Hayatınızı kolaylaştıracak 9 gizli iPhone özelliği

Apple’ın hayatlarımızı tümden değiştiren bombası iPhone kullanıp da alışmamak imkansız. Gün içinde defalarca elimizin gittiği, menüler arasında ışık hızıyla dolaştığımız ve bazen sadece bilinçsizce karıştırdığımız iPhone’ların duyunca hemen kullanmak isteyeceğiniz az bilinen özelliklerini sizler için araştırdık:

Hayatı kolaylaştıran iPhone özellikleri
Hayatı kolaylaştıran iPhone özellikleri

Bulunduğunuz yerlerin dökümünü görebilirsiniz

Telefonunuzun Settings menüsüne girerek, Privacy > Locations Services > System Services > Frequent Locations adımlarını takip ederek, konum servisleriniz açıkken ziyaret ettiğiniz tüm yerlerin listesini görebiliyorsunuz.

Kısa mesajlara telefon kilidini açmadan cevap verebilirsiniz

Bu pratik özellik sayesinde ekran kilidini sola doğru kaydırarak mesajları doğrudan cevaplayabiliyorsunuz.

Klavyeyi trackpad gibi kullanabilirsiniz

Klavyeyi tıpkı Macbook’larde bulunan trackpad gibi kullanabiliyorsunuz. Böylece bir şey yazarken çok daha kolay editlemek ve silmek mümkün oluyor.

Grup mesajlaşmalarından kolayca ayrılabilirsiniz

İPhone’un kendi grup mesajlaşma servisindeki grup mesajlaşmalardan sıkıldıysanız, detaylar kısmına girerek leave conversation seçeneği ile konuşmadan kolayca ayrılabilirsiniz.

Audio ve video mesajların kendini imha etmesini sağlayabilirsiniz

iPhone’dan gönderdiğiniz bir audio / video mesajın gönderdiğiniz kişi tarafından saklanmasını istemiyorsanız, mesajınız kişiye ulaştıktan (izledikten veya duyduktan) 2 dakika sonra kendini imha edebiliyor. Bu özelliği açmak için settings >messages adımlarını izleyip ekranı aşağı doğru kaydırmanız gerekiyor.

Gelen aramaları kısa mesajla cevaplayabilirsiniz

Telefonunuz çaldığında konuşmak için müsait değilken, gelen aramaları açmadan mesajla cevaplayabiliyorsunuz. Yoldayım, toplantıdayım gibi hazır mesajların yanı sıra kendi oluşturduğunuz mesajı da ekleyebiliyorsunuz.

Hızlı erişim ve arama yapmak için Spotlight kullanabilirsiniz

Spotlight’ı, yani iOS işletim sisteminin gelişmiş arama modülünü doğrudan aramalar yapmak için kullanabilirsiniz. Örneğin hesap makinası uygulamasını açmaya üşeniyorsanız sonucunu almak istediğiniz işlemi buraya yazarak hızla cevap alabilirsiniz.

Hesap makinası uygulamasını daha etkin kullanabilirsiniz

Normalde hesap makinası uygulamasında son rakamı silmek için bir buton yok. Ekrandaki rakamlar sil tuşuna basıldığında tamamen siliniyor. Ancak tüm rakamları silmek yerine sadece son rakamı silmek için swipe left ya da right yapmanız yeterli.

iPhone’ununuzu bir sağlık künyesi gibi kullanabilirsiniz

Örneğin yolda yürürken bayıldınız ve telefonunuzu kullanacak durumda değilsiniz. Böyle bir durumda insanlar, senin medical ID’ninizi kilitli ekranda acil arama kısmına girerse görebilirler. Yani herhangi bir şifre girmeden bu bilgilere ulaşabilmek için Apple’ın sunduğu Health uygulamasına girip istenen bilgileri doldurmak.

Sağlık uygulamasına gireceğiniz bilgiler acil durumda hayat kurtarabilir
Sağlık uygulamasına gireceğiniz bilgiler acil durumda hayat kurtarabilir

 

Kaynak:

thrillist.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Tatilinizi kolaylaştıracak 9 iPhone uygulaması

Yoga yapanlar için iPhone uygulamaları

En çok tercih edilen fotoğraf düzenleme uygulamaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!