Haftanın sağlık röportajı: Murat Ertürk ile pilates üzerine

Merhaba, bu yazıda ayrı bir heyecanım var. Çünkü yapmaktan oldukça keyif aldığım bir konudan bahsedeceğim: Pilates. Nedir bu pilates? Herkes yapıyor diyorsanız bu yazım tam size göre.

Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Pilates egzersizlerinin temel amacı zihin-beden bütünlüğünü sağlamak. Verimli bir çalışma için her egzersizde nefese ve hareketlerin doğru yapılmasına odaklanılır. Daha detaylısını öğrenmek istiyorsanız sevgili Murat Ertürk ile yaptığımız uygulamalı röportajı YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz.

Peki bu pilatesin olmazsa olmazları neler? Tabi ilk sırada kontrol yer alıyor. Kontrol merkezleri öğrenciye doğru olarak aktarıldığında sakatlıkların önüne geçmiş olunuyor. İkinci prensibi ise nefes. Bildiğiniz üzere ben nefes eğitmenliği yapıyorum ve nefes, gerçekten her şeyde çok önemli. Hamileler ve bel fıtığı olanlar için uygulamalı bir nefes egzersizi de yaptık. Yine Murat Ertürk ile yaptığımız videodan izleyebilirsiniz.

Pilates günümüzde fitness kulüplerinde, özel stüdyolarda, rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde çeşitli rahatsızlıkları olan insanlardan profesyonel sporculara kadar herkesin sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Doğru bir şekilde yapıldığında pilates kadar güzel bir şey yok bence.

Nefes çok önemli. Pilatesin temel kurallarından bir tanesi nefes diyor ve yazıyı bitiriyorum.

PİLATES NEDİR, PİLATESİN ÖNEMİ NEDİR & UYGULAMALI PİLATES DERSİ – Murat Ertürk | Aslı Aybars

Merak ettiğiniz her konuda bana Instagram’dan yazabilirsiniz.

Herkese bol sevgiler, görüşmek üzere!

İlginizi çekebilir: Haftanın sağlık uzmanı röportajı: Yard. Doç. Dr. Hakan Güveli’yle obezite üzerine

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam