın erkek ilişkilerinin temelini oluşturur. 

İşte sağlıklı kadın erkek ilişkilerinin temeli; çocuğun annesiyle babasının birbiri için ne söylediğine, ne hissettiğine bağlıdır. Evlilik tükense bile sevgide kalmanın gücü gereklidir.

Siz siz olun size iyi eş olmayan/olamayan adamın ya da kadının, çocuğunuzun gözünde kahraman baba ya da anne olmasına izin verin. Size için kötü bir eş, çocuğunuza da kötü bir anne ya da baba olacak demek değildir. En kıymetli varlığınız çocuğunuz ise onu egonuzun oyunlarına alet etmeyin. Haklı olduğunuzu ispat edip kazanmaya çalıştığınız bu savaşta, kaybeden sadece çocuğunuz aslında.

Çocuğunuza hak ettiği mutluluğu yaşatın

Unutmayın aslolan; haklı olmak değil mutlu olmaktır. Ve çocuğunuz da sizin gibi mutlu olmayı hak eder. Mutluluk bilinci çocukluk döneminde ailede başlar, ailede devam eder ve aile biter. Kadın ve erkeğin anne baba olarak en önemli sorumluluğu çocuğu mutlu etmek ve güvende hissettirmektir.

Tüm kalbimle; kadın ve erkeğin savaşının, çocuğun canlı kalkan olarak kullanılmasının son bulmasını diliyorum. Daha bilinçli anne ve baba olmaya doğru bugün sevgiyle küçük bir adım atın sadece.

Hande Akın Kişisel Dönüşüm Danışmanı & Yazar
5 Şubat 1977 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nde okudum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıl reklam sektöründe prodüksiyon ve ... Devam