Michelle Phan’dan başarılı bir “YouTuber” olmanın sırları

Michelle

8,5 milyonu aşan takipçi sayısı ile YouTube’un en ünlü yüzlerinden Michelle Phan, henüz 29 yaşında ve bugün dünyanın en ünlü markalarıyla birlikte yürüttüğü projeler sayesinde hatırı sayılır bir servete sahip. YouTube kanalında yer alan videolar günlük ortalama bir milyarın üzerinde bir izlenme sayısına sahip. Sosyal medyada da kitleleri peşinden sürükleyen bu genç girişimci, “YouTuber” olmak isteyen gençlerin idolü.

Michelle Phan’ın 2009 yılında makyaj videoları ile başlayan YouTube serüveni, bugün bambaşka bir çehreye büründü. Bir yandan hala makyaj videoları çekmeye devam eden Vietnam asıllı girişimci, öte yandan seyahatleri, hayata dair deneyimleri ve kariyer gibi konularda çektiği film tadındaki videolarla “içerik pazarlaması” dalında kendini geliştirmekten asla vazgeçmiyor. Reklam gelirleri ile elde ettiği sermayeyi ise kendi kozmetik markasını kurmak ve videolarının prodüksiyon kalitesini arttırmak için kullanan Phan için,”Nasıl başarılı bir YouTuber olunur?” sorusunun cevabı diyebiliriz.

Ancak elbette Michelle Phan’in başarısının ardında sempatikliğini ve güzelliğinden çok daha fazlası var. İşte YouTube kanalı açmaya niyetlenenlere ya da mevcut kanalını kitlelerle buluşturmak gibi bir hedefi olanlar için Michelle Phan’dan YouTube için pazarlama ve iş stratejileri:

İzleyici kitlenizi iyi analiz edin

İster makyaj videoları çekin, isterseniz çektiğiniz videolarda teknolojik cihazları tanıtın; yani içerik ne olursa olsun halletmeniz gereken ilk şey hedef kitlenizin eğilimlerin analiz etmektir. Bunu yapmanın en iyi yolu ise onlarla iletişim halinde kalarak, videolar hakkında yazdıkları yorumları okumak ve sınıflandırmaktır. Michelle Phan bazen sırf video altı yorumları okuyup analiz edebilmek için sabah 5:30’da kalktığını söylüyor.

Ayrıca bu yorumları okuyarak ve sürekli analiz ederek, sizi takip edenlerin ne izlemek istedikleri hakkında fikir sahibi olabileceğiniz gibi onlardan bol bol ilham ve yeni fikirler alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 3 büyük değişimle Facebook’un gelecek 10 yılı

Mesai harcayın

Bir YouTuber olarak iyi bir noktaya gelmek istiyorsanız, bu işi arada bir baktığınız bir hobi olmaktan çıkarın ve bu işe ciddi ciddi zaman harcayın. Telefon kamerasıyla 5-10 dakikada videolar çekmek yerine, kendinize iyi bir ekipman satın alı ve video düzenleme programları hakkında fikir edinin. Çektiğiniz videoları kurgulayıp süsleyerek onları daha ilgi çekici ve izlenebilir hale getirebilirsiniz.

Bir şey satıyor gibi görünmeyin

İnsanlar üzerinde iyi ve doğal bir izlenim bırakabilmek için, ürün tanıtım videolarında bile satıcı gibi görünmeyin. İnsanları satın almaya doğrudan teşvik etmek yerine, kişisel deneyimlerinizi ve ürünle ilgili doğal yorumlarınızı aktarmak izleyici kazanmanıza yarayacaktır.

Yaratıcı olmaktan vazgeçmeyin

Ürettiğiniz video içeriğin türü ne olursa olsun her zaman “yapılmamışı yapın”. YouTube’da milyonlarcası bulunan bir videoyu aynı anlatımla yeniden çekmek veya kopyalamak, hem takipçi sayınızı düşürür hem de viral olma ihtimalinizi zayıflatır.

Kısa vadeli sponsorluklar yerine uzun vadeli marka iş birliklerini benimseyin

Kısa vadeli sponsorluk anlaşmaları sıcak para getirse de güvenilirlik ve sürdürülebilirlik açısından biraz sıkıntılı olabilir. Bu yüzden uzun vadeli partnerlikler ve iş birlikleri, uzun vadeli finansal girdilerinizi  planlayabilme açısından size avantaj ve güvence sağlar.

İlginizi çekebilir: Airbnb’nin yeni mobil aplikasyonu turizme yeni bir soluk getiriyor!

 

 

Kaynak:

İnc.com

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!