Hoşlandığınız kişide bağlanma problemi olduğunu anlamanın 7 yolu

Söz konusu romantik ilişkiler olduğunda insanlar ikiye ayrılır: Tek kişiye bağlanmayı sevenler ve seçenek yelpazesini her zaman geniş tutmak isteyenler.

bağlılık fobisi

Bağlılıktan hoşlanan ve ömrünün sonuna kadar aynı kişiyle yaşayabileceğini düşünenler, sevdikleri kişiyle birlikte zaman geçirmekten zevk alırlar. Hayatlarının her aşamasında “ben” değil “biz” olarak hareket etmekten hoşlanırlar.

Yan cebinde sürekli bir yedekle gezen ve risk almadan tüm seçenekleri elinde tutmaya çalışanlarsa sürekli bir arayış içindedirler. Yaşadıkları ilişkilerde hep daha iyisinin olabileceğine dair olan inançlarını canlı tutarak yeni seçeneklere kapılarını daima aralık bırakırlar. Ciddi ilişkilerden uzak durmayı tercih eden bu kişiler, onlardan hoşlanan ve yakınlaşmaya çalışan tüm kadınların / erkeklerin kendilerine aşık olduklarını ve onlarla evlenmek istediklerini düşünürler.

İşin ironisiyse, hem kadınlar hem de erkekler için çoğunlukla ikinci tip kişiler daha cazip seçeneklerdir. İlişki yaşamakla uzaktan yakından alakası olmayan, bizi çekici bulmanın yanından bile geçmeyen, iletişime geçmeyen, biz iletişime geçmek istesek de pas vermeyen tipler daima merak konusu ve ilgi odağı olurlar.

İlişkiden uzak durmayı tercih eden kişilere ilgi duymamızın önemli sebeplerinden biri de, bu kişileri değiştirebileceğimize olan inancımız ve kendimizi bu konuda test etme isteğimiz. Ancak sanıldığının aksine, bu tip kişiler değişime çok kapalı ve değiştirilmesi gerçekten çok yıpratıcı bir süreç gerektiren insanlar.

İlişki yaşamak için kendinizi ne kadar yıpratmak isteyeceğiniz tamamen sizin seçiminize kalmış, ancak duygusal olarak kendini yıpratmak istemeyenler için ilişkiden uzak durmayı tercih edenleri kolayca anlamanıza yardımcı olacak 7 sinyali sizler için derledik.

Etrafına tutarsız sinyaller göndermek uzmanlık alanıdır

Bazen size çok yakın davranır, bazen düşmanınızmışçasına sizden kaçmaya çalışır, bazense hiç yokmuşsunuz gibi davranır. Havalı görünmeye çalışarak meşgulmüş izlenimi verse de, ummadığınız bir zamanda gardını beklemediğiniz kadar çok indirebilir.

Böyle davranan biriyle olan ilişkiden en az zararla sıyrılmanın yolu, yaptıklarını kişisel olarak algılamamaktır. Size böyle davranmasının tek sebebi, yıllardır ona ilgi gösteren kişilerle olan ilişkisinde geliştirdiği taktikler.

Cinsel yaşamına herkesten daha fazla düşkündür

Tek gecelik ilişkiler konusunda farklı deneyimlerle fazlasıyla tecrübe sahibidirler.

Modu anında değişebilir

Böyle biriyle birlikteyseniz ilişkinizin bir gününün küs bir gününün barışık geçmesine kendinizi hazırlamalsınız. Bağlanma fobisi olan kişiler çok değişkendirler. Bir gün size karınız ya da kocanızmışsınız gibi yakın davranırken, ertesi gün gözünüze baka baka yan masadakilere pas atabilir.

Tüm buluşmalarını son dakikaya sıkıştırır

Cuma akşamı sizi gecenin 10’unda arayıp buluşma teklif edebilir ancak bunun sebebi sizi bir anda çok özelemesi ya da rüyasında görmesi değil, diğer planlarının iptal olması olabilir. Size özel planlar yapmak yerine sizi kendi planlarına uymanız için zorlama eğilimindedir.

Buluşmalarınızda sizi çoğunlukla evine davet eder

Bunun sebebi size gereğinden fazla vakit ayırmak istememesi ve cinsel ihtiyaçlarını da hazır buluşmuşken aradan çıkarmak istemesidir.

Sizi ailesiyle asla tanıştırmaz

Ailesiyle tanışmak sizin için gerçek ötesi bir beklenti olacaktır. Ailesinden herhangi birini bırakın, yakın arkadaşlarıyla bile tanıştırması çok zordur. Bu nedenle bağlanma fobisi olan biriyle birlikte olacaksanız hafta sonu aile evinde yapılacak kahvaltılar, dışarıda annesiyle çay içmek gibi beklentilerinizi bir kenara bırakmalısınız.

“İlişki” kelimesi lügatında yoktur, olmayacaktır.

Bu kişiyle ilişkinizin nereye gittiğini konuşmak ve gelecek planları yapmak ilişkinizin sonunu getirebilecek kadar onu korkutacaktır. Bağlanma korkusu olan kişilerin en çok nefret ettiği konuların başında evlilik, ilişki gibi bağlılık üzerine kurulu ilişkiler vardır. Sizinle ilgili hisleri, sizi hayatınızın neresinde konumlandırdığı ya da gelecekte birlikte neler yapacağınızı konuşma beklentisi içinde olmayın. Böyle biriyle birlikte olmak istiyorsanız ilişkinizi akışına bırakın ve yarınınızı bile planlamaktan uzak durun.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!