Her gün uyguladığınızda hayatınızı değiştirebilecek 12 ufak alışkanlık

Hepimizin alışkanlıkları var. Sabah kalkar kalkmaz cep telefonuna bakmak, su içmek, dişleri fırçalamak, vs… Aslında tüm bu alışkanlıklar ufacık davranış modelleri olmalarına rağmen hayatımızı biçimlendiriyor. İşte bu ufak alışkanlıkları değiştirerek, hayatınızda çok büyük bir değişim yaratabilirsiniz. Üstelik bu değişiklikleri yapmak hiç de zor değil. İşte her gün uygulamanız gereken ufak alışkanlıklar:

1. Okuyun

Okuduğunuz şey herhangi bir şey olabilir. Ne kadar kısa veya uzun olduğu önemli değil, yeter ki size bir şeyler öğretecek şeyler okuyun.

2. Merhaba deyin

Bazı insanlar için başkalarına selam vermek hem çok zor hem de çok önemli. Sosyal varlıklarız ve hepimzin etrafı insanlarla çevrili. Tanımadığınız insanlara merhaba demeyi öğrenin, hatta bunun eğlenceli bir şey olduğunu da keşfedebilirsiniz.

3. Verici olun

Verici olmak için illa cebinizden para çıkmak zorunda değil. Deneyimlerinizi, bilginizi veya işgücünüzü paylaşabilirsiniz. Her gün birilerine ufak da olsa yardımcı olmaya çalışın.

4. Sağlıklı beslenin

Arabanızla ortak yanınızın ne olduğunu merak ettiniz mi hiç? Her ikiniz de yakıtla çalışıyorsunuz. Nasıl ki arabanıza kötü yakıt koyduğunuzda işler faciaya dönüşüyorsa, sizin için de aynı şey geçerli.

5. Daha çok hareket edin

Fiziksel olarak kötü bir durumdaysanız, bu durum psikolojinizi de etkiler. En iyi fikirler, en dinamik olduğunuz zamanlarda aklınıza gelir. Bedeninizi hareket ettirin böylelikle beyninize daha fazla kan gidecektir.

6. Şükredin

Şükretmenin binlerce yolu var. Üstelik şükretmek, mutluluğu artırmanın en kolay yollarından biri. Her gün mutlaka en az 3 şeye şükredin.

7. Kendinizi meşgul edin

Bazı insanlar sorunlarla mücadele edemediklerinde veya negatif duygulara kapıldıklarında hiçbir şey yapmadan dururlar. Korktuğunuzda, kendinizi sıkışmış hissettiğinizde öylece durmak yerine bir şeyler yapın. Okuyun, sevdiklerinizle görüşün, dışarı çıkın.

8. Kahkaha atın

Bebekler günde belki de 100 defa kahkaha atarken biz yetişkinler belki de beş kere bile kahkaha atmıyoruz. Bugünden itibaren bunu değiştirin ve her gün daha fazla kahkaha atın.

9. Yaratıcı düşünün

Hepimizin zaman zaman durup, sadece 5 dakikalığına daha derin düşünmeye ihtiyacı var. Bazen kafamızın içindeki düşüncelerle oradan oraya zıplamayı bırakıp, çözümlere ve hayatımızı ne yöne götürmek istediğimize odaklanmalıyız.

10. Doğru soruları sorun

İnsanın hayatı, sorduğu soruların niteliğine göre belirlenir. Kendinizi kurban yerine koyup acıklı sorular sormayı bırakın ve sizi ilerletecek sorular sormaya odaklanın.

11. Dinleyin

Dinlemek, hiçbir şey yapmadan karşıdakini duymak değildir. Karşınızdakini bilinçli bir şekilde dinleyin. Ağzınızı açtığınızda ise öğrenmek için sorular sorun. Bunu her zaman veya herkesle yapmak zorunda değilsiniz ancak hayatınızda daha çok yapmaya özen göstermelisiniz.

12. Öne çıkın

Korku, rahatsızlık hissi, utanma duygusu… Bunların hepsi gerçek ve sinir bozucu duygulardır ve sizin o küçücük konforlu bölgenizde kalmanızı ister. Bu duygulara karşı ayağa kalkın ve öne çıkın.

Kaynaklar:
The Self Improvement Blog
Tiny Buddha

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!