Haftanın tiyatro önerisi ve oyuncularla röportaj: 1984 Büyük Gözaltı

Sevgili okuyucular, herkese tekrar merhaba. Bir müddet yazılarıma ara vermiştim. Bu sene nefis bir tiyatro oyununda oynuyor olmamdan dolayı sizleri biraz ihmal ettim. Oyunu sizler de görmek isterseniz, bu ay 27-30 Mart arasında 6 defa daha oynayacağım. Nisan ve Mayıs aylarındaki oyun programım için detaylara buradan bakabilirsiniz.

Bu arada ben de oyun dışında boş durmadım ve sizler için bir YouTube kanalı hazırladım. Bu kanalda tıpkı buradaki yazılarım gibi sanat dünyasının yanı sıra lifestyle odaklı birçok video çektim ve çekmeye de devam ediyorum.
 Mayıs ayının ortasına kadar sizlere her hafta, önemli oyun ve oyuncularla yaptığım röportajları Uplifers kanalı ile de ulaştırıyor olacağım. Aynı zamanda her hafta 1 tane lifestyle videosu ve yazısı ile de köşemden sizlere ulaşacağım.

 Uzun süre sonra sizlere tanıtacağım ilk oyun 2 duayen tiyatrocu Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın oynadığı 1984-Büyük Gözaltı. Yazının sonunda oyun ile alakalı yaptığım röportajı da bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim esere.
 İngiliz yazar George Orwell’in kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayımlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, ”Büyük Birader”, ”Düşünce Polisi”, ”101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugatına dahil etmiştir. Romanın özetini kısaca anlatmak gerekirse… Romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya…

Sovyetler Birliği’ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işaretleri bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır? Bu distopya, Dünya Perdecileri aracılığıyla tiyatro sahnesinde tekrar hayat bulup seyircisiyle buluşuyor.

1984-Büyük Gözaltı oyununun yönetmeni ise sevgili Rutkay Aziz. Oyunu kurgulayan ise Taner Barlas. İki dev ismin yanı sıra Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Demir ve Hüseyin Uçurtma bu oyunla izleyici karşısına çıkıyor. Anadolu, Güney, Ege derken Türkiye’nin her yerinde 1 Mayıs’a kadar oyunu sergilemeye devam ediyorlar. Biletlerini Biletix’ten alabilirsiniz. Oyun hakkında istediğiniz her bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

RUTKAY AZİZ & TANER BARLAS İLE ''1984 – BÜYÜK GÖZALTI'' OYUNUNU KONUŞTUK! | Aslı Aybars

Sormak istedikleriniz olursa Instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz.
 Haftaya görüşmek üzere
, sevgiler!

İlginizi çekebilir: Önce kendine zaman ayırmalı insan

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam