Hem yurt dışında gezip hem de uçak maliyetini çıkarabileceğiniz 7 yöntem

Yurt dışında hem gezip hem de para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Günümüzde çok sayıda insan çılgın bütçelere sahip olmadan dünyanın dört bir yanını gezebiliyor. Kurlar, maliyetlerin artması, konaklama ve uçak masrafları derken herkesin aklına birtakım sorular geliyor. Yurt dışında seyahat ederken aynı zamanda para kazanabilir miyim? Böylece seyahatimi güvenli bir şekilde finanse edebilir miyim? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte göz atalım!

Seyahat ederken para kazanmanın yolları…

Sokak müzisyenliği ile yeteneğinizi konuşturabilirsiniz

Yurt dışında seyahat ederken aynı zamanda para kazanabilmenin en keyifli yollarından biri sokak müzisyenliğidir. Çoğu ülkede yerel yönetimlerden belirli belgeler ve miktar para karşılığında izin almak gerekse de gün içinde tüm işlemlerin parasından daha fazla kazanabileceğinizi bilmelisiniz. Müziğin sokağa taştığı bu mesleği gerçekleştirmek için ister yalnızca şarkı söyleyin, ister gitarınızı elinize alıp bir şeyler çalın, isterseniz de ilginiz olan müzik aletlerinden birine sarılın. İnsanların size eşlik etmesine izin verebilir ve bir sonraki rotanızın planını yapmaya başlayabilirsiniz.

Seyahat blogger’ı olup deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz

Yurt dışına sık sık seyahat ediyor ve yeni deneyimler kazanmayı seviyorsanız seyahat blogger’ı olmanızın zamanı gelmiş olabilir. Sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte popülerleşen ve bir meslek haline bürünen seyahat bloggerlığı, tecrübelerinizi paylaşırken aynı zamanda para kazanmak adına harika bir yöntem. Kaliteli görseller ile birlikte kaliteli içerikler üreterek takipçi oranınızı artırabilir ve bu şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada önemli olan takipçilerinize sunduğunuz içeriklerdir. Hedef kitlenize uygun faydalı içerikler sizi ilk etapta bir adım öne geçirmeye yetecektir.

Stok fotoğrafçı olup görsel zekanızı nakite çevirebilirsiniz

Stok fotoğrafçılık, görsel dünyanın popüler bir hale gelmesiyle tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Özellikle görsel işler üzerine yoğunlaşan ajanslar, youtuber’lar veya blogger’lar stok fotoğraf sitelerini sık sık ziyaret ederler. Stok fotoğraflarınızdan para kazanmaya başlamak için kullanıcıların ne tarz görsellere ihtiyaçları olduğunu bilmeli ve buna uygun olarak orijinal içerik sağlamalısınız. Yüklediğiniz içerikler kullanıcılar tarafından ne kadar rağbet görürse siz de o kadar para kazanmış olursunuz. Bu aşamada en sık tercih edilen stok fotoğraf sitelerinin komisyon aldığını unutmamalısınız.

YouTuber olup seyahatlerinizi profesyonel içeriğe dönüştürebilirsiniz

YouTube, son zamanların en sık kullanılan sosyal medya platformlarından biri haline gelmiş durumda. YouTube’un bu kadar sık kullanılması ile birlikte YouTube içerik üreticileri de artış gösterdi. Özellikle seyahat konusu üzerine içerik üretenler oldukça çoğaldı. Gezip görülen yerlerin görüntüleri, kişilerin deneyimlerini sözlü olarak aktarması, bilgilendirmelerin birebir yapılıyor olması izleyicilere cazip geliyor. Siz de kendiniz adına bir seyahat kanalı açabilir ve seyahatleriniz boyunca biriktirdiklerinizi paylaşarak para kazanabilirsiniz. Bu şekilde seyahatleriniz sırasında hem hiçbir detayı kaçırmaz hem de kendinize videolu hatıralar bırakmış olursunuz. Michelle Phan’dan başarılı bir “YouTuber” olmanın sırlarını anlatan blog yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gönüllü projeler ile eğlenerek para kazanabilirsiniz

Dünyanın dört bir yanında gönüllü projelere katılarak hem eğlenebilir hem tecrübe edinebilir hem de para kazanabilirsiniz. Gönüllü projeler sayesinde seyahat ettiğiniz bölgenin yerel vatandaşları ile tanışabilir ve bulunduğunuz yer hakkında birçok detaylı ve değerli bilgiye ulaşabilirsiniz. Oldukça çeşitli olan bu gönüllü çalışmaların arasından zevkinize uygun olanı seçip işe koyulabilirsiniz.

Bakıcılık ile konaklamayı ücretsiz hale getirerek para kazanabilirsiniz

Günümüzde çocuklardan evcil hayvanlara, evcil hayvanlardan bitkilere pek çok şeye ev bakıcılığı yapılabiliyor. Siz de gideceğiniz ülkelerde verilen iş ilanları sayesinde ev sahipleri ile anlaşabilir ve böylece hem konaklamayı ücretsiz bir hale getirebilir hem de ekstra para kazanabilirsiniz. Bahçelerdeki bitkilere, çiçeklere, kedi ya da köpeklere bakıcılık yapabilirsiniz. Bu deneyim boyunca hem ev sahipleri ile sosyal bir ağ kurabilir hem de seyahatinizi keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Pabbler ile ürün taşımacılığı yaparak para kazanabilirsiniz

E-ticaret sitelerinin yurt dışına göndermek istedikleri ürünlerin teslimatını gezginlerin valizlerindeki boşlukları kiralayarak gerçekleştiren Pabbler ile siz de başkalarının ürünlerini taşıyarak para kazanabilirsiniz. Taşıyabileceğiniz yükü sisteme girerek gerekli olan malzemeleri öğrenebilir ve böylece taşımacılığa başlayabilirsiniz. Pabbler ile hem para kazanabilir hem de teslimat yapacağınız kişinin işini kolaylaştırabilirsiniz. Her yaştan gezgini destekleyen bu sistem ile seyahatinizi güvenli bir şekilde finanse edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bu yaz için planınız ne: 5 farklı tatil önerisi

Duygu Ateşoğlu Psikolog Seyyah
Merhaba ben Duygu, 1993 doğumluyum. 2016'da Yeditepe-Psikoloji'den mezun olduktan sonra, çeşitli seminerler için yurt dışına çok fazla seyahat gerçekleştirdim. Seyahat etmek hem işim hem ... Devam