Harekete geçebilmek için kendinize hatırlatın: “Bilmiyorum ama Yaparım!”

Instagram’da dönen küçük bir kız videosuna denk geldim 4-5 yaşlarında vardı, annesi “hadi tırnaklarımı törpüle” dediğinde “ama anne ben bilmiyorum kii?” dedikten sonra tüm özgüveniyle “bilmiyorum ama yaparım!” cümlesi döküldü dudaklarından. Aslında komik ancak doğruluk payı olan ve kendimize sık sık hatırlatmamız gereken bir cümle bence bu. Neden mi?

İsteklerimize ulaşabilmek çaba sarf etmeyi gerektirir. Harekete geçmek çoğu zaman kolay değildir, ancak imkansız da değil. Yapmak istediğiniz veya yapmanız istenen bir iş var diyelim. “Nereden başlayacağımı, nasıl yapacağımı bilmiyorum” diyorsunuz. Kaygılısınız ve hatta yapamayacağınızı düşünüyorsunuz. Yapmanız da lazım… “Nasıl yapacağım” aşağı, “nasıl yapacağım” yukarı derken dışarı verilen duygu nedir? Yalnızca umutsuzluk ve çaresizlik.

Kendinizi bir kez bu çaresizliğin içerisine bıraktığınızda, çözüm ayağınıza da gelse onun neden işe yaramayacağıyla ilgili bahaneler üretmeye başlarsınız. Yapamadıkça da kendinizi suçlayıp, biliyordum zaten böyle olacağını çünkü ben yetersizim, beceriksizim gibi kendinizle ilgili aslı olmayan düşüncelere kapılırsınız. Kusursuz bir döngü. (Yazarken bile beni rahatsız eden bu sıfatları, belki daha kötülerini, kendimize karşı maalesef hiç düşünmeden ve filtrelemeden kullanabiliyoruz…)⠀

Bu döngüyü nasıl mı kırarız? ⠀

Tek bir kelimeyle: YAPABİLİRİM!⠀

Karar vermek öncelikle inanmakla başlar. Yalnızca yapabileceğine inanmak bile, sınırsız çözümü beraberinde getirir. Geriye artık sadece “peki nasıl yapayım?” sorusunu cevaplamak kalır. Yapmanız gereken önce atabileceğiniz en küçük ilk adımı belirlemek. Bilgisayarın kapağını açmak, giyinmek ve hazırlanmak, oturduğun yerden kalkmak… her neyse, emin olun yapabileceğinize inandığınızda gerisi gelecektir.

İnanmıyorsak ne yapalım? ⠀

Şöyle düşünmeye ne dersiniz: Benim bu işi yapmam lazım, nediri nasılı çözüp bir şekilde yapacağım artık. Nasıl yapacağımı bilmiyorum ama öğrenebilirim. Nereden öğrenebilirim bilmiyorum ama bulabilirim. Kime sorabileceğimi düşünürüm, yardım isterim, internette hangi bilgiler var bakarım, hangi kaynağa bakabileceğimi araştırırım… İşte burada verilen duygu nedir? İnanç, kararlılık ve özgüven. ⠀

Sizin de yapmak istediğiniz ve adım atamadığınızı fark ettiğiniz neler var öncelikle bunları belirleyin. Kendinize “nasıl yapacağımı bilmiyor bile olsam bir şekilde yapabilirim” demeyi hatırlatın ve inancınızı yükseltin. Küçük bir adım atmak bile emin olun size ilham verecektir. Araştırmaktan, öğrenmekten ve en önemlisi gerektiğinde yardım istemekten çekinmeyin.

Hedeflerinizi belirlemek ve ilerlemek için destek almak isterseniz www.dorecoaching.com internet sayfasını inceleyebilir, bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Zaman aşımına uğrayan hedefler: Amaçlarımız hayatımızda nasıl bir yer tutar? 

Beyza Turan
Profesyonel olarak yaşam koçu, amatör olarak yazarım. “Bu hayatı nasıl daha iyi yaşarım?” sorusuna kafayı takmış biri olarak öğrendiklerimi paylaşmayı çok önemsiyorum. İlgi alanlarım ... Devam