Hayallerinizi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken 5 önemli yol

Mucizelere inandığım günden beri hayatımda olumlu gelişmeler oldu. Mucizelerin varlığını ise hayallerim gerçekleşmeye başlayınca fark ettim. Hayallerimi gerçekleştirebildiğimi ise içimdeki potansiyelle tanışınca anladım. Biraz karışık mı geldi? O zaman gelin size hayallerimi gerçekleştirirken izlediğim 5 yolu anlatayım.

1. Hayal kurmak için kendinize izin verin

Eğer hayatınızı mucizelerle doldurmak istiyorsanız önce hayal kurmalısınız. Hayal kurmak basit bir eylem gibi görünebilir. Fakat en son ne zaman, neyin hayalini kurduğunuzu bir düşünün. Bu soruyu hayat amacınızı belirlemek olarak düşünürseniz bu defteri kapatıp, hızlıca uzaklaşırsınız. Çünkü insanın hayattaki amacını keşfetmesi ile hayal kurması başka şeyler. Hayalinizin mükemmel ve büyük, çok büyük olma zorunluluğu yok. Mükemmel hayali ararken odak noktanız olan hayal kurmanın büyüsünden uzaklaşabilirsiniz. O yüzden kendinize basit sorular sorarak hayal kurun.

Uygulama: Hayal kurma eylemini bir aktiviteye çevirin. Kağıdınızı ve kalemlerinizi hazırlayın. Gözlerinizi kapatın ve zihninizi bir yoklayın. Hayalleriniz zihninize hücum da edebilir, onu bulmakta zorluk da yaşayabilirsiniz. İşte bu noktada kağıt ve kalem size yardımcı olacak. Aklınıza gelen her düşünceyi yazın. Seyahat etmek istediğiniz yerleri, sahip olmak istediğiniz işi, nasıl bir yaşam sürdürmek istediğinizi düşünün. Bu uygulama sonunda bir nevi zihninizin fotoğrafını çekmiş ve böylelikle hayalinizi elle tutulabilir bir hale getirmiş olacaksınız.

Hayallerinizin gerçekleşmesi de gerçekleşmemesi de sizin elinizde. Bu yüzden kendinize hayal kurmak için izin verin.

2. Hayallerinize bağlılık gösterin

Artık bir hayaliniz olduğuna göre izlemeniz gereken ikinci adım hayallerinize bağlılık göstermeniz. Hayallerinize bağlı kalmanın tek yolu ise ona ulaşmak için aksiyona geçmek. Eminim, birçoğumuz bir şeylerin hayalini kurduktan sonra onu gerçekleştirmek için aksiyona geçmiyor ve ardında bir sürü gerçekleşmemiş hayal bırakıyor. Hatta sonra da bu işi şansa bağlıyor ve yeterince şanslı olmadığını düşünüyor. Düşündüğünüz anda yüzünüze gülümseme getiren o hayalleri gerçekleştirmek için kararlı ve planlı olmalısınız.

Uygulama: Yine kağıt ve kalemlerinizi alıp, hayalinizi gerçekleştirmek için bir plan çıkarın. Mükemmel planı bir kenara bırakın. Bir taslak da çıkarabilirsiniz. Önemli olan buna zaman ayırıp, planlama yapmanız. Hayalinizi kocaman harflerle yazın ve kendinize hayalinize ulaşmak için nelere ihtiyacınız olduğu sorun ve bu soruya cevaplar verin. Bu para, motivasyon, cesaret, heyecan aslına bakarsanız her şey olabilir. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra bu ihtiyaçları nasıl elde edeceğinizi düşünün, araştırın, okuyun. Daha önce sizin hayalinizi gerçekleştirmiş kişilerle iletişime geçin, tavsiye isteyin. Başkalarının başarısından ilham alın. Hazırladığınız bu planın bir fotoğrafını çekin ve yönünüze her kaybettiğinizde bu fotoğrafa bakın.

