Haftanın sağlık uzmanı röportajı: Yard. Doç. Dr. Hakan Güveli’yle obezite üzerine

Herkese yeniden merhaba! Bildiğiniz üzere yazılarımı sizinle buluşturmaya başladım. Ve yine bildiğiniz üzere bu sene nefis bir tiyatro oyununda oynuyorum. Oyunu sizler de görmek isterseniz, bu ay 27-30 Mart arasında 6 defa daha oynayacağım. Nisan ve Mayıs aylarındaki oyun programım için detaylara buradan bakabilirsiniz.

YouTube kanalımda videolara son gaz devam ediyorum. Geçen yazımda tiyatro dünyasına bir bakış atmışken şimdi ise sağlık diyorum. Hakan Güveli ile obezite ile ilgili tüm merak edilenleri konuştuk. Obetize nedir? Obezite belirtileri nelerdir? Obezite nasıl tedavi edilir? Cevapları detaylı bir şekilde YouTube kanalımda, ama kısaca size de bahsedecek olursam obezite; genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Obez olmanın komplikasyonları da var tabii. Mesela, insülin direnci, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, astım… Bunlar gibi birçok sağlık sorununu da birlikte getiriyor obezite.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Peki gelişen bir dünyada olduğumuza göre “Obezitede de yenilikçi tedavi yöntemleri var mı?” diye sormadan geçemedim. Aldığım cevaptan ise ben tatmin oldum açıkçası. Birtakım yeni ilaç tedavileri denenmekteymiş. Sadece bu değil elbette. Cerrahi müdahalelerle de tedaviler uygulanıyormuş. Pek tabii bunlara gerek kalmadan doğru beslenme, stres ve fiziksel aktiviteyle birlikte obeziteyi ezip geçebilirsiniz.

OBEZİTE HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY! – Hakan Güveli | Aslı Aybars

Bu şahane röportajı yaptığımız sevgili Hakan Güveli’ye Instagram adresinden ulaşabilirsiniz.
Bir sonraki yazım yeni bir tiyatro incelemesi olacak.
Instagram adresimden bana ulaşabilirsiniz.
Görüşmek üzere, sevgiler!

İlginizi çekebilir: Haftanın tiyatro önerisi ve oyuncularla röportaj: 1984 Büyük Gözaltı

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam