İçinde yuva olarak bildiğin şeyden manevi evrimine giden yol

Büyüdüğümüzde, çocukluğumuzdaki yaşamımızın duygusal ortamını yeniden yaratma eğilimi gösteririz. Bu iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış değil, sadece içimizde “yuva” olarak bildiğimiz şeydir” – Louise Hay

Son günlerde sürekli şunları söylerken buluyorum kendimi… Bir tepki veriyorum ve ardından; “Hayır, bu ben değilim. Benim tepkim değil. Bunu bana kim öğretti? Evet bu durumda böyle davrandım ama başka bir davranış biçimi olamaz mıydı? Neden otomatik olarak bildiğim tek davranıştan gidiyorum?

İllüstrasyon: Shelby Healey

Louise Hay’in de yukarıdaki cümlesinde bahsettiği gibi… Hepsi o bildiğimiz “yuva”dan kaynaklı. Çünkü içine doğduğumuz aile ve çevre koşulları, kendimiz hakkında ne ve nasıl düşünmemiz gerektiğini de öğretti. Hatta biraz daha resme dışarıdan bakmaya çalıştıkça, içine doğduğumuz coğrafyanın bile bizi nasıl yoğurduğunu görebiliyorsun.

Yolunda yürüyor olduğum yoga felsefesinden midir, yaş itibariyle daha başka düşüncelerimin doğmasından mıdır, doğru zamanın gelmiş olmasından mıdır, yoksa hepsi birlikte mi bu etkiyi yarattı bende, bilinmez… Bilinmesi de pek mühim değil ancak; içerideki yuvanın dışına çıkıp bir başka pencerede kanat çırpabiliyorsun. Ben kendime her “bunu bana kim öğretti?” diye sorduğumda, gerçekten geçmişten bir hikaye beliriveriyor zihnimde. Gerçekten zihnimde birkaç saniyelik seyahat gibi bir şey bu. Sonrası büyük bir boşluk ya da huzur. Ve sonra her şeyin dönüştüğüne şahit olmak.. Manevi evrim yolunda bu öğrenme süreçlerinden geçiyoruz.

Çok küçük yaşlarımızda edindiğimiz inanç ve davranış sistemleriyle hayatlarımızı ilmek ilmek dokuduğumuzu duymanızı istedim bu yazımda. Ne olursa olsun ilk seçimlerin hepsi bize ait. İyi ya da kötü başımıza gelen her şeyi aslında biz seçtik, yaşıyoruz. Bir durum karşısında başkasını suçlamak ya da başkasını yükseltmek yerine, enerjimizi kendimize yoğunlaştırmalıyız.

Belki doğduğun aile, topraklar sana sevgisini sunamadı yeterince, onların da var kendilerine öğretilenleri… Şimdi sen, kendin için bir şey yapıp kendine fısıldar mısın?: “Harikasın! Seni seviyorum!” 

Seviyorum!

 

İlginizi çekebilir: Şiva dedi ki: “Farkında ol ve sonsuz yaşamı keşfet”

Şebnem Pınar
Merhaba! Yazılarımda benim 'anlama yolculuğumu' okuyor olacaksınız. Beni anlamak için yazan birisi olarak tanımlamak da isteyebilirsiniz. Şimdi daha önceden edindiğiniz tüm varsayımları ve okurken ... Devam