Henry Ford’un dediği gibi: “Yapabileceğinize inansanız da inanmasanız da haklısınız”.

3. Korkularınızın hayallerinizin önüne geçmesine izin vermeyin

Her şey yolunda giderken bile zihniniz belirli aralıklarla size korku duymanızı sağlayacak sorularla gelecek. Bir Japon atasözü der ki “Korku, zihniniz izin verdiği sürece derinleşebilir.” Hayalinizi gerçekleştirmek için emek verdiğiniz bu süreçte korkularınızın hayallerinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Korkuların en büyüğü belirsizlikten ve başarısız olma ihtimalinden kaynaklanır. İnsan kendini arafta bulduğunda korkmaya başlar. Aslında her şeyi deneyim olarak görmeye başladığınızda bir şeyi iyi veya kötü yapmaktan korkmamaya başlayacaksınız.

Uygulama: Korkularınız sizi esir almaya başladığında kendinizle konuşmaya başlayın. Unutmayın, zihniniz size karşı hep bir savaş halinde olacak. O yüzden ona kanmayın. Onun sorduğu sorulara yanıt verin. Yanlış düşündüğünü söyleyin. Her şeyin güzel olacağına karşı duyduğunuz inancı paylaşın.

İki seçeneğiniz olduğunu düşünün. Biri hayalleriniz diğeri korkularınız. Hangisini seçerdiniz?

4. Zorluklar karşısında pes etmeyin

Bu yola çıkarken yaşayacağınız her deneyime kapınızı açın. Bazen her şey tam da planladığınız gibi giderken, bazen kendinizi bir çıkmazın içinde bulacaksınız. Bazen biri çıkacak ve dünyanın en saçma işine kalkıştığınızı söylecek. Zorluklar bu sürecin bir parçası gibi aslında. İlk denemenizde işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bunu da kabul edin ve kalbinizin sesini dinleyin. İnandığınız sürece gerçekleşmeyecek hiçbir şey yok.

Uygulama: Zorluklarla karşılaştığınız anda bunun farkına varın ve üstesinden gelmek için çözümler üretin. Zorlukları bir engel olarak değil aşılması gereken bir tepe gibi düşünün. Yılmak, söylenmek, vazgeçmek yerine hayallerinizi yazdığınız kağıdı çıkarın ve hayallerinizden aldığınız enerjiyle yolunuza devam edin.

Her şeyin çözümü sizin elinizde.

5. Hayalinizi görselleştirin

Görselleştirme hayallerinizin ulaşılabilir olduğunun en büyük kanıtıdır. Hayallerinizi görselleştirmek pozitif düşünmenize ve heyecanınızı arttırmaya da yardımcı olur. Bu teknik psikoloji bilimi tarafından da kanıtlanmış bir teknik. Hayal gücünüzle şekillendirdiğiniz her şeyin bir gün gerçek olma olasılığı çok yüksektir.

Uygulama: Sessiz bir yerde oturun ve gözlerinizi kapatın. Dışarıdan gelen sesler varsa bile dikkatinizi bu seslerden uzaklaştırın ve hayalinizi düşünmeye başlayın. Daha sonra bu hayalin gerçekleşmiş halini düşünün. Hayaliniz gerçekleştiği anda yaşayacağınız duyguları hayal edin. Sonra gerçekleşmiş bu hayal için şükran duyun. Bunu sık sık tekrarlayın. Özellikle her gün uyumak üzereyken bu egzersizi yapın.

BONUS: Paulo Coelho’nun hayatıma yön veren bir sözünü paylaşmak istiyorum. Demiş ki; “Hayattan bir şey istediğinizde evren, o şeyin gerçekleşmesi için çalışır ve sana yardım eder.” Rahat olun ve hayatın akışına inanın. Ulaşamayacağınız bir şeyin hayalini zaten kuramazsınız. Eğer hayal kurabiliyorsanız içten içe onun gerçekleşeceğini bilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hayallerinizin peşinden koşmak için 7 sebep

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam