365 gün boyunca her gün meditasyon yapmak hayatımda neleri değiştirdi?

Çin asıllı Amerikalı Cyrena Lee, dünyanın görülmemiş güzelliklerini keşfetmeyi, gördüğü şeyleri hikayeleştirmeyi ve maceradan maceraya koşmayı yaşam tarzı haline getirmiş genç bir gezgin yazar. Uzun zamandır anksiyete ve kontrol bağımlılığından şikayetçi olan ve Instagram’da rastladığı #100daychallange isimli bir hashtag’ten yola çıkan Cyrena, 1 yıl boyunca her gün meditasyon yapmaya başlıyor ve bu hareketin hayatında yarattığı değişimleri anlatıyor. Gelin bu hikayeyi Cyrena’nın ağzından dinleyelim:

meditasyon

“Instagram’da gezerken tesadüfen denk geldiğim bir hashtag’e takılıp, 100 gün boyunca günde 20 dakikalığına meditasyon yapacağıma dair kendime söz verdim fakat gün itibariyle tam 365 gündür meditasyon yapıyorum!

Böyle iyi göründüğüme bakmayın çünkü işler ilk günlerde hiç de bu kadar kolay değildi. Bir yere oturup derin nefesler almak ve tamamen odaklanmak epey zordu. Bu yüzden 5’er dakikalık seanslarla başlamanın daha doğru olacağını düşündüm.”

Meditasyonu sabah rutinimin merkezine koydum

“Meditasyona başladığım dönemde, beni tüketen ve kısır döngüye girmiş bir ilişkinin içindeydim. Hem bu ilişki konusunda hem de kariyer hedeflerimle ilgili neler yapmam gerektiğini bilmiyordum ve bu durum beni endişeli bir ruh haline sokuyordu. 5 dakikalık seansların ardından, yaklaşık 1 hafta sonra seans süresini 10 dakikaya çıkardım. Ve bir süre sonra meditasyonsuz başlayan bir gün hayal edemiyordum!

Her gün meditasyon yapmak hayatımı değiştirmekten fazlasını sağladı

“Meditasyon seanslarımın başlamasından kısa bir süre sonra, endişeli sabahlar yerini rahat ve berrak bir zihinle başlayan günlere bıraktı. Sadece anksiyete konusunda değil, karar verme ve anı yaşama konusunda da kontrolü ele alıyordum. 40. Günden sonra beni sürekli huzursuz eden ilişkimi bitirdim ve kariyerim konusunda gerçekten neler yapmak istediğimi sorgulamaya başladım. Artık bilinçaltım çok daha temizdi ve hatta rüyalarımı tüm canlılığıyla hatırlıyordum!

Meditasyonun bana kazandırdığı bir diğer önemli fayda ise kesinlikle üretkenlik! Zihnimdeki yaratıcılık merkezini gri bir bulut gibi perdeleyen endişeler ve anlamsız düşüncelerden arınmak, daha çok yazabilmemi sağladı. Bu fayda, yazar olarak devam etmek istediğim kariyerim için altın değerinde bir şeydi.

Tüm bunların dışında, günlük hayatta çok daha sakin ve sağduyulu davranmaya başlamıştım. Kaba saba insanlara bile gülümsemeyi, annemi daha sık aramayı, ihtiyacı olanlara yardım etmeyi artık alışkanlık haline getirmeye başladığımı fark ediyordum. Hatta yıllardır oturduğum New York’tan taşınıp doğa ile iç içe olacağım bir yerde yaşamak gibi cesur kararlar da almıştım!

100 günlük bir maraton olarak başladığım günlük meditasyon artık hayatım boyunca sürdüreceğim “içsel bir yolculuk” Çünkü her gün 20 dakika boyunca yaptığım bu şey, gerçek beni görmemi sağlayan ve insan zihninin aslında ne kadar derin olduğunu görmemi sağlayan gerçek bir rehber”

 

Kaynak:

Mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!