Hayalimizdeki ilişkiyi ararken düştüğümüz büyük yanılgı: Duygusal boşlukları doldurmak

Aradığı ‘mükemmel’ ilişkiyi bulma konusunda bir çoğumuz hep aynı yanılgıya düşüyoruz. Bu yazımızda sizlerle bu yanılgının ne olduğunu ve hayalinizdeki ilişkiye ulaşma aşamasında ne gibi adımlar izlemeniz gerektiğini paylaşacağız.

Duygusal boşlukları doldurmak
Duygusal boşlukları doldurmak

Bir çoğumuz hayallerimizdeki partneri ya da ilişkiyi ararken, karşımızdaki kişinin ve yaşayacağımız ilişkinin hayatımızın eksik bir parçasını tamamlayacağına inanıyoruz. Yani, hayatımızda eksiklik olarak gördüğümüz şeyleri ve bu eksikliğin yarattığı duygusal boşluğu karşımızdaki kişinin tamamlamasını bekliyoruz. 

Mutluluğun anahtarı

Düzenli ve sağlıklı bir ilişkiye sahip olmanın mutluluğun formulü olduğunu düşünüyorsanız, ne yazık ki yanılıyorsunuz. İyi bir ilişkiye sahip olmak ve partnerinizle olan iletişiminizin sağlıklı olması mutluluğunuzu pekiştirebilir, ancak ilişki yaşamak asla basil başına mutluluğun anahtarı değildir.

İdeal partneri bulma çabalarınız sırasında hissettiğiniz gerginlik, karşınızdaki kişi tarafından fark edilir.

Yaşadığınız duygusal boşluğu doldurmak için bir ilişkiniz olmasını istediğinizi farkında olmadan karşınızdaki kişiye yansıtabilirsiniz. Bu durumun fark edilmesi, aranızdaki iletişimde güven eksikliği yaratacak ve karşınızdaki kişiye olan yaklaşımınız bir süre sonra samimiyetsiz ve yapay gelmeye başlayacaktır.

Kendinize güvendiğinizde ve kendinizden emin tavırlar sergilediğinizde, karşınızdaki kişiye  yapıcı, samimi ve güvenilir olduğunuzun sinyallerini verirsiniz. Kendinizden emin olmanız, gerçekten ne istediğinizi bildiğinizi ve doğru kişiyle beraber olduğunuzdan şüphe duymadığınızı gösterecektir.

Aradığınız ilişkiyi bulma sürecinde kendinizi daha güvende hissedebilmek ve ne istediğiniz konusunda kendinizden daha emin olabilmek için, karşınızdaki kişinin tamamlamasını beklediğiniz duygusal boşlukların ardındaki sebeplerin ne olduğuna odaklanmalısınız. Size kendinizi boşlukta ya da eksik olduğunuzu hissettiren durumların neler olduğuna odaklanmak, bu durumlarla tek başınıza başa çıkabilmek için gerekli olan adımları atmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Sizi boşlukta hissettiren durumları keşfettikten sonra izlemeniz gereken ikinci adım, kendinizi sevmek ve olduğunuz gibi kabul etmek. Öz sevgi içsel huzuru, mutluluğu, kabullenişi beraberinde getiren ve başkalarına duyduğunuz bağımlılığı ortadan kaldırarak kendi kendine yetebilme hissini ortaya çıkaran bir kavram. Kendinizi sevebilmek ve kabullenebilmek için daha sık yalnız kalmalı, karar aşamalarında iç sesinizi dinlemeyi ve hislerinize güvenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Yoga, meditasyon, günlük yazmak, psikoterapi ya da kişisel farkındalık; içinize dönmenizi, kendinizi daha iyi tanımanızı ve daha fazla kendiniz olmanızı sağlayacaktır.

Size kendinizi daha iyi hissettirecek bir ilişki yaşamak istiyorsanız, öncelikle birey olarak kendinizi iyi hissetmeli ve mutlu olmalısınız.

Kendi başınıza huzur, güç, mutluluk ve yeterlilik hissine ulaşabildiğinizi gördüğünüzde dışarıya olan bağımlılığınızın azaldığını ve ilişkiyi bir ihtiyaç olarak görmekten yavaş yavaş uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!