Akıllı telefon bağımlılığına engel olacak zekice bir tasarım ortaya çıktı

Artık herkes sürekli telefonunu kurcalamaya başladı. Mail geldi mi? Sosyal medyada ne oluyor? Hangi fotoğrafı paylaşsam? Bunun gibi sorular hayatımızın merkezine girdi ve açık söylemek gerekirse bir hayli de zaman almaya başladı. Akıllı telefon teknolojilerinin hızla gelişmesinin de bu durum üzerinde ciddi bir etkisi bulunuyor.

Akıllı telefon bağımlılığına engel olacak zekice bir tasarım ortaya çıktı
Akıllı telefon bağımlılığı hızla artıyor

Birçoğumuz içi akıllı telefonlar; kaçınılmaz bir gereklilik, dünyaya açılan pencere, arkadaşlarımızla ve ailemizle iletişim kurduğumuz yegane araç haline geldi. Bu teknolojilerin gelişmesi ve insanların daha fazla buna bağlı hale gelmesi sonucu; yaşadığımız ana odaklanmak yerine bütün enerjimizi ve dikkatimizi telefon ekranlarına harcıyoruz. Yaşadığımız çağın gerekliliklerinden birisinin bu erişilebilirlik olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu erişilebilirlik hangi seviyede gerçekleşmeli?

Joe Hollier ve Kaiwei Tang, bu bağlanma ihtiyacının ve akıllı telefonların yol açtığı tehlikelerin farkında olarak The Light Phone isimli cihazı geliştiriyorlar. Bu cihaz sadece telefon görüşmeleri yapmaya yarıyor.

Videodan da görüleceği üzere The light phone’un, mümkün olduğunca küçük olmasına dikkat edilmiş. Cihazın üzerinde sadece rakamlar bulunuyor ve bir uygulamayla akıllı telefonunuzla bağlantı kurulabiliyor. Ayrıca, çok küçük olduğu için cüzdanınızda, kredi kartlarının yanında bile taşınmaya müsait olan The light phone, 20 gün süreyle şarj edilmeden kullanılabiliyor.

The light phone’nun geliştiricilerinden Tang, insanların akıllı telefon kullanmalarına karşı olmadıklarını söylüyor. Ancak onlara göre, en azından hayatın belli başlı zamanlarında akıllı telefonu bırakmak gerekiyor. Mesela çocuğunuzu parka götürdüğünüzde, elinizde telefon olması yerine, onunla ilgilenebilirsiniz.

Sonuç olarak bu cihaz sayesinde akıllı telefonların tamamen hayatımızdan çıkacağını söyleyemeyiz. Ancak yine de gün içerisinde, kısa süreli de olsa telefon bağımlılığından kurtulabilir ve hayatın farına varabiliriz.

Kaynak:
Magazine good

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Sosyal medyanın hayatımıza getirdiği en büyük yenilik: Yalnızlık

Phubbing: Sosyal medya bağımlılığı ve insan ilişkileri üzerindeki olumsuz etkileri

24 saat sosyal medyada ulaşılabilir olma isteği, ergenlikte kaygı ve depresyona sebep oluyor

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!