Her sabah güne mutlu başlamak için faydalanabileceğiniz 8 püf noktası

Sabahları güne mutlu bir şekilde uyanmak, aslında doğuştan gelen bir özellik değil. Sabah alarm çalar çalmaz homurdanan, kahvesini içene kadar somurtanlardan bile olsanız, biraz kendinizi eğiterek bunu tersine çevirebilirsiniz. Peki, sabah insanı değilseniz sabahları nasıl güne mutlu bir şekilde uyanabilirsiniz? İşte her sabah güne mutlu başlamanın püf noktaları:

1. Her şey iyi uykuyla başlar

Bedenin kendini yenilemesi için zamana ihtiyacı var. İyi bir gece uykusu da bedenin kendini yenilemesi, ertesi güne tutkuyla ve heyecanla başlaması için olmazsa olmazlardan. Geceleri yatağa uyku vaktinden 30 dakika önce girmeye ve bu 30 dakika boyunca elektronik aletlerden uzak durmaya çalışın. Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington’ın son kitabı The Sleep Revolution’da dediği gibi “Kötü uyku, kötü sabah demektir.”

Sabahları bedeninize kafeinden önce su girmesini sağlayın.
2. Şükredin

Şükretmenin ne kadar güçlü bir duygu olduğunu keşfedin. İsterseniz her gün şükretmek istediğiniz 25 şeyi alt alta yazın, isterseniz hayatta olduğunuz için şükrederek başlayın. Emin olun ki bir adım attıktan sonra gerisi gelecektir.

3. Su için

Sabah uyandığınızda enerjiye mi ihtiyacınız var? Uyanır uyanmaz önce tuvalete uğrayın, ardından mutfağa geçip en az 2 bardak su için. Uyandıktan 45 dakika sonra 2 bardak daha su içmeyi ihmal etmeyin. İsterseniz suyun içine limon dilimleri, nane yaprakları, zencefil dilimleri veya biraz elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Nasıl yaparsanız yapın ancak sabahları bedeninize kafeinden önce su girmesini sağlayın. Bedeniniz daha ferah ve temiz olursa, bu düşüncelerinize de yansır.

4. Esneyin

Sabahları uyandığınızda esnemek için kendinize vakit ayırın. Böylelikle dolaşım sisteminizi harekete geçirebilirsiniz. Bedeninizde endorfin salgılandıkça, kendinizi günün geri kalanında daha mutlu ve stressiz hissedebilirsiniz.

5. Müzik dinleyin

Sabahları sizi motive edecek bir playlist hazırlayın. Uyanır uyanmaz bu listeyi dinleyerek güne hazırlanmanın keyfine varabilirsiniz.

6. Bir önceki geceden hazırlanın

Sabahları anahtarlarınızı ararken, ne giyeceğinize karar vermeye çalışırken, aceleyle çantanızı düzenlerken mutlu olamazsınız. Sabahları acele etmek sizi sadece daha çok strese ve endişeye sokar. Eğer bir önceki gece 10 dakikanızı ayırıp çantanızı, kıyafetlerinizi hazırlarsanız sabahları güne daha stressiz ve endişesiz başlayabilirsiniz.

Geceleri yatağa uyku vaktinden 30 dakika önce girmeye ve bu 30 dakika boyunca elektronik aletlerden uzak durmaya çalışın.
7. Yatak odanızı temiz tutun

Sabahları temiz bir odada uyanmak, kendinizi iyi hissederek güne başlamanızı sağlar. Üstelik, odanızı temiz tutmak yapılacaklar listenizin kabarmamasını da sağlar.

8. Çıplak uyuyun

Çıplak uyumanın sayısız faydası var. Temel olarak, çıplak uyumak kendinizi daha seksi hissetmenizi ve daha dinlenmiş bir şekilde uyanmanızı sağlar. Ayrıca bel çevresindeki yağlardan kurtulmanıza da yardımcı olur.

 

İlginizi çekebilir: Hayat enerjinizi değiştirecek muhteşem sabah ritüelleri

Kaynaklar:
Pop Sugar
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!