Hayalinizdeki işe kavuşmanızı sağlayacak tüyolar

“Aslında öyle bir işte çalışmayı çok isterim ama ben bunun için yeterince iyi değilim.”

Birçoğumuz bu cümleyi bizzat kendimiz söylemişiz veya etrafımızdakilerden işitmişizdir. Oysa bir işle ilgili sizi içten içe çağıran bir şey varsa, belki de sandığınız kadar yetersiz değilsinizdir. Belki de bir yönünüzle o iş için çok uygun olabilirsiniz. Ancak önemli olan, bunu fark edebilmek ve sizi hayalinizdeki işe ulaşmaktan alıkoyan bariyerleri fark edip aşmaya çalışmakta gizli.

İlgili yazı: Dünyanın en başarılı isimlerinin sırrı: 5 saat kuralı

Peki, hayalinizdeki işle aranızdaki engeller neler olabilir? İşte size kariyer yolculuğunuz boyunca rehberlik edecek ve hayalinizdeki işe kavuşmanızı sağlayacak öneriler:

1. Temel değerlerinizi belirleyin

Öncelikleriniz neler? Para sizin için birinci sırada mı geliyor? Yoksa paradan önce yaratıcı fikirlerinize değer veren ve sizi yücelten bir yerde mi çalışmayı daha çok istersiniz? Bunun doğrusu veya yanlışı yok, önemli olan sizin ne düşündüğünüz. Bunu belirlemek her zaman kolay olmayabilir. Böyle zamanlarda öncelikle hayattan beklentilerinizi sıralayın. Sonra da ne yapmak istediğinizi ve bunun karşılığında neler sunabileceğinizi sorun kendinize. Böylelikle sizin için ideal kariyer seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

meslek 01
Hayalinizdeki işi bulmanın anahtarı, esnek olmaktan geçer.
2. Nereye ait olduğunuzu bulun

Değerlerinizi belirlediyseniz, şimdi sıra bu değerlerin nereye uygun olduğunu bulmakta. Farklı kurumsal kültürler vardır ve bunların her birinin kendine özgü etnik, yapısal ve davranışsal özellikleri bulunur. Her bir kurumsal kültür, kendi değerlerini taşır. Kurumsal kültürleri araştırın ve nereye ait olduğunuzu tespit edin.

İlgili yazı: Başarılı insanların çelişkili özellikleri

3. Teknolojiden faydalanın

Hayalinizdeki işe doğru ilk adımları attınız. Peki o işi nasıl bulacaksınız? Günümüzde hem iş arayanların hem de iş verenlerin sosyal medyada çok vakit geçirdiklerini biliyoruz. O halde siz de sosyal medyadaki profillerinizi güçlendirin. Özellikle LinkedIn gibi iş dünyasına yönelik sosyal medya sitelerine ağırlık verin.

4. Etrafınızda sizi destekleyecek insanlar olmasını sağlayın

Hayalinizdeki işi bulmak çok ciddi bir süreçtir. Hayatınızı derinden etkileyen şeyler yaparken, güven duyduğunuz insanlara ihtiyacınız olur. Hayalinizdeki işi ararken de güvendiğiniz insanların desteğinden, gücünden yararlanın. Size rehberlik edecek yakınlarınızın desteğini önemseyin.

İlgili yazı: Evrenin muhteşem akışında “net olmak” üzerine hayatınızı değiştirebilecek öneriler

5. Esnek olun

Hayatla kavga etmeyin. Onun yerine zarları tekrar atın. Hayalinizdeki işi bulmanın anahtarı, esnek olmaktan geçer. Kendinizi tek bir role hapsedip hayal kırıklıklarına davetiye çıkarmayın. Bunun yerine karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmeyi bilin.

meslek 02
Hayalinizdeki işi ararken de güvendiğiniz insanların desteğinden, gücünden yararlanın.
6. Tutarlı olun

Kariyeriniz boyunca attığınız tüm adımların, bir gün sizi asıl hedefinize ulaştıracağını unutmayın. Bu yüzden attığınız adımlar konusunda tutarlı olun. Günü geldiğinde, hayalinizdeki işe kavuşmak için geçmişte yaptığınız her şeyin aslında birbiriyle bağlantılı olduğunu söylemenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Kaynak:
Mind Body Green

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!