Hayatı spontane yaşamanın 3 özgürleştirici etkisi

Planlara ve alışkanlıklara olan düşkünlük, hayatı spontane yaşamamıza bazen engel olabiliyor. Düzenimizi kontrol altında tutmak ve güvenli alanımızdan ayrılmamak çekici görünse de alışkanlıklarımıza takılı kalmak zaman zaman hayatın doğal akışını kaçırmamıza neden olabilir. Organize, disiplinli ve planlı bir yaşamın pek çok faydası olmasına rağmen, hayatı spontane yaşamanın da kendine göre faydaları olduğunu söylemek mümkün. İşte onlardan birkaçı…

1. Spontane yaşamak hayatınıza esneklik katabilir

Spontane yaşamak planlara olan bağlılığınızı kırdığı için hayatı daha esnek yaşamanıza olanak sağlayabilir.

Planlar zaman zaman bozulabilir. Ancak hayatı spontane yaşayıp plan yapmadığınızda, bu seçeneği büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede, sadece gideceğimiz restoran kapalı olduğunda değil, sorunsuz bir günde de yeni mekanlar deneyebiliriz. Bu esnekliği kazanmak, daha iyi seçeneklerle tanışmamızı sağlayabileceği gibi, çok yönlü düşünme kabiliyetimizi artırarak değişime ayak uydurma yeteneğimizi de geliştirebilir.

2. Anı yaşamak yaratıcılığınızı artırabilir

Leon Seltzer‘ın “The Wisdom of Spontaneity” isimle makalesinde bahsettiği gibi, hayatı analiz etmeye çalışmak yaratıcılığı öldürebilir.

Bunun yerine kendinizi hayatın akışına kaptırmak, hiç farkına varmadığınız bir şekilde yaratıcılığınızı su yüzüne çıkarabilir. Bu sebeple zihninizi planlardan ve alışkanlıklardan temizleyerek, yaratıcılığınızı canlandırmayı deneyebilirsiniz. Zihninizi bir süre özgür bırakarak yaratıcılığınız üzerindeki etkisini gözlemlemek, konu hakkında daha net bir izlenime kavuşmanıza yardımcı olabilir.

3. Spontane yaşam, mutluluk getirebilir

Seltzer, mutluluğun spontane bir şekilde hayatımıza girdiğini ve planlanabilir bir duygu olmadığını iddia ediyor. Sebep olarak ise, bir plan gerçekleşmediğinde kendimizi huzursuz hissetmemizi gösteriyor. Mutlu olmayı garantilemek adına plan yapmış olsak bile, planın bozulması halinde mutsuzluk yeniden karşımıza çıkabiliyor. Halbuki anı yaşadığımızda, mutluluğun farklı yollarla karşımıza çıkma ihtimali de artıyor.

Alışkanlıklarımızı ve planlarımızı bir süreliğine kenara bırakmak, mutluluğun sadece güvenli alanımızda değil, hayatın doğal akışında da karşımıza çıkmasına olanak tanıyabilir.

Kaynak
Elite Daily

İlginizi çekebilir: Her şeyi olduğu gibi, olduğu şekliyle kabul etmek: Akışa engel olmayın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!