İçinizdeki dişiyi şimdi dışarı çıkarın!

Hiç çiftleri uzaktan seyretme fırsatı buldunuz mu? Genellikle tek başıma kitap okumak için her zaman tercih ettiğim birkaç mekan vardır. Buralarda bir yandan kahvemi yudumlarken bir yandan da kitaba gömülmüşken, ara sıra başımı kaldırır ve varsa etraftaki çiftleri izlerim. Bunun nasıl olduğunu düşünüyorsanız gelin birlikte inceleyelim;

Hemen yan masamızda gerçekleşen bir sahneyi dikkatle inceliyoruz. Garsonumuz kahveleri getiriyor ve hanım kızımız tepsiden alarak masaya koyuyor, henüz getiren kişinin servisine izin vermeden. Sevgili beyefendimiz ise elindeki Iphone ile uğraşmaktan, gelen kahvelerin, yanındaki güzelliğin ve hatta kendisine edilen servisin bile farkında değil. Kızımız sormaya devam ediyor; ‘Günün nasıl geçti?’, ‘Neler yaptın?’, hani gözlerinin içine bakan tipten. Sahne devam ediyor, beyefendimiz yine umursamaz bir tavırla kahvesine uzanıyor ve kısa cevaplar veriyor; ‘Evet iyiydi’, ‘Hayır görüşmedim’ gibi…Ve biz yine kitabımıza dönüyoruz.

Şimdi bir ara daha verelim, bir diğer masada olan biteni birlikte gözlemleyelim. Sahnemiz şöyle; bir kitabımız var, şiir kitabı olduğunu Özdemir Asaf isminden anlıyoruz, çiftimiz birlikte okuyor ve çaylarını yudumlarken, her sayfa üzerinde birlikte yorum yapıyorlar, beyefendimiz dikkati bir noktaya çekiyor ve anlatıyor. Sevgili kızımız ise gözlerinin içine hayran hayran bakarak sadece izliyor, o sırada şekere uzanıyor, fakat tabi ki masadaki beyefendimiz kendisini durdurarak çevik hareketlerle çayına şeker servisini tamamlıyor.

ilişki
İlişkide sizce eril rolde misiniz yoksa dişil mi?

Şimdi bu iki sahneyi kendimize örnek olarak alıp bir düşünelim bakalım; biz ilişkimizde hangi roldeyiz? Genel olarak uzmanlar burada şöyle yorumluyor: Her dişinin içinde bir eril ve her erilin içinde ise bir dişi var; fakat ilişkimiz boyunca takındığımız tavırlar, hem bizlerin hem karşımızdaki kişinin enerjisini belirli kutuplara doğru itiyor.

İlişkinin dengesi eril dişil enerjide gizli

Örneğin; kadınlar eril enerji ile dolduğunda, yani hiç beklemeden her şeyi gerçekleştirmeye, erkeklere anneleri gibi hizmet etmeye başladıklarında, erkekler bu ilişkide karşılarındaki dişiyi algılayamaz hale geliyorlar. Ve bayanlarımız bu noktada sevgisizlik ve ilgisizlik ile erkeğin daha da üzerine düşerek sonunda ‘’sevgiyi talep eder’’ konuma geliyorlar. Yani ilişkinin dengesi ve terazisi şaşıyor.

Eril dişil enerjisi ilişkideki en önemli noktalardan biri olarak kabul ediliyor.

Bu çok önemli fakat ‘elle tutulur gözle görülür’ olmayan eril dişil enerji dengesi bir ilişkinin can damarlarını oluşturuyor. Eğer bu yazıyı bu noktaya kadar okuduysanız, ilişkinizi ve kendinizi gözlemleyin, dikkatlice düşünün ve kendinize sorun; bugün içinizdeki dişi gerçekten dışarı çıkabiliyor mu?

İlgili yazı: İçimizde saklanan kadın ve erkekler: Yoga ile iş Hayatınızda eril ve dişil enerjilerinizi dengeleyin

 İçinizdeki dişinin en hak ettiği şekilde dışarı çıkabilmesi ve yaşayabilmesi sizin elinizde…

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam