Hayal kuramayanlar için mini rehber

İnsan var olduğu andan bu zamana kadar dünyayı kimi zaman cennete çevirmiş, kimi zaman da seçimleri ve eylemleri ile cehennemi yaşatmıştır. Bizler, içimizdeki ilahi enerjiyle tüm kozmosla bağlantılı iken, seçimlerimizle kendimizi ve bulunduğumuz dünyayı dahi dönüştürdüğümüzün ne yazık ki farkında değiliz. Genelde kişisel gelişim kitapları, hayal etmenin ne kadar önemli olduğunu ve bugüne kadar insanoğlunun yaptığı birçok buluşun önce hayal edilip, sonra hayata geçirildiğini ifade eder.

Çocukken en kolay yaptığımız şey hayal kurmakken, zaman içinde büyümenin zorlukları ile bu yetiyi yitirir ve gün gelir hayal kuramayan insanlara dönüşürüz. Bu yazımda hayal kuramayanlara, özellikle de kendileri için hayal kuramayanlara birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Neden hayal kuramıyorsunuz?

Öncelikle hayal edemeyen biriyseniz, bunun nedeni muhtemelen hayattan beklentilerinizin, zamanında, karşılıksız kalmış olmasıdır. Aslında siz hayal kurmamışsınızdır, sadece akıl yürüterek sebep-sonuç ilişkisine dayanarak birtakım beklentiler içine girmiş ve gerçekleşmeyince üzülerek, kendinize görünmez bir zırh örüp en olumsuzunu düşünmeye başlamışsınızdır. Haksız mıyım? Hayır.

Fakat maalesef evren böyle bir sistemle işlemiyor. Bizler düşündükçe, bilinçaltımıza, olabilirliğine dair sinyal göndermeye başlayarak, kendimize hayal etmek için izin vermeye başlıyoruz.

Dolayısıyla hayal kuramıyorum diyen arkadaşlar, lütfen kuvvetli olan mantık tarafınızı çalıştırın, yani düşünerek yazmaya başlayın: Kendiniz için ne isteyebilirsiniz? Aşk, para vb. Tamam, bir sürü güzel şeyi ardı ardına sıraladınız, ama zihniniz hayal kurmayı bilmediği için, önce zihninize hayal etmeyi öğretmeye başlamalısınız. Nasıl mı?

Hayal kurma alıştırması

Küçük şeylerden başlayın. Mesela önce gözlerinizi kapatın ve aklınıza bir elma getirin. Hayalinizde o elmanın rengini, boyutunu görün, daha sonra o elmanın tadını hissedin; yani beş duyunuzla beraber o elmayı algılayın. Bu alıştırmaları ufak ufak yaptıktan sonra, kendiniz için hayal kurmaya başlayabilirsiniz. Dikkat edin; bunu öncelikle beyninize öğretmeniz gerekiyor, aksi halde hayal kurmayı unuttuğunuz için kabusları da hayal edebilirsiniz o yüzden yazarak çalışmalısınız.

Hayalinizi yazıda detaylandırın sonrasında gözlerinizi kapatın ve hayal edin. Hayalinizde bir seyahatse o yerin havasını, esintisini yüzünüzde hissedin, yediğiniz dondurmanın tadı ağzınıza dağılsın… Kendinize emek vermediğiniz sürece hiçbir şeyin olmayacağını biliniz; o yüzden emek verin. Hayalleriniz üzerinde çalışın, eğer hala hayal kuramıyor ve isteklerinizi gerçekleştiremiyorsanız bana ulaşın, beraber hayallerinizi gerçekleştirelim.

 

Arzum Koyuncu Astrolog & Enerji Terapisti
Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu oldu ve üniversite öğrencisi olarak çalışmaya 1997 yılında başladı. Lisanslı gayri menkul ... Devam