İlişkilerde fiziksel temasın önemi

Sağlıklı bir ilişkinin anahtarlarından biri (ve belki de en önemlisi) fiziksel yakınlık. Fiziksel yakınlık ya da popüler deyimle “ten uyumu” derken sadece seksten bahsetmiyoruz; cinsel dürtüleri

harekete geçirmeyen temas da ilişkiler için oldukça gerekli.

dokunmak ana gorsel

 

Beden diliyle ilgili her şey gibi, dokunmak da bir iletişim şekli ve bir insanın bize dokunma şekli, söylediklerinden çok daha fazla anlam içerebiliyor. Üstelik bu sadece duygusal değil, aynı zamanda fizyolojik olarak da kanıtlanmış bir durum: Şefkat, bağlanma gibi duygularla ilişkili oksitosin hormonunun salgılanması büyük ölçüde dokunmaya ve dokunulmaya bağlı.

Fiziksel temas, kişinin meditasyon ve psikoterapi ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırırken, stres, endişe ya da iletişimsizlikten kaynaklanan pek çok cinsel sorunun çaresi olabiliyor.

Cinsel doyum için ipucu: Partnerinize dokunun

Romantik ilişkilerde dokunmanın ne denli önemli olduğu yaklaşık yarım yüzyıldır bilinen ve incelenen bir konu. Günümüzün en çok izlenen dizilerinden Masters of Sex’te çalışmaları konu edilen ve modern seks terapisinin kurucuları olarak görülen William Masters ve yardımcısı Virginia Johnson, çift terapilerinde temas konusuna ilk eğilen araştırmacılardan olmuşlar. Bu konu, gün geçtikçe ve dokunma yerini sosyal ağlardan “dürtme”ye bıraktıkça, terapistler arasında daha çok önem kazanıyor.

dokunmak el ele

Cicim aylarında el ele tutuşmadan sokakta yürüyemediklerini düşündüren çiftlerin ilişkilerine uzun vadede göz attığımızda genelde aynı sorun karşımıza çıkar: Eskisi kadar tatmin etmeyen bir cinsel hayat. Uzmanlar, bunun hayatın monotonluğu gibi dış etkenlerden ya da partnerlerin birbirine alışmasından çok, gittikçe azalan fiziksel yakınlığa bağlı olduğunu söylüyor.

Birbirinize masaj yapmaktan çekinmeyin

İlişkideki fiziksel teması arttırmanın en iyi yollarından biri, partnerlerin birbirine masaj yapması. Elbette hiçbirimiz bu konuda uzman olmadığımızdan, partnerimizin vücuduna yanlış ve fazla baskı uygulayarak rahatsız etmemek adına ufak bir eğitimden geçmekte fayda var. Bunun için kurslara yazılmaya gerek yok: Masaj konulu birkaç uzman kitabın ya da güvenilir bir kaynaktan izlenecek videoların bile çok etkisi olacaktır. Örneğin,  buraya tıklayarak çeşitli masaj tekniklerine hakim olabilirsiniz.

Önemli olan, masajı cinsel arzuyu uyandırmak için değil, fiziksel yakınlığı arttırmak için bir araç olarak görmek. Gerisinin kendiliğinden geleceğine emin olabilirsiniz.

Fiziksel yakınlığı artırıcı aktiviteler bulun

Bu kadar çiftin tango kurslarına yazılmasının ardında, damarlarındaki Arjantinli kanından başka bir sebep olsa gerek.

İlişkide fiziksel teması artırıcı aktivitelerde bulunmaya çalışın. Örneğin; bir motorsiklet ya da jetski yolculuğu, bir lunapark deneyimi ya da battaniye altında film izlemek, beraber bir dans kursuna ya da fiziksel yakınlık gerektirecek başka bir aktiviteye katılmak çok iyi gelecektir.

Son olarak, fiziksel yakınlıkla ilgili bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız partnerinizle uygun bir dille ama dürüstçe konuşmaktan kaçınmayın. Uzmanlar açık iletişimin, partnerleri birbirine yaklaştırdığı konusunda hemfikir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!