İlişkileriniz konusunda göz ardı etmemeniz gereken 5 his

Bir İlişkide Gözardı Edilmeyecek Şeyler
Bir İlişkide Gözardı Edilmeyecek Şeyler

Günlük yaşam içerisinde, çoğu zaman vücudumuzun ve beynimizin mesajlarını görmezden geliriz. Ne var ki, yavaşlamak ve iç sesimizi dinlemek; gerçek fikirlerimizi ve hislerimizi anlamamıza yardımcı olarak, doğru adımlar atmamızı sağlar. Bu, özellikle özel hayatımız ve ilişkilerimizle ilgili konularda göz ardı etmememiz gereken bir durumdur.

Uplifers olarak ilişkilerinizde mutluluğa ulaşabilmeniz için, Psychology Today yazarlarından Judith Orloff’un, içgüdülerimiz ve ilişkilerle ilgili alacağımız kararlar üzerindeki araştırmalarını sizler için bir araya getirdik.

Vücut sinyalleri

Vücudumuz, özel ve önemli anlara dikkat çekebilmek için birçok sinyal üretir. Biriyle buluştuğunuzda karnınızın tatlı tatlı ağrıması, o kişiden etkilendiğinizin işareti olabilir. Hoşunuza gitmeyen biriyle iletişime geçtiğinizde ensenizdeki saçların kabarması da, bunun aksi bir işarettir.

Nasıl yorumlamalı?

Genellikle “içinizden bir ses” olarak yorumlayacağınız bu hisler; çevrenizde olup bitenler için, vücudunuzun, siz durumu tartmadan önce harekete geçerek verdiği sinyallerdir. Omuzlarınız gergin mi, karnınıza bir düğüm mü oturdu? Yoksa heyecanlı ve enerjik mi hissediyorsunuz?  Vücudunuzun sinyallerini soğru şekilde algılamak, size kendinizle ve içinde bulunduğunuz durumla ilgili ipuçları verir. İlişkiler söz konusu olduğunda ise, bu hisler yanlış insanlardan ve sağlıksız ilişkilerden uzak durmanıza yardımcı olabilir.

Déjà vu

Déjà vu, herhangi bir anı daha önce yaşadığınızı sanma hissidir. Yeni tanıştığınız birini daha önceden tanıyormuş ya da ilk defa geçtiğiniz bir yerden daha önce geçmişsiniz hissi, déjà vuya örnektir.

Nasıl yorumlamalı?

Déjà vu hissi, içinde bulunduğunuz anın önemine dikkat çeker. Bir sonraki déjà vu hisinizde, görmezden gelmek yerine, hislerinizi paylaşın. Bu hissin nelerin altını çizmek istediğine odaklanmaya çalışın.

Aynı zamanda, o anda aslında yapmanız gereken şeyi yaptığınızın işareti olarak da yorumlanan déjà vu, doğru kararlar aldığınızın işareti olabilir.

Senkron

Senkron, aklınızdan herhangi bir şarkıyı geçirirken aniden bir yerde çalmaya başlaması hissi olarak tanımlanabilir. Böyle durumlarda, yaşadığımız anın bir “işaret” olduğunu düşünürüz.

Nasıl yorumlamalı?

“İşaret” olarak yorumladığımız bu anlar, doğru zamanda doğru yerde olduğumuzun göstergesi olabilir. Beklemediğiniz bir anda eski sevgilinizle karşılaşmanızın ardından çalan bir ayrılık şarkısı, size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir.

Geleceği görmek

Geleceği görme hissi, bilinçsiz olarak yakın gelecekte olacak şeyleri hissetmek olarak yorumlanabilir. Sevgilinizden eve dönerken bir yere uğramasını istediğinizde, normalde kullandığı yolda gerçekleşen bir kazadan kurtulmuş olması ya da eski sevgilinizi düşündüğünüz an sizi araması, bu hisse örnek olarak gösterilebilir.

Nasıl yorumlamalı?

Sadece beyniniz değil, vücudunuzun tamamı sezgisel bir alıcı görevi yapar. Özellikle meditasyon esnasında, belirli kokular, tatlar ya da sesler algılamanız, tesadüfi değildir. Kendinizi geliştirdikçe, vücudunuzun vermeye çalıştığı mesajları da daha iyi yorumlayabilir hale gelirsiniz.

Bu tarz hisler içerisine girdiğiniz bir sonraki seferde, vücudunuza kulak verin. Partnerinizle uyumunuz arttıkça, bu taz deneyimleriniz de artacak ve ilişkinizi sürdürülebilir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Sezgisel empati

Herhangi biriyle karşılaştığınızda, ondan belirli bir his almak; örneğin ilk defa gördüğünüz birinin yalnızlığını hissetmek ya da size gülümseyen birinin aslında kötü niyetli olduğunu düşünmek, sezgisel empatiye örnektir.

Nasıl yorumlamalı?

Çevrenizdeki kişilerin hislerine duyarlı olmak, değerli bir yetenek olmasının yanı sıra, kimi zaman riskli olabilir. Sezgisel empatiyi doğru kullanabilmek için, karşınızdaki kişinin sizde bıraktığı hisse odaklanmaya çalışın. Başkalarının hislerini anlamay çalışırken, karar vermeniz gerektiğinde kendi hislerinizi dinleyin.

İlişkiler söz konusu olduğunda ise, empati kurmak, ilişkinizi güçlendireceğinden; partnerinizin hislerini algılamaya çalışarak, atacağınız adımları bu yönde belirleyin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!